Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej szybkiego internetu dla szkół i gospodarstw domowych na Kujawach i Pomorzu

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pixabay.com
NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Docelowo, do 2021 roku, ma ona objąć swoim zasięgiem aż 164 tysiące gospodarstw domowych oraz ponad 760 szkół w regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.

Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści video „na żądanie”, elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.

Żyj lokalnie, działaj globalnie

Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom internetu.

Szybki internet ma być w Polsce jeszcze szybszy i bardziej dostępny

Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.

- To projekt, który można porównać skalą i znaczeniem do rządowego programu budowy autostrad. Planujemy, że w ciągu trzech lat 164 tys. gospodarstw domowych i ponad 760 szkół w regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego Internetu i tym samym zyskać dostęp do takich samych usług cyfrowych, do jakich mają dziś dostęp mieszkańcy dużych aglomeracji – tłumaczy Jacek Wiśniewski, prezes NEXERY. – Rozpoczęliśmy już własne prace budowlane, ale staramy się wykorzystać także już dostępną infrastrukturę, czyli np. słupy energetyczne. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć prace ziemne i związane z tym utrudnienia dla mieszkańców. Liczymy na dobrą współpracę z władzami i mieszkańcami, co pozwoli jak najszybciej udostępnić w regionie szybką sieć internetową – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.

Internet wpłynie na rozwój regionu?

Na rozbudowie sieci dostępowej skorzystają nie tylko mieszkańcy czy jednostki oświatowe, ale także przedsiębiorcy, w tym lokalni operatorzy oferujący usługi dostępu do Internetu. Będą mogli je bowiem świadczyć tam, gdzie do tej pory nie mieli własnej infrastruktury albo tam, gdzie istniejące sieci telekomunikacyjne nie spełniały rosnących oczekiwań ich klientów. Co ważne, inwestycja to również szansa na przyciągnięcie do regionu inwestorów, ponieważ obszary, w których zostanie zbudowana szybka sieć szerokopasmowa, będą jednymi z najlepiej rozwiniętych w całej Unii Europejskiej.

– Chcemy, żeby nasza infrastruktura była kołem zamachowym dla rozwoju regionu. Szybki Internet to większa atrakcyjność lokalnych miejscowości, wyższa wartość działek i nieruchomości, lepsze warunki do prowadzenia biznesu. Szczególnie ważne są dla nas obszary cyfrowo wykluczone, tzw. białe plamy, czyli gospodarstwa domowe bez dostępu do szybkiego Internetu – dodaje Paweł Biarda, członek zarządu NEXERY ds. sprzedaży i rozwoju biznesu.

Usuwanie białych plam

Zasięg budowanej w regionie Kujaw wraz z Pomorzem i Mazowszem sieci obejmie 20 powiatów, w tym 4 obszary miejskie: Bydgosko – Toruński, Grudziądzki, Inowrocławski oraz Płocki.

Na tym terenie znajduje niemal 44 tysiące „białych adresów” NGA. To budynki pozostające bez dostępu do sieci umożliwiającej łączność z Internetem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. kujawsko-pomorskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 14,3% gospodarstw domowych, w woj. mazowieckim zaś – 12,3%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska