Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azbestowe dachy wiszą nad głowami

Łukasz Ernestowicz
Eternit z dachów usuwać mogą tylko pracownicy specjalistycznych firm
Eternit z dachów usuwać mogą tylko pracownicy specjalistycznych firm Fot. archiwum
W Grudziądzu ciągle zalega około 1.750 ton materiałów budowlanych "wzbogacanych" rakotwórczym azbestem.

Azbest

Azbest

...to potoczna nazwa substancji chemicznych, z których jeszcze niedawno masowo produkowano eternit i inne elementy pokrycia dachów oraz elewacji domów. W zależności od produktu zawartość azbestu w elemencie budowlanym wahała się od 10 do nawet 100 proc. rakotwórczej substancji. Dlaczego rakotwórczej? Bo wdychanie pyłów wydzielanych przez "korodujący" azbest powoduje m. in. wyjątkowo złośliwe nowotwory płuc.

Większość z tego stanowią elewacje i dachy domów jedno- i wielorodzinnych. Ale azbestu nie brakuje także w zakładach przemysłowych, szkołach, przedszkolach, a nawet ogródkach działkowych. Zalega także na dzikich wysypiskach.

- Szkodliwa substancja jest systematycznie usuwana z budynków różnych instytucji. W Grudziądzu na przykład jeszcze tylko w dwóch szkołach są wyroby azbestowe - mówi Maja Banasik, kierownik wydziału gospodarki komunalnej. - Gorzej jest z właścicielami prywatnych posesji. Azbest ciągle można spotkać na dachach budynków, czy działkach.

Dlatego urzędnicy chcą pomóc mieszkańcom w pozbywaniu się szkodliwych chemikaliów. Osoby, które złożą wniosek do Wydziału Gospodarki Komunalnej, a następnie wynajmą specjalistyczną firmę do usunięcia azbestu, mogą liczyć na całkowity zwrot kosztów zdemontowania i utylizacji z pieniędzy samorządowych.

Rakotwórczej substancji nie można usuwać na własną rękę. Nowy dach trzeba już jednak wybudować za włase pieniądze.

- W tym roku przeznaczymy na dotacje 50 tys. zł - zapewnia Maja Banasik. - Pozwoli to na usunięcie około 30 ton azbestu. Zainteresowanie jest spore i wiele osób zgłasza się do nas po wnioski o dotacje. Jeśli nie wystarczy nam pieniędzy dla wszystkich chętnych, to dotacje będzie można otrzymać w przyszłym roku.

Z finansowej pomocy miasta skorzystać mogą jednak tylko osoby prywatne. Firmy i inne instytucje mogą się starać o dofinansowanie z budżetu województwa.

W Ratuszu przygotowano program usuwania azbestu z miasta. Zgodnie z nim elementy budowlane zawierające szkodliwe substancje mają zniknąć z Grudziądza do 2032 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska