Archeolodzy obalili hipotezy dotyczące bydgoskiego zamku

  Archeolodzy obalili hipotezy dotyczące bydgoskiego zamku

  Maciej Myga

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  To zdjęcie z badań bezpośrednio po odkryciu pozostałości wieży

  To zdjęcie z badań bezpośrednio po odkryciu pozostałości wieży ©Fot. Jarosław Pruss

  Odkrycie przy ulicy Grodzkiej obala dotychczasowe hipotezy na temat położenia zamku bydgoskiego.
  To zdjęcie z badań bezpośrednio po odkryciu pozostałości wieży

  To zdjęcie z badań bezpośrednio po odkryciu pozostałości wieży ©Fot. Jarosław Pruss

  Po raz pierwszy odkryto tak wielki fragment - narożnik wieży wczesnośredniowiecznego zamku, który do XIX wieku stał w Bydgoszczy. Odkrycia dokonali pracownicy KPEC, którzy kładli ciepłociąg wzdłuż ulicy Grodzkiej. Okazało się, że to przełom w badaniach archeologicznych.

  - Zamek usytuowano na płaszczu kamiennym wału grodu, który chronił Bydgoszcz przed rzeką. Wiadomo już, że dotychczasowe rekonstrukcje umieszczały go w innym miejscu. To dla nas bardzo ważne i ciekawe odkrycie - mówi Wojciech Siwiak z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

  Archeolodzy odkryli, że drewniany gród, na którym stanął murowany zamek, został spalony.

  - Prawdopodobnie nie dojdziemy jakie były przyczyny pożaru. Być może doszło do walk na tym terenie, być może ogień zaprószono przez przypadek albo podłożono go specjalnie, żeby zlikwidować pozostałości przed budową - dodaje Wojciech Siwiak.

  Resztki drewna, pobrane z pozostałości wału grodu zostaną teraz przekazane do badań dendrologicznych. Będą one prawdopodobnie znacznie bardziej dokładne niż metoda węgla C14, której margines błędu to nawet 80 lat. W przypadku pozostałości po podgrodziu bydgoskim wiek określono bardzo precyzyjnie - na lata trzydzieste XI wieku.

  Pozostałości zamku nie będzie już można oglądać. Wykop został zasypany, ale historycy na pewno przeprowadzą jeszcze badania w tym miejscu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy