Biedronki azjatyckie to prawdziwa plaga w październiku. Masowo osiadają na ścianach i parapetach, trudno się ich pozbyć. Biedronki azjatyckie również gryzą. Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Czy jest groźne? Wyjaśniamy.

Biedronki azjatyckie w domu

Biedronki azjatyckie opanowały wiele domów. Można je znaleźć przede wszystkim na ścianach i we framugach okiennych. Czym są te stworzenia, których inwazję przeżywamy w październiku 2018?

Biedronki azjatyckie to tak naprawdę gatunek chrząszcza, choć wyglądem bardzo przypomina znane nam biedronki. Biedronki azjatyckie, lub też arlekiny, są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek.

Można je łatwo pomylić, ale harmonia axyridis, może mieć więcej kropek i inne ubarwienie. - Biedronka azjatycka jest zmienna w ubarwieniu. Teraz występują osobniki o barwie ciemnopomarańczowej lub czerwonej. Może być też czarna z czerwonymi kropkami albo żółta z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" - mówi prof. Jacek Twardowski z Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Biedronki azjatyckie atakują. To prawdziwa inwazja! Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Uwaga, gryzą!

Zobacz także materiał wideo: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowychJak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Uwaga! Biedronki azjatyckie gryzą! Ugryzienia biedronek azjatyckich mogą być groźne dla alergików. Owady te wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu. Po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych.

Objawy nadwrażliwości po kontakcie z biedronkami azjatyckimi obejmują:

  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • astmę,
  • pokrzywkę,
  • obrzęk naczynioruchowy.

Azjatyckie biedronki - czy ich ugryzienia są groźne? Co to jest?

Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć?

Niektóre domy przeżywają prawdziwą inwazję biedronek azjatyckich. Mieszkańcy zastanawiają się, jak się pozbyć biedronek azjatyckich. Zebraliśmy sposoby, które pomogą zwalczyć tych niechcianych gości. Znajdziecie je tutaj: