Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 60
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W hali przy ul. Sienkiewicza odbyły się wczoraj Powiatowe...
fot. Szymon Cieślak

5. Powiatowe Targi Pracy i Edukacji w Żninie [zdjęcia]

W hali przy ul. Sienkiewicza odbyły się wczoraj Powiatowe Targi Pracy i Edukacji. Wzięło w nich udział około 60 wystawców.

Tegoroczne przedsięwzięcie miało nieco inny charakter niż poprzednie cztery części. Chociażby dlatego, że całość została podzielona na trzy części dotyczące pracy, edukacji i dobrych praktyk.

- Zauważamy, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie wystawców: pracodawców i szkół. Nowością jest strefa dobrych praktyk, w ramach której przedsiębiorcy, czyli osoby, które otrzymały z Powiatowego Urzędu Pracy wsparcie na otwarcie działalności gospodarczej, zachęcają osoby, które chciałyby także otworzyć własną firmę. Mamy też strefę konsultingową, w której proponujemy usługi kosmetyczne, fryzjerskie, doradztwo prawne, dotacje unijne - opowiada Olga Berdysz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie.

Nowością w tym roku był także pokaz mody, podczas którego modelki pokazały stroje dla kobiet: casual, kobieta biznesu i kobieta udająca się na rozmowę biznesową.

Oprócz typowych dla tych wydarzeń stoisk firm szukających pracowników odbyły się dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła zasad zatrudniania cudzoziemców, druga - osób niepełnosprawnych.
Co ważne, wśród pałuckich przedsiębiorców jest duże zainteresowanie pracownikami zza granicy. Zwłaszcza tej wschodniej. W Powiatowym Urzędzie Pracy do końca marca tego roku zarejestrowano około 1050 oświadczeń o zamiarze powierzania pracy cudzoziemcom. Dla porównania przez cały 2017 rok takich oświadczeń złożono 1200.

- Zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców jest duże. Od tego roku jest zmiana, według której starosta jest upoważniony do wydawania zezwoleń na pracę sezonową dla pracowników przebywających na terytorium RP. Taką pracę mogą wykonywać przede wszystkim w okresie letnim - dodaje dyrektor żnińskiego PUP.

Zatem na ile targi przyczyniają się do znajdowania pracy przez osoby jej poszukujące?

- Targi w jakimś stopniu przyczyniają się do tego, żeby osoby zainteresowane znalezieniem pracy osiągnęły swój cel. Nie prowadzimy statystyk, ile osób dokładnie w ten sposób znalazło pracę, ale na bazie dotychczasowego doświadczenia wiem, że na przestrzeniu sześciu miesięcy po zakończeniu targów przedsiębiorcy sygnalizują, że zwiększyli zatrudnienie. Ubywa też liczba osób bezrobotnych. Najważniejsza jednak jest możliwość rozmowy twarzą w twarz z pracodawcą, dopytanie o szczegóły zatrudnienia i przezwyciężenie własnych, wewnętrznych oporów z tym, aby porozmawiać z pracodawcą. Można też zasięgnąć informacji u naszych doradców zawodowych, w jaki sposób przygotować się do takiej rozmowy - dodaje Olga Berdysz.

Podczas 5. Powiatowych Targów Pracy i Edukacji w Żninie przyznano nagrody dla najciekawszych stoisk. W kategorii praca otrzymała je firma Kaufland, a w kategorii edukacja: Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy z Bydgoszczy.

Zobacz także: Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie ma swój sztandar [zdjęcia]

Czwartek pogodny. Wieczorem na zachodzie możliwe burze
TVN Meteo

Zobacz również

Anna Elżbieciak-Stec zastępcą prezydenta Wałbrzycha!

NOWE
Anna Elżbieciak-Stec zastępcą prezydenta Wałbrzycha!

Tak sprzedawano szczecinecki parowóz do Koszalina. Sprawa oparła się o Sejm [zdjęcia]

NOWE
Tak sprzedawano szczecinecki parowóz do Koszalina. Sprawa oparła się o Sejm [zdjęcia]

Polecamy

Ceny mieszkań znowu w górę. Wszyscy możemy mieć problem

Ceny mieszkań znowu w górę. Wszyscy możemy mieć problem

Z gospodarstwa uciekły byki! Trzy odnaleziono na terenie gminy Kamień Krajeński

Z gospodarstwa uciekły byki! Trzy odnaleziono na terenie gminy Kamień Krajeński

Uzbierali pieniądze na ciągniki zniszczone pod Żninem. Nie mogą się doprosić wypłaty

Uzbierali pieniądze na ciągniki zniszczone pod Żninem. Nie mogą się doprosić wypłaty