Spis treści
- Aplikacje w góry – nowe podejście do starego tematu
- Przede wszystkim bezpieczeństwo – te aplikacje Ci pomogą
- Aplikacja w góry, którą musisz mieć. Ratunek
- Aplikacja w góry po słowackiej stronie. Horská záchranná služba
- Mapa Turystyczna – aplikacja z górskimi szlakami
- Traseo. Aplikacja w góry z mapami offline
- Aplikacja w góry a burze. Monitor Burz Cię ostrzeże
- AccuWeather – aplikacja w góry z pogodą
- Polskie Góry. Aplikacja w góry, która wyjaśni, na co patrzysz
- SkiRaport. Aplikacja dla narciarzy
Aplikacje w góry – nowe podejście do starego tematu
Turystyka górska to jedna z najpopularniejszych gałęzi turystyki. Szczególnie w Polsce, kraju, w którym możemy poszczycić się niezwykle malowniczymi pasmami. Nieważne, czy mieszkasz nad morzem, na wschodzie czy na zachodzie Polski – najprawdopodobniej masz za sobą przynajmniej jedną wędrówkę w polskie góry.
Trzy łańcuchy górskie – Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie – to kolekcja szlaków, szczytów i świadectw niezwykłej polskiej kultury. Znaczący rozwój turystyki górskiej w Polsce nastąpił w XIX w. Od tamtej pory góry stopniowo się wypełniały – zarówno nowymi szlakami, schroniskami, organizacjami kultywującymi polską turystykę górską… jak i samymi turystami. Dzisiaj są takie szlaki w polskich górach, gdzie przez całą drogę idzie się w towarzystwie, a tajemnicza górska aura sprzyjająca refleksjom i indywidualistom, o której pisali XIX-wieczni poeci, raczej już wywietrzała.
Masowa popularność wędrówek w góry w połączeniu z nowoczesnością XXI w. dały nam dzisiaj wiele pomocnych narzędzi. Nie musimy już szukać własnych ścieżek, gubić się pośród szczytów i wędrować bez końca. Możemy skorzystać z aplikacji turystycznych, które pomogą zaplanować wycieczkę i upewnić się, że będzie bezpieczna.
Przede wszystkim bezpieczeństwo – te aplikacje Ci pomogą
Należy bowiem zawsze pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy wybierasz się w Tatry, Beskidy czy Karkonosze – do wędrówki w góry musisz się przygotować. Odpowiednia odzież, buty, ekwipunek to podstawa, ale nie da się obejść też bez mapy turystycznej czy numerów awaryjnych. Na szczęście nie musisz już targać ze sobą papierowych poradników (choć zalecamy i tak spakować fizyczną mapę do plecaka na wszelki wypadek) i pamiętać o wszystkich numerach telefonu.
Przygotowaliśmy dla Was listę aplikacji na telefon, które warto zabrać ze sobą w góry. Znajdziesz tu zarówno programy do sprawdzenia pogody w górach, jak i elektroniczne mapy szlaków.
Pamiętaj, żeby mimo wszystko oszczędzać baterię swojego smartfona, kiedy jesteś na szlaku. W przypadku, gdy wędrówka zajmie Ci dłużej, niż to planowałeś, a w górach złapie Cię już zmrok – nie chcesz wtedy odkryć, że telefon zaraz się rozładuje. Korzystaj więc z niego rozważnie, mając zawsze w głowie to, żeby oszczędzić baterię na sytuacje awaryjne.
Kolejna kwestia, o której warto wspomnieć, to dostępność internetu. W większości miejsc na terenach górskich parków krajobrazowych nie uda Ci się połączyć z danymi mobilnymi. To właśnie wtedy z odsieczą przybywa fizyczna mapa oraz aplikacje, które działają bez dostępu do sieci. Weź to pod uwagę, gromadząc swój zestaw aplikacji w góry.
Wszystkie omawiane przez nas aplikacje w góry są dostępne na Androida. Jeśli masz telefon z systemem iOS, możesz skorzystać z programów:
- Mapa Turystyczna,
- Traseo,
- SkiRaport,
- Ratunek,
- oraz Horská záchranná služba.
Aplikacja w góry, którą musisz mieć. Ratunek
Jeśli miałbyś wybrać z tego zestawienia tylko jedną aplikację, powinien być to Ratunek. Warto podkreślić, że jest to jedyny program rekomendowany przez ratowników GOPR czy TOPR, WOPR i MOPR. W aplikacji zgłosisz wypadek czy inną sytuację awaryjną i zostaniesz automatycznie połączony z numerem ratunkowym służb ratowniczych w górach.

Ratownikom zostanie udostępniona Twoja lokalizacja, a nawet poziom Twojej baterii. Informacja o miejscu, w którym się znajdujesz (z dokładnością do 3 metrów), jest wysyłana do ratowników SMS-em w trakcie rozmowy. Ratunek to jedyna aplikacja włączona do systemu automatycznego powiadamiania używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze, dlatego powinna znaleźć się na Twoim telefonie podczas wędrówki w góry.
Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste, a interfejs oszczędny. Do wyboru na ekranie głównym masz tylko dwa przyciski – kontakt z ratownikiem nad wodą lub w górach. Nie potrzebujesz dostępu do internetu, jednak musisz mieć włączoną funkcję GPS.
Aplikacja w góry po słowackiej stronie. Horská záchranná služba
Kolejna aplikacja w góry to słowacki odpowiednik polskiego Ratunku. Przyda Ci się, jeśli wyruszasz w Słowackie Tatry. Działa na podobnej zasadzie – przez naciśnięcie guzika łączy się ze słowackim Górskim Pogotowiem Ratunkowym i powiadamia ratowników o Twojej lokalizacji SMS-em.
Aplikacja oferuje też jednak informacje o aktualnej pogodzie i powiadamia o komunikatach awaryjnych, ostrzeżeniach lawinowych. Może Ci też wskazać najbliższe punkty ratunkowe.
Mapa Turystyczna – aplikacja z górskimi szlakami
Aby odpowiednio zaplanować swoją trasę w górach, skorzystaj z aplikacji Mapa Turystyczna. To narzędzie zaprojektowane specjalnie pod wyznaczanie szlaku w górach – intuicyjna mapa Polski pokazuje poszczególne pasma, szczyty, schroniska i kolorystycznie oznaczone szlaki.

Możesz sprawdzić tu odległość pomiędzy punktami, które Cię interesują, dowiedzieć się, ile czasu zajmie Ci dana trasa, a także dodać do niej wiele przystanków. Możesz wyszukać je po nazwie w pasku wyszukiwarki lub posłużyć się mapą i wybrać z niej odpowiednie miejsca. Darmowa wersja tej aplikacji w góry wymaga połączenia z internetem oraz włączonego GPS.
To jednak świetne narzędzie, które sprawdzi się w zaplanowaniu bezpiecznej trasy w górach. Przeczytasz tu też o utrudnieniach na danych szlakach, nagrasz swoją wędrówkę, aby na bieżąco śledzić swoje postępy, a także zapoznasz się z komentarzami innych użytkowników pod opisami obiektów.
Traseo. Aplikacja w góry z mapami offline
Traseo to aplikacja w góry, która podobnie jak Mapa Turystyczna pomoże Ci zaplanować trasę, ale będzie bardziej przydatna, jeśli dopiero szukasz inspiracji. Narzędzie gromadzi wiele propozycji wycieczek pieszych czy rowerowych z każdego regionu Polski. Jeśli więc nie jesteś pewien, co chciałbyś zobaczyć w górach, możesz skorzystać z pomysłów przygotowanych przez innych użytkowników.

Przydatną funkcją okazać się może również możliwość zakupu map offline. W Traseo kupisz za ok. 12 zł mapy wydawane fizycznie, ale będziesz mieć do nich dostęp w swoim telefonie, bez potrzeby łączenia się z internetem. To dobry wybór, jeśli nie masz czasu na wycieczkę do sklepu po mapę, a chcesz ubezpieczyć się na wypadek odcięcia od sieci.
Aplikacja w góry a burze. Monitor Burz Cię ostrzeże
Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyprawy w góry są warunki pogodowe. Nigdy nie wyruszaj na szlak bez sprawdzenia prognoz temperatury, opadów i burz. Aplikacja w góry, która pomoże Ci uniknąć spotkania z piorunami to Monitor Burz.

Monitor Burz pokazuje prognozę krótkoterminową, czyli informacje o burzach uaktualniane w czasie rzeczywistym. Jeśli jesteś na szlaku i pogoda zaczyna Cię niepokoić, możesz wykorzystać tę aplikację w góry, aby podjąć decyzję – zawracać czy ruszać dalej? Na mapie zobaczysz aktualną sytuację i wyładowania atmosferyczne.
AccuWeather – aplikacja w góry z pogodą
Poza sprawdzeniem aktualnych informacji o burzach, warto też mieć na oku inne parametry pogodowe. Aplikacja AccuWeather to narzędzie, które wskaże Ci, jakie warunki pogodowe panują w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Typ i intensywność opadów, temperatura, prognoza na najbliższy czas – to wszystko pozwoli Ci lepiej przygotować się do drogi.

Możesz wybrać lokalizację i sprawdzić pogodę z wyprzedzeniem lub skorzystać z aktualnego położenia, żeby przekonać się, czy warto kontynuować trasę.
Polskie Góry. Aplikacja w góry, która wyjaśni, na co patrzysz
Kolejna aplikacja w góry, którą warto się zainteresować, to Polskie Góry, program-ciekawostka. Zdarzyło Ci się kiedyś patrzeć na zjawiskową panoramę gór… i nie mieć pojęcia, co właściwie widzisz? Polskie Góry to narzędzie, które ma takim sytuacjom zaradzić.

Dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości, rozpoznawania obrazu i sztucznej inteligencji, aplikacja jest w stanie opisać poszczególne szczyty na horyzoncie. Wystarczy użyć aparatu w telefonie – Polskie Góry „domaluje” do Twojego widoku poszczególne szczyty i opisze je. To praktyczne narzędzie, ale też bardzo edukacyjne. Kiedy dziecko zapyta Cię, czym jest to wzniesienie w oddali, będziesz już wiedzieć, jak mu odpowiedzieć!
SkiRaport. Aplikacja dla narciarzy
Tą aplikacją powinieneś się zainteresować, jeśli wybierasz się w góry na narty. Program gromadzi informacje dla 70 polskich ośrodków narciarskich – pokazuje warunki pogodowe na stokach, mapy tras zjazdowych, a nawet widoki na żywo ze stoków przez kamery online.

Nieocenioną funkcją jest też baza informacji o danych ośrodkach narciarskich. W jednym miejscu masz więc dostęp do map, warunków na stoku, cenników i zasad wstępu na teren kompleksu.
Aplikacje w góry to przydatne narzędzie, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wyprawy. Szybki research i pobranie na telefon odpowiedniego programu mogą okazać się nieocenioną pomocą na szlaku, w szczególności w kwestii bezpieczeństwa.
Kup nowoczesny smartfon i bądź zawsze w kontakcie ze światem!

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?