Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archigeum Zielonka. Zaprojektowany tunel może zrewolucjonizować skoki narciarskie [wizualizacja]

Agnieszka Domka-Rybka
Pawel Relikowski / Polska Press
W trakcie ostatniego konkursu Turnieju Czterech Skoczni Adam Małysz niespodziewanie przyznał, że w przyszłości światowe skocznie narciarskie może zrewolucjonizować polska firma. Miał na myśli Archigeum z podbydgoskiej Zielonki.

Znany skoczek powiedział tak w Bischofshofen, w odniesieniu do opadów atmosferycznych i niekorzystnej aury, która opóźniała przebieg zawodów. Tym samym zarekomendował projekt Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum w Zielonce.

Pracują nad tym projektem od trzech lat

"Polska firma chciałaby w przyszłości zaproponować nowe rozwiązanie, które uchroniłoby zeskok danej skoczni przed intensywnymi opadami śniegu i deszczu" - mówił Adam Małysz na antenie TVP Sport, którego cytują sportowefakty.wp.pl. "Otóż chciałaby montować na poszczególnych skoczniach przejściowe zadaszenie". Gdyby szefowie FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej - red.) zgodzili się na taką propozycję, byłaby to rewolucja w skokach narciarskich. Z pewnością takie rozwiązanie pomogłoby organizatorom przeprowadzać konkursy Pucharu Świata, gdy intensywnie pada mokry śnieg, który nie jest łatwo wydmuchiwać z torów. Anomalia w pogodzie zdarzają się coraz częściej".

Nad projektem tunelu - od belki startowej do progu - firma Archigeum pracuje od trzech lat.

Archigeum Zielonka. Zaprojektowany tunel może zrewolucjonizować skoki narciarskie [wizualizacja]
Wizualizacja tunelu/Archigeum

- Osłoniłby tory najazdowe przed opadami deszczu lub śniegu oraz usprawnił przebiegu konkursów - mówi w rozmowie z "Pomorską" Przemysław Gawęda, współwłaściciel pracowni reżyserii architektury w podbydgoskiej Zielonce. -Umożliwiłby równe warunki dla uzyskania prędkości najazdowych dla wszystkich skoczków oraz wyeliminował niebezpieczne zjawisko w postaci wyhamowania zawodnika przez napływającą wodę opadową lub śnieg w końcowym odcinku rozbiegu. Poprawiłby bezpieczeństwo na rozbiegu. Osłonił tory najazdowe przed nadmiernym słońcem dzięki zastosowaniu przeszkleń o niskim współczynniku przenikania. Jego cel to również termiczna ochrona sportowców pozwalająca na właściwe utrzymanie motoryki mięśni przed oddaniem skoku.

Tunel miałby interaktywną powłokę, co oznacza, że z możliwością wyświetlania treści multimedialnych.

Mają zielone światło do badań i testów

Instalacja tunelu osłonowego Archigeum została zaprezentowana przed Międzynarodową Federacją Narciarską FIS z siedzibą w Zurychu pod przewodnictwem Waltera Hofera, dyrektora Pucharu Świata.

- Uczestniczyliśmy w prezentacjach projektu przed komisjami FIS-u w Szwajcarii. Nasza propozycja spotkała się z pozytywną oceną. W związku z tym dostaliśmy zielone światło do przeprowadzenia badań oraz testów. Realizacja i materializacja koncepcji wymaga wielu uzgodnień i współpracy z jednostkami naukowymi. Musi spełniać rygorystyczne i reżimowe parametry i normy z zakresu aerodynamiki, transmisji TV oraz bezpieczeństwa. Jako autorom zależy nam, aby produkt był polski - dodaje Przemysław Gawęda.

Koszt tunelu razem z badaniami to ok. 5 - 6 mln zł.

Przypomnijmy też, że regionalna firma nadal uczestniczy w projektowaniu kompleksu nowych skoczni w Zakopanem. Wiosną mają rozpocząć się procedury związane z wdrażaniem tej koncepcji.

Firma Archigeum spod Bydgoszczy zaprojektowała kompleks nowych skoczni w Zakopanem [wizualizacje]

Pracownia Archigeum przygotowała projekt polegający na przebudowie kompleksu "Średnia krokiew", w skład której wchodzi pięć skoczni: 85-metrowa, 65-metrowa, 35-metrowa, 25-metrowa, 15- metrowa oraz infrastruktura.

Na podstawie opracowania firmy z Zielonki, Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało 40 mln zł na inwestycję w zimowej stolicy Polski. Ma to ma być jedna z największych inwestycji w historii polskiego sportu. Również ten pomysł był konsultowany z takimi autorytetami w sporcie, jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Apoloniusz Tajner.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska