Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą wierni ideałom

Iwona Woźniak
Dzieci z podstawówki w Laskach (gm. Gąsawa)  są od wczoraj pełnoprawnymi uczniami. Pasował  ich Jacek Ławrów - szef sekcji wychowawczej  Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.
Dzieci z podstawówki w Laskach (gm. Gąsawa) są od wczoraj pełnoprawnymi uczniami. Pasował ich Jacek Ławrów - szef sekcji wychowawczej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Fot. Iwona Woźniak
Dzieci z podstawówki w Laskach Wielkich pasował wczoraj na uczniów Jacek Ławrów - szef sekcji wychowawczej CSzMW w Ustce .

Szkoła w Laskach Wielkich (gm. Gąsawa) ma od wczoraj patrona. Został nim wiceadmirał Józef Unrug. Uroczystość nadania imienia placówce, wręczenia sztandaru i odsłonięcia tablicy pamiątkowej miała wyjątkową oprawę. Po mszy św. odprawionej w miejscowej kaplicy kolumnę do szkoły poprowadzili Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Tutaj przywitał wszystkich dyrektor Paweł Brzykcy. Nastąpiło m. in. wbicie przez fundatorów pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru, który później przekazano dyrektorowi. Ten oddał go uczniom, których grupa złożyła ślubowanie.

Na boisku zebrani obejrzeli pokaz musztry paradnej w wykonaniu KRMW i ORMW. Przygotowano pokaz multimedialny o życiu patrona, rozstrzygnięto też konkurs plastyczny pt. "Wiceadmirał Józef Unrug podczas pobytu w Sielcu". Niezwykłym przeżyciem dla dzieci, ich rodziców i wychowawców było pasowanie na uczniów klasy pierwszej. Wielu dorosłych zastanawiało się podczas uroczystości, ilu z tych malców zarazi się mundurem?...

Kim był patron?

Józef Michał Hubert Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu pod Berlinem. Był synem generała majora gwardii pruskiej Tadeusza Gustawa. Całą młodość spędził w majątku rodzinnym w Sielcu koło Żnina. Służył w Cesarskiej Marynarce Wojennej. Kiedy zaczęło się tworzyć niepodległe państwo polskie, Unrug zerwał raz na zawsze łączące go z niemiecką flotą więzi i w 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego. To on kupił pierwszy polski okręt - ORP "Pomorzanin". Pełnił obowiązki szefa Sztabu Dowództwa Wybrzeża Morskiego, a później szefa Sztabu Dowództwa Floty oraz od roku 1938 dowódcy obrony Wybrzeża.

W czasie II wojny światowej dostał się do niewoli. Był jednym z tych dowódców, którym Bóg powierzył honor Polaków w dniach tragicznej próby.

Po wojnie na krótko podjął pracę u boku Jerzego Świrskiego w Londynie. Rząd londyński nadał Unrugowi tytuł wiceadmirała 2 września 1946 roku i odznaczył Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Po wojnie Józef Unrug musiał emigrować. Zmarł w 1973 roku w Domu Polskim we Francji. Spoczywa na cmentarzu w Montresor nad Loarą. W Gdyni jest jedynie jego symboliczny grób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska