Biznes walczy z koronawirusem. Pomaga PSSE. Takie wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy

Materiał informacyjny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Kolejne decyzje o wsparciu, w tym 6 wydanych zdalnie podczas pandemii koronawirusa, nowa droga w podstrefie w Grudziądzu, webinaria czy Zespół ds. Tarczy antykryzysowej. Tak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pomaga przedsiębiorcom w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Chociaż odczuwają je wszyscy przedsiębiorcy, gospodarka powoli wraca na dobry tor.

Pozytywnym zwiastunem zmian są decyzje o wsparciu przedsiębiorców. Od początku roku PSSE wydała ich 11, w tym aż 6 zdalnie podczas pandemii koronawirusa. Wartość zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych to ponad 206 mln zł. Powstanie też 81 nowych miejsc pracy, co jest szczególnie ważne dla wszystkich osób, które z powodu wirusa SARS-CoV-2 mają kłopoty z zatrudnieniem lub poszukują nowych zajęć.

Nowa droga w Podstrefie Grudziądz

Gospodarka wraca na dobry tor także dzięki prowadzonym inwestycjom. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w połowie czerwca tego roku w Grudziądzu oddała do użytku nową drogę. Ponad kilometrowy odcinek skomunikuje 27,53 ha terenów Podstrefy Grudziądz należących do PSSE.

Cała Podstrefa Grudziądz zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Zlokalizowanych jest tam obecnie 6 firm z kapitałem polskim i zagranicznym, dzięki którym powstało ponad tysiąc miejsc pracy. Nowa inwestycja nie tylko ułatwi przedsiębiorcom działalność w tym regionie, ale także odciąży ruch w mieście. Jej koszt to ponad 5 mln zł. Droga została sfinansowana w 50% przez PSSE i w 50% przez Miasto Grudziądz. Nowa inwestycja to pierwsza w Polsce droga Polskiej Strefy Inwestycji.

Polska Strefa Inwestycji to rządowy program wspierający rozwój regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji. PSI obejmuje całą Polskę, w tym miasto Grudziądz, które jeszcze kilkanaście lat temu miało bardzo wysokie bezrobocie. Wybudowana droga jest dobrym przykładem współpracy instytucji rządowej i samorządu, która przyczyni się do pozyskania nowych inwestycji. Mogę zapewnić, że już trwają zaawansowane negocjacje z inwestorem, który planuje wybudować w podstrefie Grudziądz nowoczesną fabrykę – powiedział Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wybudowana droga dla osoby stojącej z boku mogłaby się wydawać, niewielka, jednak dla naszego miasta to ważny fragment, który pozwoli udrożnić kolejne tereny inwestycyjne. W Podstrefie Grudziądz udało się pozyskać wspólnie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną inwestorów, którzy zadeklarowali stworzenie ponad 2 tysięcy miejsc pracy. Dziękuję w imieniu Pana Prezydenta Macieja Glamowskiego za dotychczasową współpracę. Takie przedsięwzięcia pozwalają miastu rozwijać się, pozyskiwać kolejnych inwestorów i tworzyć nowe, nowoczesne miejsca pracy – powiedziała Joanna John Błażyńska.

Eksperckie doradztwo i wsparcie na czas kryzysu

Oprócz nowych inwestycji, PSSE na bieżąco monitoruje sytuacje inwestorów, by zapewnić im wsparcie na czas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Te firmy, które musiały ograniczyć produkcję, mogły skorzystać z odroczenia lub rozłożenia na raty opłat administracyjnych. Powołano także specjalny Zespół ds. Tarczy Antykryzysowej, który oferuje przedsiębiorcom eksperckie doradztwo i wsparcie. Inwestorzy PSSE mogą skorzystać z bezpłatnych, kompleksowych konsultacji finansowych oraz prawno-podatkowych. Doradcy podpowiadają także, jakich instrumentów wsparcia i narzędzi użyć w ramach Tarczy Antykryzysowej, tak by skutki lockdownu były jak najmniej odczuwalne.

Przedsiębiorcy mogą również wziąć udział w specjalistycznych webinariach organizowanych przez PSSE. Podczas nich otrzymają odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania, począwszy od pomocy publicznej na nowy projekt inwestycyjny, po najważniejsze instrumenty wsparcia w ramach pakietu pomocy przygotowanego przez rząd w celu ochrony przed kryzysem.

W chwili obecnej priorytetem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest wsparcie nowych inwestycji, które są niezbędne do powrotu Polski na ścieżkę wzrostu. Należy pamiętać, że Strefa wspiera nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim te z sektora MŚP. Mimo trudnej sytuacji działamy, aby wspierać naszych inwestorów, przedsiębiorców oraz pobudzać gospodarkę – powiedział Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o. o.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji. Działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego, tworząc atrakcyjne warunki do rozwoju małych, średnich i dużych firm, oraz rozwijając innowacyjną gospodarkę i przedsiębiorczość. PSSE kładzie także nacisk na szkolnictwo branżowe, inicjując porozumienia między szkołami a przedsiębiorcami i samorządami.


Otwarcie drogi w podstrefie Grudziądz. Od lewej: Anna Gembicka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Mikołaj Bogdanowicz Wojewoda Kujawsko – Pomorski, Joanna John Błażyńska przedstawiciel Miasta Grudziądz, Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o. o.

Wideo

Dodaj ogłoszenie