Pigułka antykoncepcyjna upośledza rozpoznawanie emocji - poinformował portal kopalniawiedzy.pl w oparciu o badania niemieckiego naukowca, doktora Alexandra Lischke z Uniwersytetu w Greifswald.

Tabletki antykoncepcyjne - efekty uboczne

Jak wynika z przeprowadzonych badań, tabletki antykoncepcyjne mogą mieć efekty uboczne nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej. Niemieccy naukowcy doszli do takich wniosków, skupiając się w swojej pracy badawczej właśnie na wpływie tabletek antykoncepcyjnych na emocje, zachowanie i procesy poznawcze. Co dokładnie zauważono?

Tabletki antykoncepcyjne a rozpoznawanie emocji - badania

Jak opisuje portal kopalniawiedzy.pl, badaniu poddano 95 zdrowych kobiet w proporcjach: 42 zażywające pigułki antykoncepcyjne i 53 nie stosujące tej formy antykoncepcji.

- Jeśli doustna antykoncepcja w sposób dramatyczny upośledzałaby zdolność do rozpoznawania emocji, to prawdopodobnie byśmy to widzieli w naszej codziennej interakcji z partnerkami.

Uznaliśmy więc, że efekt ten musi być bardzo subtelny. To zaś oznaczało, że musimy przeprowadzić test na tyle czuły, by wykrył ten efekt. Wykorzystaliśmy więc bardzo wymagające zadanie, które wymagało od badanych rozpoznania złożonych emocji na podstawie ekspresji samych regionów wokół oczu - tłumaczy przebieg badań doktor Alexander Lischke, cytowany przez portal kopalniawiedzy.pl.

Do jakich wniosków doszli badacze?

Kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne gorzej rozpoznawały złożone emocje. Ta grupa pań wypadła podczas badania o 10% gorzej podczas rozpoznawania emocji takich jak duma, czy zadowolenie, niż kobiety, które nie zażywały doustnej antykoncepcji hormonalnej. Na tej podstawie, niemieccy naukowcy doszli do wniosku, że tabletki antykoncepcyjne w pewien sposób zaburzają, czy też upośledzają umiejętności rozpoznawania emocji, szczególnie tych bardziej skomplikowanych.

Więcej o wpływie tabletek antykoncepcyjnych na rozpoznawanie emocji przeczytasz w artykule na stronie kopalniawiedzy.pl: Pigułka antykoncepcyjna upośledza rozpoznawanie emocji

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie bardzo popularna metoda doustnej antykoncepcji. Pigułki zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów. Jej działanie polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników.


Zobacz także archiwalne wideo: Pigułka "dzień po" znów na receptę. "Wy nie macie sumienia, macie hipokryzję". "Kochamy kobiety, zwłaszcza te nienarodzone"

źródło: Sejm/x-news