7. rocznica katastrofy smoleńskiej [NA ŻYWO] Uroczystości i...

  7. rocznica katastrofy smoleńskiej [NA ŻYWO] Uroczystości i demonstracje w Warszawie [ZDJĘCIA]

  Polska

  Aktualizacja:

  Nowe wiadomości: 0

  Wszystkie wiadomości: 61

  Najnowsza -

  ©Marek Szawdyn

  Marsze, protesty, msze św. i posiedzenie podkomisji smoleńskiej - to najważniejsze wydarzenia jakie będą miały miejsce w Warszawie w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

  ©Marek Szawdyn

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115131
  • Jarosław Kaczyński: "Walczą ze sobą ból narodu i eksplozja nienawiści"

   Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu przypomniał historie poznania się Lecha Kaczyńskiego i Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermana i ich wspólnego działania na rzecz polskiej polityki. - Połączyła ich wspólna praca i umiejętność posuwania spraw do przodu w niezwykle trudnych okolicznościach – mówił prezes PiS.

   Podkreślił, że po katastrofie był „ból narodu”, ale i „eksplozja nienawiści” – Można powiedzieć, że do tej chwili te dwa żywioły ze sobą walczą – mówił Kaczyński.

   Premier Beata Szydło przypomniała, że idea tablicy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów narodziła się w ubiegłym roku. - Ministrowe tutaj pracowali, byli zaangażowani w prace polskiego rządu. Polecieli do Rosji, bo mieli poczucie obowiązku. Polecieli lotem, który miał być pokazaniem całemu światu, że Polska nie zapomina o swoje historii o swoich bohaterach – mówiła szafowa rządu i dodała, że dziś historia „zatoczyła koło” i my sami musimy upominać się o pamięć i oddanie hołdu ofiarom katastrofy.  - Aby 10 kwietnia to był dzień kiedy pamiętamy, wspominamy ale także upominamy się o prawdę. 

   Szydło podkreśliła, że w Warszawie powinien stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Musimy się o to upomnieć, aby ta pamięć była cały czas żywa. Musimy nawoływać, że upinamy się o 96 ofiar katastrofy smoleńskiej – apelowała premier.

   Na uroczystości obecni byli m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Beta Szydło, marszałek Sejmu Marek wraz z wicemarszałkami oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z wicemarszałki. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowała szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska.

   Leszek Rudziński AIP

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115127
  • Prezes PiS: "Wiemy z bardzo dużą pewnością, że doszło do wybuchu"

   - Musimy się liczyć z coraz większą nienawiścią wobec prawdy. Ale zwyciężymy! - mówił podczas uroczystego apelu w dzień 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kontrmanifestujący skandowali: „Będziesz siedział!”.    

   O godzinie 19 została odprawiona msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po mszy uczestnicy obchodów 7. rocznicy smoleńskiej zorganizowali Marsz Pamięci. Wierni trzymając w ręku duży transparent z napisem „Smoleńsk-pamiętamy” i śpiewając „Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony” udali się pod Pałac Prezydencki.

   Uczestnicy przemarszu byli zagłuszani przez kontrmanifestujących, którzy skandowali w stronę brata tragicznie zmarłego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego hasła: „Będziesz siedział!”.

   Po odmówieniu wspólnej modlitwy głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

   - Przezwyciężanie zła czy jest dzisiaj w tym przedsięwzięciu. Prawda jest wciąż odsłaniana. Chce wam powiedzieć, że dzisiaj jest szczególny dzień dlatego tak bardzo krzyczą, bo ta prawda została już pokazana – mówił, a tłum przerywał mu krzycząc: „Jarosław!!!. Prezes PiS podziękował za obecność wszystkich na prezentacji „która w sposób wysoce wiarygodny pokazała, jak to wszystko wyglądało”.

   - Pokazała niewłaściwe naprowadzenie samolotu bez wątpienia w sposób celowy. Pokazała jak wyglądały wydarzenia samolotu. Dzisiaj wiemy więcej, wiemy z bardzo duża pewnością, że doszło do wybuchu, do takiego rozpadu, do takich efektów które znamy już prawie 7 lat, ale nie było eksperymentów, nie było tego wszystkiego co trzeba było uczynić już wiele lat temu – podkreślał.

   Jarosław Kaczyński komentował także zachowanie przeciwników organizowania comiesięcznych uroczystości upamiętniających tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku i podziękował prezydentowi Andrzejowi dudzie za „słowa o pomnikach”.

   - Z całą pewnością to co nas spotyka od kilku miesięcy wynika z tego, że prawda jest coraz bliżej! Że nasze pochody comiesięczne są zakłócane. Musimy się liczyć z coraz większą nienawiścią wobec prawdy. Ale zwyciężymy! - wołał Jarosław Kaczyński, podczas gdy zebrani wtórowali: „Zwyciężymy!”

   - Mamy przeciw sobie mur nienawiści. Dobrze, żeby historyce ustalili skąd ta nienawiść się bierze, ale my się musimy od niej ustrzec bo nienawiść niszczy w nas wszystkich to, co jest najlepsze. Wspólnota od dziś podzielona musi się dziś zjednoczyć, musimy być wolni od wielkiej namiętności jaka jest nienawiść. Bądźmy tej pamięci wierni, ku najjaśniejszej Rzeczpospolitej! - zakończył brat tragicznie zmarłego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego.

   Tłum przybyły przed Pałac Prezydencki skandował: „Cześć i chwała bohaterom!”.

   Eliza Stępień AIP

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115125
  • Podkomisja smoleńska: Tupolew rozpadł się w powietrzu

   Rozpad samolotu jeszcze przed zderzeniem z ziemią, a następnie wybuch w kadłubie Tu 154M – to główne, dotychczasowe ustalenia podkomisji smoleńskiej, które zostały zaprezentowane podczas konferencji w siódmą rocznicę katastrofy w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. - To science fiction - odpowiadają eksperci.

   W czasie konferencji zaprezentowało kilkunastominutową prezentację w formie filmowego dokumentu w którym przeanalizowano ostatnie minuty lotu prezydenckiego samolotu. Według komisji Wiesława Berczyńskiego do tragedii miało doprowadzić kilka przyczyn. Przede wszystkim komisja stwierdziła, że w tupolewie w czasie lotu z Warszawy do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku miało dojść do kilku awarii, m.in.: podwozia i systemów hydraulicznych. To miała być jedna z przyczyn prowadzących do katastrofy.

   Podkomisja zwróciła również uwagę, że polscy piloci otrzymywali niejasne i mylące komunikaty od rosyjskich kontrolerów lotu, a na wieży kontroli lotów w Smoleńsku panował chaos.

   Ponadto członkowie podkomisji uważają, że tupolew rozpadł się w powietrzu – jeszcze przed kontaktem ze słynną brzozą i powierzchnią ziemi, czego dowodem miały być elementy samolotu powbijane w drzewa w okolicach miejsca katastrofy. Po oderwaniu się drobnych elementów miało dojść na pokładzie samolotu do wybuchu ładunku termobarycznego. I to on miał być główną przyczyna katastrofy samolotu.

   Według komisji piloci działali zgodnie z procedurami i zamierzali odejść na drugi krąg, jednak kiedy już podjęli taką decyzję (na wysokości około 100 metrów), to samolot nie miał odpowiedniego ciągu. Co też wydało się komisji podejrzane, chociaż wcześniej eksperci od badania katastrof lotniczych z komisji Macieja Laska jednoznacznie stwierdzili, iż pilot zbyt późno włączył pełną moc silników, w dodatku, kiedy samolot stracił część skrzydła po uderzeniu w brzozę. Komisja Berczyńskiego stwierdziła natomiast, że zderzenie z brzoza nie miało żadnego znaczenia.

   W zaprezentowanym filmie autorzy podkreślili, że smoleńskie lotnisko było dobrze przygotowane na lądowanie prezydenckiego samolotu. W czasie, gdy samolot z polską delegacją na pokładzie krążył nad lotniskiem, wieża nie informowała pilotów o bardzo złej widoczności (mniej niż 200 metrów), a kierownik systemu lądowania nie zamknął lotniska i nie wydał komendy "odejście na drugi krąg". Gdy pilot (Arkadiusz Protasiuk) wydał komendę na odejście na drugi krąg, samolot nie zareagował we właściwy sposób i zniżał się. Jak oceniają eksperci podkomisji smoleńskiej, decyzja pilota była właściwa. To właśnie przez serię awarii, tupolew miał zareagować w niewłaściwy sposób. 

   Jak podkreślał przewodniczący podkomisji Wiesław Berczyński, zaprezentowane ustalenia „to tylko część i ilustracja tego, co dotychczas zrobiono”.

   To, co zaprezentowała podkomisja Berczyńskiego kłóci się z ustaleniami komisji Macieja Laska, którą zaakceptowali eksperci ds. badania wypadków lotniczych. Jeden z ekspertów lotniczych obecny w studiu TVN24 powiedział, że film podkomisji Berczyńskiego można określić mianem science-fiction.

   Jednak podkomisja Berczyńskiego odrzuca ustalenia komisji Laska.

   - Z przykrością trzeba powiedzieć, że te instytucje państwowe, które po 10 kwietnia 2010 roku zajęły się wyjaśnianiem katastrofy, nie dopełniły najbardziej podstawowych swoich obowiązków. Ale żeby być też uczciwym, by nie obarczać ludzi, którzy na to nie zasłużyli, trzeba powiedzieć, że decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny - mówił po prezentacji filmu Antoni Macierewicz. Jak podkreślił, komisja ds. badania wypadków lotniczych została powołana przez ówczesnego ministra obrony dopiero pięć dni po wypadku. Macierewicz skrytykował również fakt, że polska delegacja została wysłane przez władze bez odpowiednich pełnomocnictw, które w tym czasie "przyjęły warunki rosyjskie, które oddały całe postępowanie w ręce rosyjskie". 

   Konferencja podkomisji rozpoczęło się z ponad półgodzinnym opóźnieniem i wbrew zapowiedziom, w spotkaniu nie wzięła udziału premier Beata Szydło. Dziennikarze nie mogli zadawać pytań, zapowiedziano jedynie specjalny czat z ekspertami w poniedziałek o godz. 22.30 w portalu niezalezna.pl.

   Jakub Oworuszko AIP

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115123
  • Rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115121
   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115119
  • Antoni Macierewicz: Wojsko Polskie oddaje dziś hołd zwierzchnikowi sił zbrojnych, Lechowi Kaczyńskiemu

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115117
   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115115
  • Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa trwa uroczystość odsłonięcia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115113
  • Przypominamy, że na 21:00 zaplanowano Apel Pamięci. Głos przed Pałacem Prezydenckim zabierze Jarosław Kaczyński.

   • https://pomorska.pl/7-rocznica-katastrofy-smolenskiej-na-zywo-uroczystosci-i-demonstracje-w-warszawie-zdjecia/rz/11971137/rw/115111

  Właśnie dodaliśmy nowe informacje. Kliknij, żeby zobaczyć wpis.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo