Zintegrowane systemy zarządzania przedsiębiorstwem (systemy ERP) to niezwykle złożone rozwiązania informatyczne, odpowiadające na potrzeby biznesowe niemal każdego przedsiębiorstwa. A co w przypadku, gdy firma ma wyjątkowo wysokie wymagania związane ze swoją branżą?

W żadnym przedsiębiorstwie procesy biznesowe nie są „typowe”. Nawet obieg faktur zakupowych potrafi się diametralnie różnić w zależności od ścieżki akceptacji, struktury firmy i wielu innych czynników.

Oprócz specyficznego charakteru procesów, w procesie koncepcji wdrożenia systemu ERP, trzeba mieć na uwadze także wymagania konkretnej branży. Procesy w przemyśle automotive, FMCG czy branży utilities są wyjątkowe i wymagają szczególnie uważnego podejścia ze strony integratora. Jeden z czołowych producentów systemów ERP – SAP AG – przygotował szereg rozwiązań branżowych.

SAP ERP i automotive

Warto posłużyć się tu przykładem automotive, gdzie oferta SAP obejmuje szereg rozwiązań wspierających poszczególne obszary rynku motoryzacyjnego: od sprzedaży, poprzez zarządzanie zgłoszeniami serwisowymi aż po relacje z klientami. To choćby takie rozwiązania jak:


  • SAP DBM (Dealer Business Management)

  • SAP WTY (Zarządanie gwarancjami)

  • SAP VMS (Vehicle Management System)

Więcej o rozwiązaniach SAP dla Automotive można przeczytać tutaj: https://hicron.com/oferta/sap-dla-automotive/

Standard ponad standard

Oprócz predefiniowanych rozwiązań oferowanych przez SAP z pomocą spieszą także integratorzy, którzy tworzą autorskie rozwiązania branżowe wspierające dane obszary rynku.

Hicron od 2006 roku wspiera biznes w projektowaniu, wdrażaniu, utrzymaniu i konfiguracji środowiska informatycznych opartych o SAP ERP oraz o rozwiązania własne. Pozostając w obrębie branży motoryzacyjnej warto tu wymienić choćby rozwiązanie zintegrowane z VMS ułatwiające zarządzanie kampaniami i rozszerzające standardowe funkcje VMS o te najbardziej przydatne klientom.

Zmiany: SAP S/4HANA

Warto przy tej okazji wspomnieć, że wielkimi krokami nadchodzi zmiana: już wkrótce SAP AG zakończy wsparcie dla funkcjonującego obecnie systemu w wersji SAP ECC 6.0.

Godnym następcą będzie SAP S/4HANA, środowisko oparte na nowoczesnej platformie SAP HANA, gdzie wszystkie operacje wykonywane są in-memory, w czasie rzeczywistym.

Więcej o S/4HANA opowiedzą eksperci Hicron w video:

https://www.youtube.com/watch?v=ONxsfcLS8rw