Płockie zoo zaprasza na 94. urodziny. Aligatorzyca Marta to prawdziwa gwiazda. Grała w filmie "Hydrozagadka"

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Płockie zoo szykuje się na kolejną wyjątkową imprezę. Ogród zoologiczny zaprasza na 94. urodziny aligatorzycy Marty. Mało kto wie, że aligatorzyca wystąpiła w filmie "Hydrozagadka"!

Spis treści

94. urodziny aligatorzycy Marty w płockim zoo

"Nasza seniorka Marta kończy 94 lata. Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania jej urodzin. Już 18 maja o godzinie 11. po raz kolejny odśpiewamy jej +200 lat+" - ogłosiło w środę zoo w Płocku, zapraszając jednocześnie wszystkich chętnych na specjalne przyjęcie.

"Jak co roku będziemy hucznie obchodzić jubileusz naszej seniorki. Nie zabraknie opowieści i ciekawostek z życia Marty oraz atrakcji dla najmłodszych" - zapewniła placówka.

Zapowiedziała przy tym, że głównym punktem urodzinowych uroczystości będzie pokazowe karmienie aligatorzycy, natomiast na jej gości czekał będzie, tradycyjnie już, tort w kształcie krokodyla.

Najstarsze zwierze w Europie

Jak podkreśliło zoo w Płocku, Marta jest ulubienicą tamtejszych pracowników i w ogóle mieszkańców miasta, i zarazem "najstarszym zwierzęciem w europejskich ogrodach zoologicznych".

Aligatorzyca Marta wykluła się w 1930 r. w nieistniejącym już ogrodzie Reptile Jungle w Slidell w stanie Luizjana (USA). Do zoo w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro, który niestety nie przypadł jej do gustu i ostatecznie trafił do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

Oba krokodyle zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA, inż. Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na "Akcję Krokodyl". Polegała ona na wysyłaniu książek dla argentyńskiej Polonii od mieszkańców Płocka w zamian za zwierzęta do tamtejszego ogrodu zoologicznego.

Aligatorzyca zagrała w filmie "Hydrozagadka"

Marta - jak przypomina płockie zoo - chociaż jest tam singielką, to jednocześnie celebrytką, ponieważ zdarzyło się, że w 1970 r. została gwiazdą filmową. Zagrała wtedy rolę krokodyla Hermana w kultowej komedii Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka", czyli historii opowiadającej o tajemniczym znikaniu wody w Warszawie, którą próbuje wyjaśnić superbohater As.

Twórcy "Hydrozagadki" szukali wówczas do kilku scen krokodyla, a ówczesny dyrektor płockiego zoo Tadeusz Taworski zgłosił jako kandydatkę mieszkającą tam samicę aligatora missisipiskiego. Film powstawał m.in. nad Zalewem Zegrzyńskim, a w trakcie kręcenia zdjęć doszło do sytuacji, w której wydawało się, że Marta wybierze wolność. Na szczęście - jak wspominają pracownicy płockiego zoo - wszystko dobrze się skończyło.

Obecnie terrarium, w którym w mieszka Marta jest modernizowane. Prace ruszyły w marcu i prowadzone są sukcesywnie. Ich zakres obejmie m.in. remont basenu i wymianę okien, przez które można oglądać aligatorzycę.

Marta jako aligator Herman w filmie "Hydrozagadka".
Marta jako aligator Herman w filmie "Hydrozagadka". Screen z filmu "Hydrozagadka" / YouTube

Czym charakteryzuje się aligator missisipiski?

Aligator missisipiski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość od 3 do 6 metrów i masę ciała nawet do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.

Aligatory żyją średnio 60 do 70 lat. Marta jest więc prawdziwą rekordzistką - podkreślają pracownicy płockiego zoo.

Wyjątkowość płockiego zoo

Położony jest na wysokiej skarpie nad Wisłą ogród zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. i obecnie zajmuje ok. 15 ha. Żyje tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płocki ogród należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl