MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ból w pachwinie może świadczyć o poważnej chorobie. Na jakie schorzenia wskazuje ból pachwiny u kobiet, a na jakie u mężczyzn?

Artur Białek
Bóle w pachwinie mogą wystąpić u osób w każdym wieku, ich przyczyną mogą być urazy mechaniczne, ale też rozwijające się choroby.
Bóle w pachwinie mogą wystąpić u osób w każdym wieku, ich przyczyną mogą być urazy mechaniczne, ale też rozwijające się choroby. bialasiewicz/123RF
Ból w pachwinie może wynikać zarówno z niegroźnego przeciążenia bądź urazu, jak i z poważnej choroby. W bliskim sąsiedztwie pachwiny znajduje się wiele narządów wewnętrznych, więc dolegliwości w tym obszarze nie należy bagatelizować. Zobacz, co najczęściej oznacza ból pachwiny, również ten pojawiający się u kobiet w ciąży oraz u mężczyzn. Sprawdź, jak należy wtedy postępować.

Spis treści

Co to jest pachwina i gdzie się znajduje?

Pachwina jest zagłębieniem ciała znajdującym się pomiędzy okolicą łonową a przednio-przyśrodkowym fragmentem uda, czyli w obszarze rozciągającym się od dolnej, bocznej częścią brzucha, do wewnętrznej powierzchni górnej części uda.

Dolegliwości w tym obszarze najczęściej dotyczą tylko jednej pachwiny, czyli lewej albo prawej, i przyjmują postać bólu o charakterze kłującym, pulsującym albo rwącym. Zdarza się, że ulegają nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego. Czasami są bardzo intensywne i promieniują w kierunku uda i kolana.

Co oznacza ból w lewej pachwinie, a co w prawej pachwinie?

Ból w pachwinie lewej jest często jednym z symptomów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Objawami występującymi równolegle może być gorączka, utrudnione oddawanie stolca, zatrzymanie gazów. 

Ból w prawej pachwinie, podobnie jednak jak ten w lewej, może być objawem zarówno chorób wewnętrznych, jak i urazów czy przeciążeń układu ruchu. Ponieważ w wielu sytuacjach wiąże się z występowaniem niebezpiecznego stanu, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu, zawsze należy dążyć do jak najszybszego zdiagnozowania przyczyn dolegliwości.

Ból w pachwinie u kobiet i u mężczyzn. Z czym może wiązać się ból pachwin w ciąży?

Ból w pachwinie u kobiety może wynikać ze zapalenia przydatków, a także wskazywać na pęknięcie torbieli jajnika. Bywa również objawem uszkodzenia jajowodu, do czego dochodzi w przebiegu ciąży pozamacicznej.

Ból pachwin w ciąży może być rezultatem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane rozluźnieniem mięśni narządów rozrodczych. Do ich wystąpienia może przyczynić się też rozciąganie się macicy. Proces ten następuje wraz ze wzrostem płodu.

Inną możliwą przyczyną bólu w pachwinie u kobiety ciężarnej jest zwiększona masa ciała. W wyniku przybierania na wadze dochodzi do zwiększenia nacisku na obszar miednicy i okoliczne stawy. Dolegliwości często pojawiają się pod koniec ciąży. Ma to związek ze zbliżającym się porodem: płód przemieszcza się niżej, co umożliwia mu przyjęcie pozycji właściwej do przejścia przez kanał rodny. 

Natomiast ból w pachwinie u mężczyzn mogą wywołać żylaki powrózka nasiennego. Podobne objawy wywołuje uraz moszny oraz stany zapalne jąder i najądrza.

Przeczytaj również:

Ból pachwiny przy chodzeniu, siedzeniu czy kasłaniu

Dolegliwości w obrębie pachwin mogą pojawić się w różnych okolicznościach. Moment ich wystąpienia może sporo powiedzieć na temat potencjalnego źródła objawów.

  • Ból występujący w trakcie chodzenia, o charakterze przewlekłym i bez współwystępujących objawów, często wskazuje na stan chorobowy rozwijający się w układzie kostno-stawowym. W początkowej fazie rozwoju choroba nie daje takich objawów, z czasem jednak może dojść do uwypuklenia się wybrzuszenia w pachwinie
  • Ból odczuwany podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. przy kichaniu, kasłaniu, lub podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, zwykle jest objawem przepukliny pachwinowej. W zaawansowanej fazie choroby może dojść do uwięźnięcia przepukliny. Taki stan wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.
  • Ból występujący nagle i o znacznym natężeniu może być wywołany kolką nerkową. Taki stan może wystąpić także przy siedzeniu i doprowadza do pojawienia się dolegliwości również w podbrzuszu i lędźwiowego obszarze odcinka kręgosłupa. Ból może promieniować w okolice narządów płciowych.

Co robić, gdy pojawi się ból w pachwinie?

Ból w pachwinie, który pojawia się nagle i charakteryzuje się znacznym natężeniem, wymaga pilnej konsultacji medycznej. Do lekarza należy udać się zawsze wtedy, gdy dolegliwości nie ustępują lub wraz z nimi pojawiają się inne objawy. Jak najszybszej wizyty lekarskiej wymagają także bóle w pachwinach występujące u kobiet w ciąży

Leczenie bolących pachwin polega na podjęciu terapii schorzeń leżących u podstaw odczuwanych objawów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ból w pachwinie może świadczyć o poważnej chorobie. Na jakie schorzenia wskazuje ból pachwiny u kobiet, a na jakie u mężczyzn? - Strona Zdrowia

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska