Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bliżej lata, czyli już czas na zmianę czasu. W nocy przestawiamy zegarki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tomasz Czachorowski
W najbliższą niedzielę, 29 marca wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2.00 na 3.00. Tego dnia z doby ubędzie nam godzina.

- To będzie czas letni. Ubędzie godzina, ale przybędzie godzina naturalnego światła. Innymi słowy o godzinę później zajdzie słońce - wyjaśnia synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. - Zmiana czasu nigdy nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm. Rytm dobowy jest zachwiany. Zwykle mija 5 dni zanim zdołamy w pełni się do tego przystosować. Akurat w niedzielę zdecydowanie zmieni się pogoda - powieje z północy i raptownie obniży się temperatura, a krajobraz Kujaw i Pomorza może się zabielić. Biometeorolodzy mówią o stresie pogodowym, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nagłymi wahaniami temperatury. Tak będzie teraz, a zatem do stresu związanego z epidemią koronawirusa dojdzie nam stres temperaturowy i jeszcze ten spowodowany zmianą czasu na letni. Trochę tego dużo, ale liczy się pogoda ducha. Tego życzę każdemu.

Nie będzie to jeszcze ostatnia regulacja czasu ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej, choć zdecydowana większość mieszkańców Wspólnoty (84 proc. uczestników konsultacji społecznych) opowiedziała się w ubiegłym roku za pozostaniem przy jednym czasie. Jean-Claude Juncker, ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej, stwierdził, że to koniec zmiany czasu w Europie.

Zmiana czasu – czym grozi praca w nieodpowiednich godzinach?

Mylił się. Co prawda europosłowie przegłosowali nowelizację stosownej dyrektywy, uznając że ostatnia zmiana powinna się odbyć wiosną 2021 roku, ale procedura prawna nie została zakończona. Kraje członkowie muszą się określić, czy chcą zostać przy czasie letnim czy też zimowym.

W tzw. sejmowej zamrażarce już od kilku lat leży projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego o pozostaniu naszego kraju przy czasie letnim. Dopiero po zamknięciu procedury europejskiej będzie można wniosek odmrozić.

Większość Polaków jest za pozostaniem przy czasie letnim. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska