Berdychowski: Lepiej wspierać start- upy niż wielkie korporacje

rozmawiał Maciej Badowski
W Tarnowie w dniach 20-21 czerwca 2016 odbędzie się 9. Forum Inwestycyjne
W Tarnowie w dniach 20-21 czerwca 2016 odbędzie się 9. Forum Inwestycyjne Jerzy Cebula
Rozmowa z Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. [video:http://get.x-link.pl/90df2d8e-131c-bfd3-417a-067d27f6a055,ab65feb5-bf38-e143-65f3-2e2cb1302807,embed.html width:800 height:450] Pana osoba kojarzy się przede wszystkim z Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jednak w ciągu blisko 30 lat, to wydarzenie doczekało się „rodzeństwa”. Jednym z nich jest Forum Inwestycyjne- Innowacje, biznes, gospodarka. Jego 9. edycja już wkrótce 20- 21 czerwca odbędzie się w Tarnowie. Jaka jest jego geneza?

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego organizujemy konferencje towarzyszące Forum Ekonomicznemu (FE) w Krynicy jest ten, iż posiadając kilkadziesiąt osób, które przez cały rok pracują nad przygotowaniem dużej konferencji, możemy stosunkowo łatwo, wykorzystując ten potencjał, przygotować dodatkową konferencję czy forum. Jako ich organizatorzy korzystamy także z tego, że dobrze znamy osoby, które możemy następnie zaprosić do Polski. Oni z kolei chętnie przyjeżdżają na nasze zaproszenia czy to do Tarnowa, Rzeszowa, czy na wydarzenia, które organizujemy w Europie, gdyż widzą w nas sprawnego i dobrze przygotowanego merytorycznie organizatora. I właśnie głównie dlatego zdecydowaliśmy, by pomiędzy jednym a drugim Forum Ekonomicznym w Krynicy organizować mniejsze konferencje, takie jak choćby Forum Inwestycyjne (FI) w Tarnowie.

Najbliższe tarnowskie Forum Inwestycyjne, podobnie jak poprzednie, w dużej mierze poświęcone będzie innowacyjności?

W ubiegłym roku po raz pierwszy w trakcie FI w Tarnowie przyznaliśmy nagrodę „Start up Award”. Zwyciężca dostaje 100 tys. zł, a to jest kwota rekordowa w dotychczasowych konkursach dla start-upów w Polsce. Świat ludzi, którzy mają oryginalne i innowacyjne pomysły zaciekawiło to na tyle, że już po niecałych dwóch miesiącach, kiedy przyjmowaliśmy zgłoszenia, mieliśmy ponad 70 projektów, które mogły konkurować o nagrodę. Obrady tarnowskiego Forum wyróżnia właśnie okoliczność sfokusowania się na określonych obszarach aktywności gospodarczej. Nowe technologie jednak to nie tylko informatyka, medycyna. Jednym słowem Forum Inwestycyjne jest okazją, by pokazywać wszystkich tych, którzy mają pomysły ciekawsze, lepsze od innych. W tym roku konferencja w Tarnowie będzie miała właśnie taki charakter. Prawie zupełnie rezygnujemy z tematów, które były obecne w agendzie FI w Tarnowie jeszcze dwa, trzy czy cztery lata temu. Pokazujemy zupełnie nowe obszary do inwestywania. Jak sądzę, będziemy w ten sposób bardziej odpowiadać na to zapotrzebowanie, które dzisiaj jest.

Konkurs start- upowy, o którym Pan wspomniał, będzie dalej rozwijany?

Najpierw chcemy zbudować jego pozycję. Chcielibyśmy, żeby tych nagród było więcej, zabiegamy więc o dodatkowych partnerów. Ponadto chcielibyśmy pozyskać partnerów medialnych, żeby te pomysły były pokazywane, promowane. Promocja, jak wiadomo, to proces, który wymaga czasu. Tak naprawdę prace nad promocją tej nagrody rozpoczęliśmy dopiero w tym roku. Ogłaszając konkurs w ubiegłym roku kompletnie nie byliśmy przygotowani na sukces, który jest pochodną tej nagrody. Dopiero gdy okazało się jak wielkie wzbudził on zainteresowanie, zaczęto nas pytać: jak chcecie to wykorzystać, co chcecie jeszcze dodatkowo zrobić. Słowem, pojawił się szereg dodatkowych sugestii, z których część na pewno w tym roku będziemy chcieli zrealizować. Najważniejszą na pewno będzie podpisanie listu intencyjnego dotyczącego powołania specjalnego funduszu inwestycyjnego, który dla tych wszystkich, którzy przyjeżdżają do Tarnowa, będzie stanowił punkt odniesienia. Nie chodzi bowiem tylko o jedną wysoką nagrodę w konkursie, ale przede wszystkim o możliwość znalezienia partneraów biznesowych także dla wyróżniających się projektów, które nie otrzymały głównej nagrody.

Czy start- upy to dobra droga dla polskiej gospodarki?

Start-upy zazwyczaj kojarzone są tylko i wyłącznie z informatyką, cyberprzestrzenią. Z czymś innowacyjnym w stosunku do tradycyjnego rozwoju. Natomiast wydaje się, że nie doceniamy zupełnie ich innowacyjnej roli w zarządzaniu. Tzn. wydaje się, że z niektórymi problemami w wielkich korporacjach nie można sobie poradzić inaczej, jak tylko poprzez delegowanie zadań, poprzez rozwiązywanie ich w małych zespołach, poprzez zwiększenie konkurencji pomiędzy tymi zespołami. W związku z tym, pozwalam sobie twierdzić, że dzisiaj nie ma już odwrotu od odwrócenia spojrzenia na sposób prowadzenie biznesu. Teraz ważniejsza jest nie wielkość firmy, ale jej dynamika, ciekawy pomysł. I powinien on być wspierany wtedy gdy pojawi się sama idea, a nie biznes, który już jest ukształtowany, kiedy przybierze formę wielkiej korporacji. To jest bardziej efektywne, niż tradycyjne dotychczas formy wsparcia dla osób prowadzących biznes.

Jednak forum inwestycyjne nie ogranicza się chyba tylko do samych nowych technologii?

Program IX Forum Inwestycyjnego, które odbędzie się w Tarnowie w dniach 20-21 czerwca, skonstruowaliśmy w taki sposób, że wśród dwudziestu zagadnień, które będą tam poruszane, wyróżniliśmy duże obszary: medycyna, cyberprzestrzeń oraz wszystko to, co wiąże się z informatyką. Ponadto wszystko, co wiąże się z nowymi usługami i handlem. To są trzy wielkie obszary i na nich, za każdym razem, pokazujemy różne oblicza innowacyjności, która powinna być w taki, czy w inny sposób wspierana. Dla której trzeba po prostu znaleźć pieniądze na dalszy rozwój.

Czy Forum w Tarnowie możemy traktować jako wstęp do Forum w Krynicy?

Forum w Krynicy zawsze było takim wydarzeniem, które ze względu na rozmiar zawierało w sobie wszystkie elementy życia publicznego. Nie tylko gospodarkę ale również politykę, sprawy społeczne czy naukę. W ubiegłym roku mieliśmy blisko 40 wydarzeń kulturalnych. Ze względu na to, że Forum w Tarnowie to jest około 200 osób, tematy muszą być wąsko sprofilowane i precyzyjnie określone. Z kolei Forum w Krynicy ze względu na to, że ma 3 tysiące uczestników, musi być bardzo ogólne i musi dotykać wszystkich obszarów życia społecznego. Zawsze kiedy zaprasza się najważniejszych polityków polskich, środkowoeuropejskich, trzeba liczyć się z tym, że oni chcą poruszać się na pewnym poziomie ogólności. Nikt nie będzie mówił o konkretnych rozwiązaniach. Poziom reprezentacji wymusza pewien poziom ogólności. Wydaje mi się, że tym co jest w Krynicy najważniejsze jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu. To jest w Krynicy cel najważniejszy. Trochę inaczej ma się sytuacja w Tarnowie, gdzie mamy wąsko sprofilowaną konferencję, gdzie głównie skupiamy się na wykłądach z interesujacego nas zagadnienia. Część ludzi przyjeżdża po to, żeby się dowiedzieć czegoś konkretnego, czegoś ciekawego. Zatem te konferencje z oczywistych powodów muszą mieć trochę inny cel główny dla uczestników, muszą mieć inny program i dlatego są inaczej organizowane.

Co może się okazać głównym wątkiem debat ekonomicznych: umowa o wolnym handlu z USA (TTIP)? Czy, zwłaszcza w kontekście problemów polskiej gospodarki: ucieczka od pułapki średniego wzrostu? Plan Morawieckiego?

Wydaje mi się, że w tym roku jednym z głównych wątków będzie rozmowa o Planie Morawieckiego, bo wszystkie kraje Europy Środkowej borykają się z podobnym problemem. Wszystkie w stosunku do krajów Europy Zachodniej rozwijają się dosyć dynamicznie. Wzrost w Polsce w tym roku to jest 3,5 proc. PKB, niektórzy mówią, ze jest to 3,8 proc. Na Węgrzech wynosi on ponad 3 proc., na Słowacji ponad 3 proc., w Czechach ponad 3 proc. równocześnie w każdym z tych krajów te 3 proc. to jest wzrost, który nie daje szans na to aby realnie nadrabiać opóźnienia w rozwoju gospodarczym, które ten obszar ma wobec rozwiniętej Europy Zachodniej. Pułapka średniego wzrostu musi być na równi poważnie traktowana zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech,w Czechach, na Słowacji, w Rumuni, w krajach nadbałtyckich. W związku z tym, to instrumentarium, o którym będzie mówił w Krynicy Pan Premier Morawiecki na pewno wywoła duże zainteresowanie i ożywioną dyskusję i to nie tylko z udziałem Polaków. Trochę jest tak, że zawsze wtedy, kiedy się poszukuje sposobu na przełamanie pewnych złych tendencji, albo na przełamanie pewnej stagnacji, wtedy, kiedy to jest akurat 3 proc. PKB rozwoju, to trzeba stosować takie instrumenty, których nie stosowano dotychczas. Np. nietypowe rozwiązania ekonomiczne podjęte przez Węgry kilka lat temu, pokazało, iż zawsze towarzyszyć temu będzie dyskusja i spory. Efekt nie zawsze może być tak pozytywny jak w przypadku Węgrów. Dlatego warto takie rozmowy prowadzić w takim otoczeniu, jak Krynica, kiedy mamy wielu gości i reprezentują oni zupełnie różne spojrzenie.

Dziękuję za rozmowę

 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Materiał oryginalny: Berdychowski: Lepiej wspierać start- upy niż wielkie korporacje - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie