Biegi narciarskie. Zwycięstwo Justyny Kowalczyk w PŚ w...

Biegi narciarskie. Zwycięstwo Justyny Kowalczyk w PŚ w Otepää

GRZEGORZ SERGOT

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

minimalnie zwyciężyła w sobotnim sprincie PŚ w estońskiej Otepää.

Sobotnie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich wygrała Justyna Kowalczyk. Polka zwyciężyła w sprincie (1,2 km stylem klasycznym) w estońskiej Otepää.

Program

Niedziela (22 stycznia) - g. 12 - 15 km st. klas. mężczyzn; g. 15.15 - 10 km st. klas. kobiet (indywidualnie). Bezpośrednią relację przeprowadzi TVP2.

Kto zdobędzie tytuł Sportowca Regionu 2011?

To miejsce jest szczęśliwe dla Kowalczyk (w ub.
    czwartek, właśnie w Estonii obchodziła 29. urodziny), która wygrała tam, poprzednio, 3 biegi na 10 km st. klas. (2007, 2009 i 2010 r.) oraz zajęła 3. lokatę (2006 r. - 10 km st. klas.). Tym razem w finale sprintu (czas Polki - 3 min. 18,4 sek.) wyprzedziła Norweżkę Marit Bjoergen o 0,1 sek i Rosjankę Natalię Matwiejewą - 0,9 sek. Miejsca 4-6 zajęły: Finka Aino Kaisa-Saarinen (0,9), Austriaczka Katerina Smutna (1,9) i Finka Mona-Lisa Malvalehto (10,8 sek. straty).

Przeczytaj także: Elana Toruń remisuje z Gwardią i testuje nowych graczy

Nasza zawodniczka (więcej Polek nie startowało) odrobiła do Bjoergen 20 pkt., ze straty 102 pkt., które miała przed sprintem. Dla Norweżki było to 80. podium (53. wygrane, 18. drugich miejsc i 9. trzecich lokat). Kwalifikacje wygrała Bjoergen - 3.22,10 przed Kowalczyk - strata 0,55 sek. Startowało 56 zawodniczek. W ćwierćfinałach wygrywały: Bjoergen, Matwiejewa (najlepszy czas - 3.19,7), Smutna, Kowalczyk (3.19,8) i Saarinen. W pierwszy 1/2 finału najlepsza była Malvalehto (3. lokatę zajęła Bjoergen i jako ostatnia, Lucky Looser, awansowała do finału). Na 5. miejscu przybiegła liderka sprintu - Amerykanka Kikkan Randall (awansowała z 1/4 finału jako szczęśliwa przegrana) i w efekcie uplasowała się na 9. pozycji. Drugi półfinał wygrała Kowalczyk (najlepszy czas - 3.18,1). Polska "Królowa Śniegu" wygrała po raz 22. zawody PŚ (49. podium, 18. drugich miejsc i 9. trzecich pozycji). Liderką PŚ (22. imprez) jest Bjoergen - 1406 pkt. przed Kowalczyk - 1324, Norweżką Therese Johaug - 995 i Randall - 912 pkt. Na czele sprintu (8. biegów) plasuje się Randall - 463 przed Natalią Matwiejewą - 370. 4. jest Bjoergen - 262, a 5. Kowalczyk - 252 pkt.

Jak na lidera przystało

Szwajcar Dario Cologna (czas 3 min. 29,8 sek.), jak na lidera PŚ przystało, wygrał finał sprintu (1,4 km st. klas.) mężczyzn. Drugi był Norweg Ola Vigen Hattestad - strata 0,3 sek., a trzeci, kolejny Norweg, Eirik Brandsdal (0,6). Miejsca 4-6 zajęli: Kanadyjczyk Alex Harvey (0,7), Rosjanin Nikita Kriukow (5,3) i Norweg Oeystein Pettersen (6,5 sek. straty). Kwalifikacje wygrał Cologna - 3.28,27. 45. był Maciej Kreczmer (strata 17,06 sek.) i odpadł z rywalizacji. Startowało 70 narciarzy. Do Estonii nie przyjechał Norweg Petter Northug jr.

Liderem PŚ (21. biegów) jest Cologna - 1374 przed Northugiem - 1181 i Szwedem Marcusem Hellnerem - 803 pkt. Listę triumfatorów sprintu indywidualnego (8. biegów) otwiera Rosjanin Aleksiej Pietuchow - 371, wyprzedzając Colognę - 340 i Szweda Teodora Petersona - 326 pkt.