Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bracia kurkowi z Polski zjechali do Kcyni na turniej. Świetnie wypadli m.in. strzelcy z Piechcina

OPRAC.:
Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zdobyte tarcze wręczył zwycięzcom Jan Kurant, przewodniczący Rady Miejskiej Kcyni wraz z Tomaszem Wojciechowskim, prezesem KBS w Kcyni
Zdobyte tarcze wręczył zwycięzcom Jan Kurant, przewodniczący Rady Miejskiej Kcyni wraz z Tomaszem Wojciechowskim, prezesem KBS w Kcyni Fot. KBS w Kcyni
Turniej strzelecki im. prof. Jana Czochralskiego miał zostać rozegrany w Kcyni jesienią ub. r. Z powodu pandemii odbył się dopiero w maju br. Obsada była doborowa.

Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje.

Na turniej zjechały do Kcyni bractwa kurkowe nie tylko z Pałuk (Żnin, Piechcin), ale także z bardziej odległych miejscowości m.in. Solca Kujawskiego, Sępólna Krajeńskiego, Wejherowa, Tczewa, Torunia, Kościerzyny czy Tarnowa Podgórnego. Strzelcy rywalizowali na strzelnicy przy ul. Poznańskiej. Dobrze spisali się reprezentanci gospodarzy, ale także Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Piechcinie.

To Cię może również zainteresować

Dobry występ reprezentantów Pałuk

W strzelaniu do tarczy prof. Jana Czochralskiego, ufundowanej przez Urząd Miejski w Kcyni, oraz do tarczy 20-lecia reaktywacji Okręgu Bydgoskiego drugie miejsce wywalczył Roman Kowalczyk (KBS Piechcin), a trzecie Przemysław Chudzik – (KBS Kcynia). W strzelaniu do tarczy brackiej całe podium dla reprezentantów KBS Piechcin.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Z kolei w strzelaniu do kura na podium stanęli: Grzegorz Zych i Piotr Frątczak z Piechcina oraz Mirosław Chudzik z Kcyni. Szczegółowe wyniki rywalizacji podajemy pod kolejnymi zdjęciami.

Długa historia bractw kurkowych w Polsce i regionie

Pierwsze bractwa strzeleckie powstały na ziemiach polskich w XIII wieku. Najprężniej rozwijały się w Wielkopolsce. Najstarsze to bractwo w Bninie- Kurniku i Kościanie, a na Pałukach - bractwo kcyńskie. Dynamiczny rozwój bractw przerwały zabory, a potem lata okupacji niemieckiej. Także po zakończeniu wojny przez wiele lat władze PRL odmawiały rejestracji. Wyjątek zrobiono tylko dla bractwa krakowskiego. Dopiero po 1989 r. pojawiła się prawna możliwość reaktywowania działalności bractw. Jest ich obecnie w kraju około 80, skupione są w 9 okręgach.

Okręg bydgoski reaktywowany został 15 kwietnia 2000 r. Przed wojną w jego skład wchodziło aż 24 bractw, teraz jest ich kilka m.in.: Kcynia, Nakło, Szubin, Piechcin, Wyrzysk, Solec Kujawski, Sępólno Krajeńskie, Więcbork. Niedawno podjęte zostały starania o reaktywację bractwa kurkowego w Mroczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska