Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe Noce 2020. Wyjątkowe zjawisko na niebie! Obłoki srebrzyste nad regionem [zdjęcia]

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Obłoki srebrzyste nad Chojnicami.
Obłoki srebrzyste nad Chojnicami. Łukasz Górski
Białe Noce w Polsce. Czym są białe noce i wyczekiwane przez wielu obserwatorów nieba Obłoki Srebrzyste? Białe noce to czas Obłoków Srebrzystych - chmur mieniących się srebrzystym blaskiem. Zobaczcie!

Białe noce 2020 w Polsce

Obłoki Srebrzyste czyli tzw. kosmiczne chmury widziane ostatnio na Pomorzu mają związek z tzw. białymi nocami.

Biała noc - co to znaczy? Czym są Białe Noce? To bardzo niecodzienne zjawisko. Na czym polega? Czym są białe noce w Polsce?

Białe noce w Polsce - co to znaczy?

W Polsce w okolicy przesilenia letniego występują tzw. białe noce. Przez kilka bądź kilkanaście dni w roku ten moment w ciągu doby, gdy zwykle jest ciemna noc jest na tyle krótki, że Słońce nie zdąży zajść przed świtem. Wciąż docierają do nas jego promienie i nie widzimy nocnej ciemności.

Słońce podczas Białych Nocy oświetla niemal wszystkie obiekty i zjawiska znajdujące się na niebie.

W okolicach przesilenia letniego Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuację nazywamy białą nocą – wyjaśnia Karol Wójcicki, bloger „Z głową w gwiazdach”, popularyzator astronomii.

Białe Noce nad morzem przychodzą wcześniej, a na południu Polski – zdecydowanie później. Białe Noce to idealny moment, by zaobserwować obłoki srebrzyste, czyli tzw. kosmiczne chmury, które mienią się srebrzystym blaskiem. Można obserwować je w Polsce do 24 lipca.

Obłoki srebrzyste - wyjątkowe zjawisko na niebie

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds – NLC) to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Obłoki srebrzyste tworzą się na pograniczu ziemskiej atmosfery i kosmosu, na wysokości ok. 85 km nad powierzchnią ziemi - wyjaśnia nam Łukasz Górki, autor zdjęć.

Obłoki srebrzyste powstają wskutek opadania do atmosfery pyłu kosmicznego, który następnie ulega oblodzeniu. Podświetlone przez Słońce znajdujące się pod horyzontem kryształki lodu świecą w nocy odbitym jasnym światłem koloru błękitno-srebrzystego – to tzw. elektryczny błękit (ang. electric blue) - opowiada Łukasz Górski. - Tworzeniu obłoków srebrzystych sprzyja minimum aktywności słonecznej ze względu na słaby wiatr słoneczny naszej gwiazdy, który przy normalnej aktywności słonecznej może „zdmuchnąć” drobiny pyłu kosmicznego. Obłoki srebrzyste tworzą przepiękne struktury na nocnym niebie. Niestety nie da się przewidzieć ich wystąpienia, co bardzo utrudnia obserwację.

Obłoki srebrzyste pojawiają się nagle, a później równie nagle i szybko giną.

Obłoki srebrzyste w sprzyjających warunkach pojawiają się nagle, a później równie nagle i szybko giną. Zazwyczaj widoczne są nisko nad horyzontem, przez co w terenie zabudowanym są często są niezauważalne. Najlepsze warunki do ich obserwacji to otwarty równinny teren bez przeszkód terenowych i ciemne (niezanieczyszczone światłem sztucznym) niebo - wówczas obłoki srebrzyste widoczne są praktycznie przez całą noc.

To pierwsze fotografie tego niezwykłego zjawiska, które udało mi się zaobserwować w tym roku. Mogę stwierdzić, że sezon na podziwianie obłoków srebrzystych mamy otwarty. Miejmy nadzieje, że będą tak przepiękne jak w roku 2019 r.

Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 14

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska