Do 100 zł wzrośnie limit płatności zbliżeniowych. Narodowy Bank Polski wydał oficjalne pozwolenie. Bez wpisywania PIN-u, wyłącznie zbliżeniowo, będziemy mogli płacić we wszystkich sklepach zaopatrzonych w terminale do kart płatniczych. Nowe zasady najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze w tym roku!

Jak podaje Business Insider, aktualnie są prowadzone konsultacje z bankami. Najważniejsze jednak, że zgoda została już udzielona. Limit transakcji zbliżeniowych kart płatniczych zostanie podwyższony. Z 50 do 100 zł.

100 zł zbliżeniowo – najpierw karty płatniczne Mastercard, teraz Visa

W 2018 r. w maju zgodę na podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych otrzymał Mastercard. Limity układa z góry Narodowy Bank Polski. Zmiana limitów jest możliwa przez złożenie odpowiedniego wniosku do NBP.

O zwiększenie progu do 100 zł prosił w tamtym roku Mastercard. Dla Business Insider wypowiedział się wtedy Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

Podniesienie limitu płatności sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na zmianę.

100 zł zbliżeniowo bez podawania PIN-u karty płatniczej – kiedy możemy spodziewać się daty?

Nie znamy jeszcze szczegółowej daty wprowadzenia podwyższonego limitu płatności zbliżeniowych kart płatniczych. Możliwe, że Mastercard i Visa zdecydują się na wspólny termin wprowadzenia zmian.

Zmiana limitów płatności zbliżeniowych może wydawać się zmianą kosmetyczną, ale tak naprawdę to skomplikowana operacja. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów.

Płatności zbliżeniowe w innych krajach – jak wypadamy na tle Europy?

Limity płatności zbliżeniowych w innych krajach są zróżnicowane. Polska na tle innych krajów wypadała dość blado – Polacy korzystając z płatności zbliżeniowych nie mogli sobie pozwolić na zbyt dużo:

  • Wielka Brytania – 30 funtów;
  • Francja – 30 euro;
  • Irlandia – 30 euro;
  • Litwa – 25 euro;
  • Słowacja – 20 euro.


Warto jednocześnie podkreślić, że prawie wszystkie punkty handlowe w Polsce są wyposażone w terminale obsługujące płatności zbliżeniowe.

Czy rozpoznasz, z którego kraju pochodzą te banknoty? [QUIZ]