(KB)

    Gazeta Pomorska

    Gazeta Pomorska

    Tatiana i Marika (od lewej) już 5 stycznia pojawią się na planie

    Tatiana i Marika (od lewej) już 5 stycznia pojawią się na planie ©Lech Kamiński

    W toruńskim etnografiku ruszą zdjęcia do filmu w gwiazdorskiej obsadzie
    Tatiana i Marika (od lewej) już 5 stycznia pojawią się na planie

    Tatiana i Marika (od lewej) już 5 stycznia pojawią się na planie ©Lech Kamiński

    Już 5 stycznia w toruńskim etnografiku ruszają zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego w gwiazdorskiej obsadzie. Scenariusz filmu "33" został oparty na jednym z opowiadań Mariki Krajniewskiej, które znalazło się w wydanej przed tygodniem książce pt. "Pięć".

    Akcja filmu rozgrywa się w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie, będącego efektem wprowadzanych kolejno przez Stalina reform rolnych. Rozpoczyna się 3 marca 1933 r i opowiada o 33.
    godzinach z życia głównej bohaterki Wiery - matki dwójki małych dzieci, która próbuje ocalić je przed powolną śmiercią głodową. Film pokazuje, co dzieje się w umyśle zrozpaczonej matki do momentu podjęcia najtrudniejszych decyzji w jej życiu. Na planie zobaczymy m.in.: Ewelinę Dubczyk w roli głównej bohaterki - Wiery, a także Mateusza Damięckiego, Mariusza Ostrowskiego, Piotra Głowackiego, Jana Drawnela oraz Wandę Ślęzak i Niko Niakasa z toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy.

    Projekt filmowy "33" powstaje w ramach Fundacji Kultury "Papierowy Motyl", powołanej z inicjatywy pisarki i scenarzystki Mariki Krajniewskiej oraz fotograf Tatiany Jachyry, wspieranej przez pisarzy, wydawców, aktorów i fotografów. Celem statutowym Fundacji jest umożliwienie dzieciom z placówek opiekuńczych i domów dziecka czynnego udziału w warsztatach pisarskich, filmowych i fotograficznych.

    Ta szczytna inicjatywa jest możliwa dzięki ludziom dobrej woli i wspaniałej toruńskiej społeczności, w której znaleźliśmy wsparcie - mówi Marika Krajniewska, autorka scenariusza, a równocześnie reżyser filmu.

    Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Filmowcom z pomocą przyszły takie instytucje jak Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Teatr im. Wilama Horzycy oraz Toruńska Agenda Kulturalna.



    Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Wideo