Bezrobotna mama na urlopie macierzyńskim

Ewa Abramczyk-Boguszewska
(fot. internet)
Udostępnij:
Kiedy można ubiegać się o kolejny staż? Czy każdej kobiecie, zarejestrowanej w urzędzie pracy, przysługuje urlop macierzyński?

Takie pytanie zadawali Czytelnicy podczas telefonicznego dyżuru.
Wczoraj zamieściliśmy odpowiedzi na niektóre pytania, dziś publikujemy drugą część relacji z dyżuru. Wątpliwości naszych Czytelników wyjaśniała Barbara Grabowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

- Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Zaszłam w ciążę, dziecko urodzę na początku grudnia. Czy powinnam zgłosić to w urzędzie pracy? Czy po rozwiązaniu będę mogła skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Dla urzędu nie ma znaczenia fakt, że jest pani w ciąży, ponieważ nadal może pani podjąć pracę. Obowiązują panią wszystkie terminy stawiennictwa, chyba że przedstawi pani zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy.

Niestety nie przysługuje pani prawo do urlopu macierzyńskiego. Z urlopu mogą skorzystać tylko te panie, które w momencie rozwiązania pobierają zasiłek dla bezrobotnych lub urodziły dziecko w okresie 30 dni od daty ustania prawa do zasiłku. W pani przypadku 6-miesięczny okres pobierania zasiłku skończy się przed grudniem.

- Syn został skierowany przez urząd pracy na staż. Czy po jego zakończeniu może ubiegać się o staż u innego pracodawcy?

Tak. Najlepiej, gdyby starał się o staż u pracodawcy, gwarantującego później zatrudnienie. Syn może również złożyć wniosek w urzędzie pracy o przedłużenie obecnego stażu, ma szansę tylko w sytuacji, gdy urząd pracy dysponuje środkami na ten cel.

Staż nie może być krótszy niż 3 miesiące, a maksymalnie może trwać 12 miesięcy (zwykle jest to 6 miesięcy). Przez ten czas stażysta zachowuje status osoby bezrobotnej. W okresie odbywania stażu wypłacane jest stypendium w wysokości 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych (753,70 zł brutto za pełny miesiąc, na "rękę" 659,70 zł).

- Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Przysługuje bezrobotnemu (posiadającemu prawo do zasiłku), który z własnej inicjatywy podjął pracę. Wniosek o przyznanie dodatku aktywizującego należy złożyć jak najszybciej, najlepiej w dniu podjęcia pracy. Dodatek przysługuje bowiem od dnia złożenia wniosku (podania nie trzeba składać osobiście, można przesłać je pocztą, ale wówczas należy potwierdzić zgodność kopii umów z oryginałami).
Dodatek aktywizacyjny wynosi 50 proc. dodatku dla bezrobotnych, czyli 269,20 zł brutto.
zebrała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie