30-lecie Samorządności Gminy Sępólno Krajeńskie

Artykuł sponsorowany
Malowniczą Gminę Sępólno Krajeńskie znajdziemy na Pojezierzu Krajeńskim wśród lasów i jezior Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Rozwój naszej Gminy w minionym 30-leciu dostrzegalny jest w każdej sferze życia.

Edukacja i opieka nad dziećmi.

Zmiany, jakie przeprowadzono w ciągu minionych lat to ogromny skok jakościowy. Zrealizowano termomodernizację wszystkich szkół i przedszkoli. Placówki rozbudowano, zyskały nowoczesne, estetyczne wnętrza. Szkoły doposażono w pracownie komputerowe, tablice interaktywne, pobudowano i odnowiono sale gimnastyczne. Mieszkańcom Gminy dobrze służą kompleksy boisk wielofunkcyjnych „ORLIKI” zlokalizowane przy czterech szkołach podstawowych. Na terenie Sępólna Krajeńskiego wybudowano Centrum Małego dziecka i Rodziny, miejsce bezpieczne, przyjazne i inspirujące, w którym maluszki mogą swobodnie się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności oraz doświadczać pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz dorosłymi.

Kultura, sport, turystyka i rekreacja

Mottem przewodnim dla zmian kulturalny są słowa: ,,Kultura się liczy, zadbajmy o to, by liczono się z kulturą”. W drodze do spełnienia tego przesłania udało się całkowicie zmienić wizerunek instytucji kultury z terenu miasta i gminy Sępólno Krajeńskie. Nowoczesny budynek i wyremontowana sala widowiskowo-kinowa w Centrum Kultury i Sztuki, wyremontowane Ośrodki Kultury w Wałdowie i Lutowie, świetlice wiejskie z placami zabaw spełniają obecne potrzeby i wymagania, idą w parze z nową jakością i nową ofertą artystyczno-kulturalną. Biblioteka Publiczna w ostatnim 30-leciu przeszła gruntowne zmiany, poczynając od termomodernizacji budynku, poprzez remont pomieszczeń i ukierunkowanie działalności w oparciu nie tylko o liczny księgozbiór, ale przede wszystkim z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Sukcesywnie rosnąca liczba organizacji pozarządowych umożliwiła poprawę jakości i aktywności życia mieszkańców naszej gminy. Zrewitalizowane Centrum Aktywności Społecznej to budynek dawnej szkoły, w którym mieszczą się siedziby organizacji pozarządowych a także Punkt Informacji Turystycznej. W ciągu tych 30 lat samorząd gminny zrealizował wiele inwestycji związanych z rozbudową bazy sportowej. Powstała nowoczesna hala widowiskowo sportowa „Krajna Arena” z pełnowymiarowymi boiskami, ścianką wspinaczkową, siłownią, salą fitness, pomieszczeniami odnowy biologicznej. Przeprowadzono modernizację stadionu miejskiego wyposażając go w nawierzchnię poliuretanową z urządzeniami do uprawiania wszystkich dyscyplin LA, przebudowano także płytę boiska piłkarskiego. Plaża miejska zlokalizowana w kompleksie leśnym nad pięknym Jeziorem Sępoleńskim zyskała nowoczesne pomosty. Nieopodal plaży wybudowano pole namiotowe, EKO BAZĘ, wieżę widokową, z której szczytu rozpościera się piękny widok na okolice. Wokół jeziora prowadzi ok. 17km ścieżka pieszo-rowerowa z 6 punktami przystankowymi. Wzdłuż linii brzegowej jeziora wybudowana została oświetlona promenada z ławeczkami do odpoczynku. Z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających naszą Gminę nad jeziorem powstało atrakcyjne molo spacerowe z przystanią żeglarską oraz amfiteatr i kawiarnia sezonowa wraz z zadaszonym tarasem zapewniając możliwość odpoczynku, w przepięknej scenerii –fontanny, jeziora i otaczającej przyrody. Wybudowana przez samorząd ścieżka rowerowa biegnie przez tereny Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i łączy wybudowaną halę widowiskowo-sportową, plażę miejską w Sępólnie Krajeńskim, molo wraz z amfiteatrem i przystanią żeglarską z zagospodarowanym nabrzeżem Jeziora Więcborskiego poprzez wieś Nowy Dwór, Witunia oraz miasto Więcbork. Na terenie gminy dla mieszkańców jak i turystów dostępne są wyremontowane place zabaw, ścieżki rowerowe oraz siłownie plenerowe – jako nowoczesna forma aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Infrastruktura i gospodarka

Do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych Gminy Sępólno Krajeńskie poprawiających jakość życia mieszkańców naszej Gminy należy zaliczyć skanalizowanie prawie 100% obszaru miasta, budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenach wiejskich oraz zmodernizowanie gminnej oczyszczalni ścieków. Niezwykle istotna kwestią jest również poprawienie życia mieszkańców poprzez przebudowę, budowę nowych dróg i chodników, nie tylko na terenie miasta ale również na terenach wiejskich. Wraz z przebudowa dróg zmodernizowano na terenie całej gminy energochłonne oświetlenie uliczne. Wreszcie przeprowadzono całkowitą modernizację systemu ogrzewania miejskiego z kotłowni miałowej na ekologiczną z odnawialnych źródeł ciepła. Uzbrojenie terenu aktywności gospodarczej we wszystkie niezbędne media pozwoliło Gminie Sępólno Krajeńskie otworzyć się na nowych inwestorów. Do dyspozycji przedsiębiorców jest ok. 31 ha działek, gdzie mogą inwestować i się rozwijać. Na terenie Sępólna Krajeńskiego powstał również i prężnie funkcjonuje Inkubator Przedsiębiorczości, z którego na preferencyjnych warunkach korzystają przedsiębiorcy z terenu gminy.

https://www.gmina-sepolno.pl/

Dodaj ogłoszenie