MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biżuteria PRL z lat 60., 70. i 80. - ceny unikatów w 2024 roku. Taka jest poszukiwana przez kolekcjonerów [19.09.24]

(S)
Wideo
od 16 lat
Niewiarygodne, jakie ceny osiąga teraz biżuteria z czasów PRL. Jeszcze niedawno uznana za kiczowatą, dziś wraca do łask. Warto poszperać w domowych szufladach i szkatułkach. Aktualne ceny w sieci sugerują, że za sprawą sprzedaży takich starych kolczyków, pierścionków, naszyjników czy bransoletek z lat 60., 70 i 80. można się całkiem nieźle wzbogacić. Kolekcjonerzy zapłacą za nie fortunę. Oto zdjęcia i ceny biżuterii PRL w 2024 roku.

Spis treści

Biżuteria modna w PRL

W czasach PRL, podobnie jak współcześnie, biżuteria odzwierciedlała styl kobiety. Moda na kolczyki, pierścionki, bransoletki czy naszyjniki ewoluowała wraz z mijającymi dziesięcioleciami - od delikatnych wzorów lat 60., przez geometryczne formy lat 70., po masywne i ekstrawaganckie projekty lat 80. Wartość biżuterii z tamtego okresu jest zmienna i zależna od wielu czynników, w tym od modowych trendów i sentymentu do historii. Dzisiejszy powrót do biżuterii PRL to przykład, jak historia może inspirować współczesną modę i styl.

Peerelowska biżuteria była zazwyczaj wykonana z metali nieszlachetnych, takich jak stal nierdzewna czy mosiądz, ponieważ dostępność szlachetnych metali była ograniczona.

  • W latach 60. dominowała biżuteria o delikatnych wzorach, często z motywami kwiatowymi. Naszyjniki były zazwyczaj długie i eleganckie, a kolczyki wykonywane w formie kropli lub kółek.
  • W latach 70. wzorce stały się bardziej geometryczne, pojawiały się wzory abstrakcyjne i symbole. Charakterystyczne były szerokie, metalowe bransolety, a kolczyki zyskały na rozmiarze i fantazyjnych kształtach. Wzrosła popularność biżuterii kiczowatej, zawierającej kolorowe kamienie czy emalie.
  • W latach 80. nadeszła era biżuterii oversized. Naszyjniki były duże i masywne, często z dużymi medalionami. Kolczyki przybrały formę krążków lub kształtów geometrycznych. Również pierścionki stały się bardziej wyraziste i czasem wręcz ekstrawaganckie.

Stara biżuteria - produkcja w renomowanych wytwórniach

Najbardziej rozpoznawalne wytwórnie biżuterii PRL to:

  1. Warmet - powstał w Warszawie w 1951 roku, zakończył działalność w latach dziewięćdziesiątych. Cechą charakterystyczną jest lekkość formy.
  2. Orno - spółdzielnia założona w Warszawie w 1949 roku, funkcjonowała do lat dziewięćdziesiątych. Orno charakteryzują nieregularne formy, pierścionki mają zwykle szerokie obrączki i duże kopuły.
  3. Imago Artis - spółdzielnia działała w Krakowie od 1947 roku, pod koniec ubiegłego wieku przekształciła się w inne marki. Dawne Imago charakteryzowały głównie filigrany, czyli połączone ze sobą cienkie druciki.
  4. Rytosztuka - powstała w 1950 roku w Poznaniu, twórczością nawiązywała do stylu art déco. Biżuteria była dość masywna. Rytosztukę w latach 90. przejęła marka W. Kruk.

Dlaczego biżuteria PRL jest dziś tak popularna?

Współczesne pokolenie, które nie doświadczyło PRL-owskich realiów, często sięga po popularne wtedy przedmioty jako formę indywidualnego stylu i artystycznego wyrazu. Obecnie obserwujemy powrót do estetyki retro i modę na elementy inspirowane przeszłością. Biżuteria z PRL, choć była wykonywana z prostszych materiałów, ma swój niepowtarzalny urok, który przyciąga miłośników staroci.

Zobacz także: Stare zabawki z lat 80. i 90. warte krocie. Na tych w 2024 roku możesz dobrze zarobić

Obecnie na topie jest solidna, duża biżuteria. Olbrzymie, geometryczne klipsy i kolczyki, masywne bransolety i naszyjniki to jeden z najmodniejszych trendów modowych. Duża biżuteria nie lubi jednak konkurencji, dlatego najlepiej prezentuje się solo w towarzystwie klasycznych, minimalistycznych stylizacji.

Wartość peerelowskiej biżuterii

Wartość biżuterii z PRL może być bardzo zróżnicowana. Elementy z wyższej jakości materiałów lub unikalne wzory mogą być poszukiwane przez kolekcjonerów i miłośników stylu retro. Jednak większość biżuterii z tamtego okresu wykonana była z nieszlachetnych metali, co może wpłynąć na jej znikomą wartość rynkową. Wartość biżuterii z PRL może być również determinowana przez modę i trend retro w danym okresie.

Na portalach sprzedażowych, najdroższe egzemplarze pierścionków, naszyjników, kolczyków, bransoletek z PRL wystawiane są nawet za kilka tysięcy złotych. Najdroższa oferta, jaką znaleźliśmy na portalu OLX, osiąga cenę ponad 5 500 zł. Jest to złoty pierścionek ,,poziomka" z zielonym oczkiem z wytwórni Warmet. Kolekcjonerzy mogą sporo za taką biżuterię zapłacić - jeśli masz takie perełki sprzed kilku dekad zachowane w szufladach i szkatułkach, nie wyrzucaj, możesz sporo zarobić.

Zobacz w galerii ceny i zdjęcia starej biżuterii z PRL

Czytaj też:

  1. Za pieniądze PRL płacą fortunę - tyle w 2024 roku są warte stare banknoty i monety
  2. Komiksy PRL poszukiwane przez kolekcjonerów. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska