2 godziny na agresję

Redakcja
Burmistrz Mariusz Kędzierski doszedł do wniosku, że peda-godzy w szkołach podległych miastu powinni mieć wyższe pensum.

- 20 godzin w tygodniu to zdecydowanie za mało - twierdzi włodarz. **

Dziś, podczas sesji Radyrajcy zdecydują czy pedagogom zwiększyć o dwie godziny tygodniowy wymiar pracy. Przypomnijmy, przed miesiącem punkt ten nie został przegłosowany.

Pedagog ma być pod ręką

- Młodzież nie jest taka jak dawniej - mówił podczas sesji burmistrz. - Jest kreatywna, otwarta, bardziej niesubordynowana. A pedagog musi wychodzić przed południem, do MOPS-u, komendy policji, sądu, poradni. A pedagog to w szkole prawa ręka dyrektora w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Czasami uczniowie chcą rozmawiać tylko z nim. A on jest w szkole cztery godziny i jeszcze w tym czasie musi wychodzić. Każdemu dyrektorowi również zależy, aby pedagog był pod ręką.

- Wszystkie instytucje działają przed południem, rodziców też pedagog odwiedza w tym czasie - dodała Magdalena Ludwikowska, kierownik referatu promocji, oświaty i kultury Urzędu Miasta.

Radny Lesław Giżyński, który jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 2, dociekał po co zwiększać pensum pedagogów.

- Czy w szkołach podległych miastu pedagodzy borykają się z aż tak dużymi problemami wychowawczymi? - pytał. - Nie spotkałem się, aby pedagoga w szkole nie było, gdy ma w niej być. Jak jest w pracy - to w pracy, a nie wizytuje mieszkań. Tam chodzi po godzinach. Mam pytanie, bo dwudziestogodzinne pensum obowiązuje od prawie ośmiu lat, w tym czasie pedagog nie musiał nigdzie wychodzić, teraz musi?

- Pani Ludwikowska stwierdziła, że w niektórych miastach pensum jest większe niż proponowane w Chełmnie - gdzie? - dociekał radnył Wrażeń.

Negatywna opinia związków zawodowych

- Do 26 godzin w Nakle, Lubrańcu, Dąbrowie, w Janikowie - 23 - wymieniała Ludwikowska.

- Nie podoba mi się sposób załatwienia tematu - przyznał radny Janusz Błażejewicz. - Opinię - negatywną - związków zawodowych otrzymaliśmy w lutym gdy nie było wiadomo o co w tym chodzi. Teraz mamy uchwałę, a nie załączono tej opinii. To może jakiś błąd organizacyjny? Związki zawodowe to przedstawiciele społeczności nauczycielskiej i z jakiś powodów negują ten pomysł, więc nie możemy go bagatelizować.

Rolę pedagogów podkreślała Maria Łepek, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Chełmnie.

- Wśród najmłodszych i średnich wzrasta ilość samobójstw. Czas kontaktu pedagoga z wychowankiem chcemy uzyskać, podnosząc godziny obowiązkowej pracy bez zapłaty? - pytała.__

Punkt zdjęto z obrad. Dziś radni tą sprawą zajmą się jako pierwszą.

- Ostatecznie przystaliśmy na 22 godziny, ale generalnie związki zawodowe są za 20-godzinnym tygodniem pracy pedagogów - mówi Violetta Gryszan, prezes chełmińskiego oddziału ZNP. - Burmistrz chciał zwiększyć pensum do 25 godzin. Na to się nie zgodziliśmy. Pedagog ma kontakt z najtrudniejszą młodzieżą, to ciężka praca. Dlaczego ma się mu dokładać godzin, a nie zwiększać wynagrodzenia? Argumentowano podczas sesji, "bo w innych miasta pensum jest wyższe" i nieco wprowadzono radnych w błąd. Nie wszędzie przecież te godziny się zwiększa. Zamiast dokładać godzin pedagogom należy wprowadzić do szkół psychologów. Na tę propozycję słyszymy zawsze, że nie ma pieniędzy i że i tak miasto zbyt dużo wydaje na oświatę.

Raczej 20 godzin

W szkołach podległych powiatowi pedagog pracuje... 20 godzin.

- Praca pedagoga jest trudna, ale jeśli pracuje z zaangażowaniem przez 20 godzin co do minuty, to tyle godzin wystarczy - twierdzi Małgorzata Giżyńska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. - Praca pedagoga i tak często wykracza poza pensum. Chyba, że pracuje on niezbyt gorliwie - to trzeba mu zwiększyć pensum. Według mnie, dodatkowe pieniądze Rada Miasta powinna wygospodarować na zatrudnienie w szkołach psychologów.

- Zarówno ja, jak i dyrektor Gimnazjum nr 2, prosimy o psychologów w szkołach - mówi Mariola Stachewicz, dyrektor Gimnazjum nr 1. - Łączy się to z kosztami dla miasta, dlatego jest zawsze odrzucane.

- Mój tydzień pracy wygląda różnie, często wychodzę ze szkoły o godzinie 15 - mówi Beata Grzyb, pedagog w Zespole Szkół Publicznych w Kijewie Królewskim. - Nie zostawię ucznia w potrzebie, tak jak lekarz nie zostawi pacjenta którego operuje, bo skończył mu się czas pracy. Pedagog z powołania pozbywa się zegarka, gdyż wiele rzeczy musi robić kosztem swojego czasu.

Jak oni pracują?

Świecie - 20 godzin, Toruń - 20 godzin, Tuchola - 20 godzin, Chełmża - 20 godzin

Na sesji także...

Poza tym, rajcy zdecydują czy ogłosić przetarg na sprzedaż działki na osiedlu Raszei. Teren liczy ponad 6,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

- Można by tu postawić jeden duży albo trzy małe bloki - mówi Tadeusz Jagodziński, zastępca burmistrza. - Rajcy wyrażą stanowisko również w sprawie udzielenia dotacji na remonty konserwatorskie właścicielom obiektów wpisanych w rejestr zabytków.

Zajmą się także sprawą nadania imienia Przedszkolu Miejskiemu nr 2. rodzice, dzieci i nauczyciele zdecydowali, że ma ono nosić nazwę "Tęczowy zakątek".

Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna

Większe miasta mają już uregulowaną tę sytuację. W wielu - ilość pensum jest wyższa niż w chełmińskich szkołach. Ja zaproponowałem zwiększenie godzin pracy pedagoga szkolnego do 24 w tygodniu. Związki zawodowe się nie zgodziły. Stanie więc na 22 godzinach tygodniowo. Chodzi o to, aby dzieci miały większy dostęp do pedagoga. Wychodzi na to, że każdego dnia jest 4 godziny w szkole. Jednak w ciągu tych 20 godzin musi jeszcze zdążyć spotkać się z pracownikami poradni, sądów, policjantami, więc dla dzieci dostępny jest jeszcze mniej.

Mariola Stachewicz, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Chełmnie:

Z mojego punktu widzenia - dyrektora - dobrze byłoby, aby pedagog był w szkole więcej niż cztery godziny dziennie. Kiedyś wprowadzono te 20 godzin, by pracował tyle co ten w poradni. W innych gminach pedagodzy pracują po 22, 24, nawet 26 godzin tygodniowo. Na pewno jestem zainteresowana tym, aby pedagog był dłużej w szkole, zwłaszcza w czasach, gdy nasiliły się problemy z agresją i używkami. Nie uważam jednak, aby te godziny dokładać tym pedagogom których już mamy. Marzy mi się w szkole psycholog, ale czy to w warunkach Chełmna możliwe? Jak dotąd - wciąż na to brakuje pieniędzy.

Monika Smól

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie