BIEGI NARCIARSKIE: Justyna Kowalczyk wygrała!

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Na zdjęciu Justyna Kowalczyk.

Na zdjęciu Justyna Kowalczyk. ©fot. Polski Związek Narciarsk

Im bliżej rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, tym większą formę prezentuje Justyna Kowalczyk. Polka spisała się znakomicie w słoweńskiej Rogli, wygrywając bieg łączony (ze startu wspólnego) na 15 km oraz zajmując 2. miejsce w sprincie techniką klasyczną.

To drugie zwycięstwo Polki w tym sezonie (pierwsze odniosła w sprincie w Kuusamo), która awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Liderką jest Norweżka Marit Bjoergen. W klasyfikacji (dystanse) prowadzi Bjoergen, a Kowalczyk zajmuje 4. miejsce.

W niedzielnym biegu Justyna czuła się znakomicie. Nasza zawodniczka zdobyła dodatkowe punkty bonusowe do klasyfikacji generalnej PŚ - za drugie miejsce po 5 km i pierwsze po 10.
    Prowadząca grupka kurczyła się z każdym kilometrem. Na 5 kilometrów przed metą odpadła od niej wiceliderka PŚ, Petra Majdic. Reprezentantka gospodarzy wywróciła się. Słowenka upadła, gdyż drogę zabiegła jej Finka Aino Kaisa Saarinen.

Na 2 kilometry przed metą do szturmu ruszyła Kowalczyk. Odjechała rywalkom na kilkadziesiąt metrów. Na 1,4 km przed metą Polka miała 6,9 s przewagi nad Szwedką Anną Haag i 8,8 liderkę PŚ, Norweżkę Marit Bjoergen. Na metę przybiegła z 4,6 sek. przewagą nad Norweżką i Szwedką. Tym samym mieszkanka Kasiny Wielkiej odniosła 8 zwycięstwo w karierze (ponadto 6-krotnie zajmowała 2. miejsce i 12 razy była trzecia). W niedzielnym biegu udział wzięły jeszcze trzy reprezentantki Polski. Sylwia Jaśkowiec była 33., Paulina Maciuszek 53., a Kornelia Marek - 54.

Justyna za Marit

Marit Bjoergen (czas 4 min. 28,8 sek.) wygrała sobotni sprint (1,4 km stylem klasycznym) w słoweńskiej Rogli. 29-letnia Norweżka wyprzedziła na finiszu Justynę Kowalczyk o 0,4 sek. To był wspaniały dzień polskiej biegaczki. Justyna wygrała kwalifikacje, ćwierćfinał oraz bieg półfinałowy. W połowie dystansu, podczas finału Polka straciła prowadzenie na rzecz zawodniczki z Trondheim (była to druga wygrana Bjoergen w tym sezonie, wcześniej zwyciężyła w inauguracji sezonu w biegu na 10 km st. dow. w norweskim Beitostoelen) i chociaż próbowała na finiszu dogonić rywalkę, jednak nie zdołała jej pokonać. Na trzecim stopniu podium stanęłą reprezentantka gospodarzy - Petra Majdić. Tuż za Słowenką przybiegły: Anna Haag (Szwecja), Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) i Lina Andersson (Szwecja). Liderką PŚ (po 8 biegach) jest Bjoergen, wyprzedzając Majdić, Saarinen i Kowalczyk. Na czele sprintu (4 zawody) jest Majdić przed Bjoergen i Kowalczyk.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinfornowała, że Bjoergen zażywa lekarstwa przeciw astmie, które znajdują się na liście środków dopingowych. Norweżka uzyskała od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pozwolenie na ich stosowanie. Bjoergen od wielu lat cierpi na astmę i od 2001 r. regularnie używa środków medycznych. W tym sezonie jednak stosuje o wiele silniejsze lekarstwa, które w dodatku znajdują się na liście zabronionych środków.

W kwalifikacjach odpadły trzy inne polskie zawopdniczki. Sylwia Jaśkowiec była 47, 54. miejsce zajęła Kornelia Marek, zaś 61. była Paulina Maciuszek.

Kreczmer szósty w kwalifikacjach

Sprint mężczyzn (1,5 km stylem klasycznym) wygrał Norweg Petter Northug jr, wyprzedzając na finiszu Niemca Tobiasa Angerera oraz Szweda Jespera Modin. Kolejne lokaty w finale zajęli: 4. Nikita Kriukow (Rosja), Szwajcar Dario Cologna (broni Pucharu Świata) oraz Amerykanin Andrew Newell (wygrał kwalifikacje). W 1/4 finału odpadli Polacy: Maciej Kreczmer (3. lokata w biegu ćwierćfinałowym) i Janusz Krężelok (5.). W kwalifikacjach Kreczmer (zajął 16. miejsce w sobotnich zawodach) uzyskał znakomity, szósty rezultat. Na 28. pozycji awansował Krężelok (24. lokata w sprincie w Rogli). Liderem sprintu jest Northug jr.

Niedzielny bieg łączony mężczyzn (30 km ze startu wspólnego) wygrał, ponownie jak w sobotę, Northug jr, wyprzedzając Rosjan: Aleksandra Legkowa i Maksima Wylegżanina. Maciej Kreczmer nie dobiegł do mety. Liderem PŚ (po 9. zawodach) i klasyfikacji dystansów jest Northug jr.