7 kilometrów nowych torów

Materiał informacyjny UM Grudziądz
fot. Studio Vento
fot. Studio Vento
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku zakończy się remont torowiska tramwajowego w Grudziądzu. To jedna z najważniejszych miejskich inwestycji. Nie doszłoby do niej gdyby nie konsekwencja władz miasta, którym udało się pozyskać finansowanie także z zewnątrz.

Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, w którym tramwaje tak mocno wpisały się w topografię miasta. Teraz, po wielu latach, infrastruktura tramwajowa doczekała się modernizacji.

- Cieszę się, że nasze wielomiesięczne starania nie poszły na marne. To bardzo ważna inwestycja dla miasta. Otrzymaliśmy na nią ogromne dofinansowanie, po czym zostało ono nawet zwiększone - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Dzięki niej komfort przemieszczania się mieszkańców Grudziądza znacząco wzrośnie.

Miasto na realizację tego zadania otrzymało rekordowe dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 95 mln złotych, a całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 144 mln złotych. W ramach tej kwoty zaplanowano prace na trzech niezależnych odcinkach: od pętli tramwajowej na Osiedlu Rządz do ulicy Wiejskiej, od ulicy Wiejskiej do Drogi Krajowej nr 16 oraz na ul. Toruńskiej. Na osiedlu Rządz przywrócono już organizację ruchu drogowego sprzed remontu. Na fragmencie ulicy Chełmińskiej prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Natomiast na ulicy Toruńskiej pojawiły się utrudnienia związane z infrastrukturą podziemną. Jednak kompleksowa przebudowa tej ulicy zbliża się ku końcowi. Ostatnim etapem przebudowy ulicy Toruńskiej będzie modernizacja skrzyżowania z Al. 23 Stycznia. Tam, ze względu na potężną kolizję z gazem, prace potrwają do września. Ulica Toruńska zyska zupełnie inny charakter, nawiązujący stylistycznie do pobliskiej ulicy Sienkiewicza.

Dzięki modernizacji sieci tramwajowej po Grudziądzu będą mogły jeździć nowoczesne, częściowo niskopodłogowe tramwaje dostosowane do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, dla których transport publiczny to często jedyna możliwość poruszania się po mieście. Gmina-miasto Grudziądz podpisała umowę z firmą Modertrans Poznań na zakup czterech tramwajów Moderus Beta, które

dostosowane będą do specyfiki grudziądzkich torów. Jeden z nich - wraz z dźwigiem do ich wkolejania - dotarł już do naszego miasta. Kolejne wyjadą z fabryki do 30 września. Wartość tej umowy to ponad 23 mln złotych. Kwota ta obejmuje również szkolenia motorniczych i pracowników technicznych.

Nowe pojazdy wyposażone będą m.in. w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoringu, automaty biletowe oraz wydzielone miejsca dla wózków. Specjalny sprzęt zyska też zajezdnia, która wyposażona zostanie w wózki technologiczne oraz sprzęt diagnostyczny.

Tu podaj tekst alternatywny

Projekt „Przebudowa infrastruktury tramwajowej dla potrzeb transportu publicznego w Grudziądzu” jest współfinansowany środkami Unii Europejskiej pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie