Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 9
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Od 4 do 6 stycznia trwały w Pakości obchody związane ze 100....
fot. Nadesłane

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Święto Patrona Szkoły im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości [zdjęcia]

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Pakości

Od 4 do 6 stycznia trwały w Pakości obchody związane ze 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które corocznie łączone są ze Świętem Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich.

Organizatorami byli tradycyjnie burmistrz Pakości, SP im. Powstańców Wielkopolskich i pakoskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, zaś uczestnikami goście honorowi - Bogna Poczekaj - Ryszczuk, (wnuczka Władysława Poczekaja, dowódcy Kompanii Pakoskiej) z mężem, kombatanci, społeczność miasta, młodzież szkolna, członkowie koła TPPW, emerytowani i czynni nauczyciele, rodzice uczniów, władze samorządowe i kościelne.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie przed odświętnie udekorowanym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczczono pamięć powstańców, wysłuchano okolicznościowego wystąpienia, odczytano apel poległych i złożono kwiaty.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w SP im. Powstańców Wielkopolskich. Szkoła w roku 100-lecia wybuchu powstania obchodzi doniosły jubileusz 55-lecia istnienia oraz 50-lecia nadania imienia Powstańców Wielkopolskich. To do tych wydarzeń odnieśli się nauczyciele twórcy scenariusza i występujący w programie artystycznym uczniowie oraz burmistrz Pakości Zygmunt Groń.

Przedstawione zostały nie tylko wydarzenia sprzed stu lat, ale wyeksponowano i podkreślono ciągłość tradycji powstańczej, której kontynuatorem przez pół wieku jest społeczność szkoły. Wspomniano wieloletnią pracę z patronem, a łezkę wzruszenia wywołały zdjęcia pokazujące życie szkolne kilku pokoleń dawnych uczniów.

W sobotę 5 stycznia odbył się XV pieszy rajd "Powstańczym szlakiem" Pakość- Kościelec Pakość połączony z marszami na orientację. Prawie setka uczestników wyruszyła spod pomnika na placu Klasztornym, czyli z tego samego miejsca, co ruszająca do walk o Inowrocław Kompania Pakoska.

Pomnik w tym dniu udekorowano nie tylko kwiatami, ale także biało-czerwonym szalem zszytym z kawałków wykonanych z biało-czerwonej włóczki przez każdą klasę. Uczestnicy rajdu tradycyjnie zapalili znicze na mogiłach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu. Po podsumowaniu wyników marszów na orientację, gościnie i ognisku na boisku kościeleckiej podstawówki strudzeni wędrowcy powrócili do Pakości.

Trzydniowe obchody zakończyła uroczysta msza św. w intencji poległych i zmarłych powstańców z Kompanii Pakoskiej i członków ich rodzin oraz w intencji szkoły jubilatki, uświetniona występem zespołu Aalle Band.

Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył szereg konkursów przygotowanych dla uczniów przez nauczycieli szkoły. Pamiątką po obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania pozostanie odrestaurowany pomnik na placu Klasztornym, wydawnictwo reprint "Opisu Dziejów Kompanii Pakoskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919" oraz okolicznościowa pocztówka.


Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Zobacz również

Pałac w Ponarach nad bajecznym Jeziorem Narie, nadal czeka na swoją szansę

Pałac w Ponarach nad bajecznym Jeziorem Narie, nadal czeka na swoją szansę

Falubaz Zielona Góra rozbił Stal Rzeszów w meczu sparingowym

Falubaz Zielona Góra rozbił Stal Rzeszów w meczu sparingowym

Polecamy

Donald Tusk: Sytuacja jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą być rozstrzygające

Donald Tusk: Sytuacja jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą być rozstrzygające

Polskie piłkarki ręczne wiedzą z kim zagrają na ME. Na drodze mistrzynie świata

Polskie piłkarki ręczne wiedzą z kim zagrają na ME. Na drodze mistrzynie świata

Świątek w wielkim stylu wróciła na mączkę. Pierwszy mecz i... ćwierćfinał turnieju

Świątek w wielkim stylu wróciła na mączkę. Pierwszy mecz i... ćwierćfinał turnieju