Bądź bezpieczny podczas Majówki. Uważaj na kleszcze

Materiał informacyjny kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”
Historia 16-letniego Mikołaja zaczyna się w trakcie weekendu majowego w 2019 roku, kiedy to podczas wyjazdu rodzinnego na łódki na Mazury, zostaje on ukłuty przez kleszcza. Od czasu powrotu z rodzinnej wyprawy do domu rozpoczyna się dramatyczna walka o jego zdrowie. Jak bardzo kleszczowe zapalenie mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia?

O tym jak niebezpieczne jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) przekonał się Mikołaj i cała jego rodzinna. To właśnie podczas majowego wyjazdu trzy lata temu, wskutek niewinnego ukłucia przez kleszcza, rodzina stanęła przed sytuacją zagrażającą zdrowiu dziecka.

Pierwszego dnia po powrocie z długiego weekendu Mikołaj dostaje wysokiej temperatury. Kolejno pojawiają się bóle mięśni i głowy, jednak bez kataru - co mogłoby wskazywać na zwykłą infekcję. Objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie nasilają się, dlatego po dwóch dniach trafia do lekarza pediatry, a następnie do szpitala, gdzie trwa próba zdiagnozowania przyczyny jego pogarszającego się stanu – opowiada w dokumencie Pani Anita, mama nastolatka.

Kleszczowe zapalenie mózgu przebiega w dwóch fazach. W pierwszej występują objawy grypopodobne (gorączka oraz ból głowy, ból mięśni i stawów). W drugiej fazie występują już objawy neurologiczne (gorączka, ból głowy, nudności, drgawki, porażenie kończyn i mięśni dźwigających głowy, mięśni oddechowych, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka).

Wiedziałam, że coś takiego istnieje, że jest taka choroba (..) Nie miałam jednak takiej świadomości, że jest szczepienie, że w ten sposób można ochronić siebie i dzieci. Zabrakło tu informacji i wiedzy, która mogłaby nas uchronić przed dramatem z jakim się zetknęliśmy – zaznacza w materiale Pani Anita.

Zobacz historię Mikołaja

Historia Mikołaja pokazuje, że nawet podczas spędzania wolnego czasu na terenach zielonych powinniśmy być czujni. Jest to niezwykle ważne szczególnie obecnie, gdy często szukając ucieczki od dużych grup ludzi, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, na tzw. terenach „zielonych”, blisko natury.

Jak podkreślają eksperci w ostatnich latach obserwuje się wzmożoną aktywności kleszczy. Rośnie też liczba odnotowywanych przypadków KZM. Już nie tylko Niemcy wskazują wzrost zachorowań na KZM o blisko 60 procent, Szwajcarzy zanotowali 73 procent więcej zakażeń w stosunku do 2019 roku. W Polsce liczba odnotowanych przypadków KZM jest cały czas niedoszacowana. Eksperci twierdzą, że dostępne statystyki nie odzwierciedlają realnej liczby zakażeń wirusem KZM w naszym kraju. Dla większości zgłaszanych przypadków wirusowych infekcji układu nerwowego nie określa się, jaki wirus wywołał chorobę. Podkreślają jednak, że KZM wciąż jest poważnym zagrożeniem, stąd powinniśmy chronić siebie i bliskich myśląc o profilaktyce tej choroby.

O roli profilaktyki szczepiennej wielu chorób przypomina również obchodzony w dnia 26 kwietnia - 2 maja - Europejski Tydzień Szczepień. Tegoroczne hasło przewodnie Tygodnia to „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać”.

Jak zatem chronić się przed KZM? Nie ma leku działającego na wirusa KZM, ale przed zakażeniem można się zabezpieczyć poprzez szczepienia. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiej Grupy Ekspertów, profilaktykę w postaci szczepień przeciw KZM należy zapewnić osobom pracującym w terenach zielonych – także w miastach. Szczepienia przeciw KZM rekomenduje się także mieszkańcom regionów endemicznych, czyli takich, w których, zgodnie z definicją WHO (World Health Organization), rocznie zgłaszanych jest 5 lub więcej przypadków KZM na 100 tysięcy mieszkańców. Zalecenia te dotyczą szczególnie dzieci i osób w wieku podeszłym. Eksperci podkreślają również, że cały obszar Polski powinien być traktowany jako zagrożony wystąpieniem KZM, poziom endemiczności jest natomiast zróżnicowany.

Pamiętać należy również o tym, że jeżeli planujemy Majówkę spędzać na świeżym powietrzu, biwakować lub uprawiać sport i rekreację, to warto pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu się przeciw wirusowi, który przenoszą kleszcze.

Materiał zrealizowany w ramach kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapalaniem mózgu”.

Więcej informacji nt. KZM

Wideo

Materiał oryginalny: Bądź bezpieczny podczas Majówki. Uważaj na kleszcze - Polska Times

Dodaj ogłoszenie