MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1 maja w Katowicach startuje niezwykła wystawa: „W ramach miasta: Urban Art” poświęcona sztuce miejskiej

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Od 1 maja do 30 czerwca w Katowicach można podziwiać wystawę „W ramach miasta: Urban Art” prezentującą zaangażowaną sztukę miejską. Wśród tematów dominują wciąż aktualne problemy wojny i konsumpcjonizmu. Oprócz wystawy głównej mieszczącej się przy ul. Staromiejskiej 13, projekt oferuje możliwość zwiedzania prac, które zostały umieszczone w instytucjach miejskich i przestrzeni publicznej.

W Katowicach od lat powstają wielkoformatowe murale, różnego rodzaju instalacje artystyczne, multimedialne, wystawy, warsztaty. Do grona artystycznych przedsięwzięć włączony zostanie niecodzienny projekt „W Ramach Miasta: Urban Art”.

Już od 1 maja w śródmieściu, będzie można podziwiać pracę m.in. Roya Liechtensteina, Banksy'ego, Obeya, Roberta Indiana, Stika, Davida LaChapelle, Andy'ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta. Są to grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury, przedmioty codziennego użytku.

Wystawa opiera się na rzadko spotykanych eksponatach kolekcjonerskich powstałych w limitowanych nakładach, które znajdują się w prywatnych rękach. Wśród nich znajdują się litografie, seriografie, które nie są już dostępne na rynku. Na głównej wystawie można zobaczyć ponad 200 eksponatów wykonany przez ponad trzydziestu artystów z całego świata.

- Kolekcja, którą można podziwiać to efekt wieloletniej pracy, przez wiele lat eksponaty czekały na taką okazję jak wystawa Urban Art. To co można zobaczyć to w dużej mierze oryginały, wszystkie prace pochodzą z krótkich serii, są numerowane, stemplowane, nie ma tu przedruków – powiedział Krzysztof Krot

To nie wszystko, jak sama nazwa wskazuje, mowa jest o miejskiej sztuce, a więc można wypatrywać dzieł w instytucjach miejskich oraz w przestrzeni publicznej. Mapki z wykazem prac można pobrać w miejscu wystawy głównej.

- Pozyskaliśmy m.in. prace Severiji Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, które prezentowane były przez Bansky'ego w jego największym dotychczas projekcie - Dismaland. Na miejscu, w galerii, na zlecenie artysty powstała praca wg. projektu Jana Leionena, który w tym czasie tworzył  kolejną wystawę w Barcelonie. Zwiedzania i oglądania wystarczy na cały weekend – zachęca Krzysztof Krot.

Nierzadko wystawiane prace miały mocny, zaangażowany przekaz zwracający na wciąż aktualne problemy współczesnego świata. Zdarzały się też tematy lżejsze, wśród wystawionych dzieł podziwiać można było m.in. prace klasyka pop artu Andy'ego Warhola, kultowy plakat Jakuba Erola, który promował emisję filmu „Gwiezdne wojny” w Polsce w 1979 roku.

W przededniu premiery wystawy 30 kwietnia odbyło się spotkanie m.in. z prezydentem miasta Marcinem Krupą, jednym z pomysłodawców i zarazem kuratorem wystawy Krzysztofem Krotem, Śląskim Kuratorem Oświaty Aleksandrą Dylą, artystką Magdaleną Kubiak (Dziki las collages), której prace można podziwiać na wystawie.

Informacje organizacyjne

Główna wystawa znajduje się przy ul. Staromiejskiej 13. Będzie otwarta od 1 maja do 30 czerwca bieżącego roku (również w majówkę). Czynna od wtorku do soboty w godzinach od 14.00 - 18.00.

Wstęp wolny - wcześniej należy skorzystać z systemu rejestracyjnego - po zarejestrowaniu otrzymuje się bezpłatną wejściówkę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera