Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak za atakiem

Redakcja
Tajna wersja raportu amerykańskiego o okolicznościach śmierci włoskiego agenta wywiadu w Bagdadzie, przedstawia ponury obraz przemocy w Iraku.

     Raport dotyczy ostrzelania 4 marca przez amerykański posterunek samochodu, którym na lotnisko bagdadzkie jechało dwóch agentów włoskiego wywiadu i zwolniona przez irackich porywaczy dziennikarka Giuliana Sgrena. Żołnierze otworzyli ogień do auta i zabili oficera wywiadu Nicolę Calipariego, który własnym ciałem osłonił dziennikarkę, ranili także Sgrenę i drugiego agenta.
     Raport amerykański zwalnia żołnierzy od odpowiedzialności za tragedię; głosi, że samochód włoski jechał za szybko i nie zareagował na sygnały wzywające do zatrzymania, zwraca też uwagę, że Włosi nie poinformowali dowództwa USA w Bagdadzie, iż wieczorem 4 marca będą jechać na lotnisko.
     Odrębny raport włoski krytykuje Amerykanów za to, że przed posterunkiem drogowym nie było żadnych znaków uprzedzających o kontroli. Daje też wiarę relacji agenta włoskiego, który prowadził samochód, że jechał on z prędkością 40-50 km na godzinę, a nie ponad 80 km na godzinę, jak zeznali żołnierze amerykańscy. Raport wskazuje ponadto, że żołnierze na posterunku byli niedoświadczonymi rezerwistami, co razem ze stresem doprowadziło do tego, iż "niektórzy z nich mogli reagować instynktownie i w sposób słabo kontrolowany".
     Raport amerykański przekazano mediom w postaci ocenzurowanej, ale wskutek błędu komputerowego pojawiła się w Internecie i przez pewien czas była dostępna wersja nieokrojona. Brytyjski dziennik "Independent" napisał we wtorek, że tajne fragmenty raportu były zablokowane, "ale włoski specjalista od komputerów odkrył, iż cenzurę łatwo usunąć".
     Autorzy raportu poinformowali, że od 1 listopada 2004 r. do 12 marca 2005 r. partyzanci i terroryści przypuścili w Bagdadzie i na jego przedmieściach przeszło 3 tys. ataków, z czego ponad 2 tys. przeciwko wojskom amerykańskim. Na drodze z miasta do lotniska zanotowano w tym okresie 135 ataków, w tym 19 eksplozji przydrożnych min pułapek i 15 eksplozji bomb samochodowych. Droga ta, która ma około 20 km długości, uchodzi wciąż za jedną z najniebezpieczniejszych w Iraku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska