Będzie trudniej o dotację na pompę ciepła. NFOŚiGW zdecydował o zaostrzeniu kryteriów w programie „Czyste Powietrze"

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Uchwała o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze" zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła[/a] wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM.
Uchwała o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze" zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła[/a] wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. 123RF/ nachai
Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie „Czyste Powietrze". Chodzi o dofinansowanie do pomp ciepła, które ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu.

Spis treści

Zmiany w programie „Czyste Powietrze"

Lista ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów) prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Jak poinformowano, uchwałę o zmianach w programie antysmogowym „Czyste Powietrze", która zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM, zarząd NFOŚiGW podjął 22 lutego. Fundusz poinformował PAP, że trwa implementacja uchwalonej zmiany w programie oraz aktualizacja regulaminu listy ZUM.

– Po zakończeniu prac implementacyjnych, oficjalnie zostanie opublikowane ogłoszenie zmian PPCP (program priorytetowy Czyste Powietrze), a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzący listę ZUM prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu – przekazano.

– Korzystając z grzałki dogrzewającej, można sprawić, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji – podkreśla Król.

Polacy rozczarowani pompami ciepła? „Na rynku pojawiło się s...

Jak wyjaśniono, dostarczenie dokumentów w terminie wyznaczonym przez IOŚ-PIB zapewni nieprzerwaną obecność danego urządzenia na liście ZUM. – Niedotrzymanie wyznaczonego terminu może spowodować zawieszenie dostępności danego urządzenia na Liście ZUM do czasu zakończenia weryfikacji spełniania wymagań – dodano.

Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła niespełniających wymagań. O co chodzi?

W październiku ub.r. NFOŚiGW informował PAP, że do resortu klimatu i środowiska przekazano pismo ws. rekomendowanych zmian w programie „Czyste Powietrze" odnośnie dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła. Wskazano na wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom.

Chodziło m.in. - jak podano - o zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenia możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę.

Jak informowano, NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planował, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na listę ZUM konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty. Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła było określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu