Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boiska szkolne w Polsce mogą być rakotwórcze? Pojawiły się szokujące wyniki badań

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Szokujące wyniki badań: szkolne boiska w Polsce mogą powodować raka!
Szokujące wyniki badań: szkolne boiska w Polsce mogą powodować raka! pixabay.com
Szkolne boiska w Polsce są rakotwórcze, działają szkodliwie na rozrodczość, układ krwiotwórczy i nerwowy - te szokujące wyniki trzech ekspertyz toksykologicznych boisk szkolnych opublikował portal Onet.pl. Każdego dnia na działanie rakotwórczych substancji wykrytych w nawierzchniach boisk narażone są setki uczniów polskich szkół.

Rakotwórcze boiska szkolne w Polsce?

Ekspertyzy toksykologiczne trzech boisk szkolnych nie pozostawiają wątpliwości. Jak informuje Onet, materiały, których użyto do budowy przyszkolnych boisk w Polsce "są rakotwórcze, działają szkodliwie na rozrodczość, układ krwiotwórczy i nerwowy".

Problem rakotwórczych boisk może dotyczyć całej Polski.

Jak czytamy na portalu Onet.pl, dzieci, które korzystają z boisk szkolnych mogą w przyszłości zachorować na choroby nowotworowe. Portal informuje, że zgłaszają się rodzice, którzy zauważyli u dzieci niepokojące objawy - załzawione oczy, kaszel, katar, alergie, wysypki.

Boiska szkolne w Polsce powodują raka?

Portal Onet.pl informuje, że problem dotyczy boiska przy Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie, a także przy szkołach nr 14 i 35 w Szczecinie. Jednak niewykluczone, że rakotwórczych i szkodliwych substancji użyto do budowy boisk szkolnych w całej Polsce.

Ekspertyzy toksykologiczne boisk szkolnych przeprowadził Instytut Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic. Badania wskazują, że materiały, z których zostały wykonane boiska, w dużym stopniu zawierają "wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, należące do szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci".

Rakotwórcze substancje mogą się przedostawać drogą pokarmową, inhalacyjną oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą.

Jak wynika z analiz, wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy. Mogą się tam znajdować rakotwórcze pierwiastki — kadm, ołów, rtęć i nikiel. - Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Mogą przedostawać się do organizmów dzieci drogą pokarmową, inhalacyjną oraz przez bezpośredni kontakt ze skórą np. podczas gry w piłkę nożną - cytuje wyniki analizy portal Onet.pl.

Dzieciom potencjalnie grozi glejak oraz białaczka.

Jak podaje Onet, cytując wybitnego specjalistę w dziedzinie onkologii, prof. Cezarego Szczylika, dzieciom, które korzystają z boiska z nawierzchnią zawierającą szkodliwe substancje, potencjalnie grozi w przyszłości wystąpienie chorób nowotworowych takich jak glejak czy białaczka.

Szkolne boiska szkodliwe dla zdrowia dzieci?

Sprawę skomentował na Twitterze Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy Warszawy. - Materiały używane przy budowie boisk zarządzanych przez miasto i jego jednostki, także tego przy SP nr 343 na Ursynowie, miały atesty NIZP PZH. Granulat spełnia normy Biura ds. Substancji Chemicznych. Z ostrożności poprosiliśmy Sanepid o dodatkową kontrolę boisk - czytamy we wpisie.

Czytaj więcej w artykule na stronie Onet.pl Przyszkolne boiska trują dzieci. Urzędnicy dyskutują o normach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska