Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica > W galerii "Brama" zaprezentowano twórczość Wojciecha Weissa

(bd)
W salach wystawowych w Bramie Chełmińskiej w Brodnicy zaprezentowano twórczość Wojciecha Weissa. 30 listopada otwarcie, o godz. 18.30 Wystawa, poświęcona jest twórczości Wojciecha Weissa z lat 1905-1912 z tzw. "okresu białego". W tym czasie artysta odszedł od modernistycznego symbolizmu na rzecz hedonistycznej filozofii kultu natury. W samej zaś technice malarskiej uwidacznia się wówczas w płótnach Weissa nowoczesna autonomizacja barwy. Powstają pejzaże nienaturalnie jasne i prześwietlone, najważniejszym kolorem staje się w nich biel.

Z punktu widzenia tematu dzieł w "okresie białym" powstaje sztuka niezwykle osobista, szczera, intymna. Szczególnie często na płótnach przedstawiana jest, w charakterystyczny ujęciach kompozycyjnych, żona artysty - Irena.
Na brodnickiej wystawie obejrzeć będzie można obrazy olejne, szkice, rysunki, pastele, akwarele malowane w majątku rodziców Weissa w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Krakowie. Prezentowana kolekcja pochodzi ze zbiorów rodziny artysty Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa w Krakowie, zbiorów prywatnych i kolekcji muzealnych. Wystawa była prezentowana wcześniej w Muzeum Pałac w Wilanowie i w Muzeum Okręgowym w Toruniu, także w Płocku
Wojciech Weiss /1875-1950/ malarz, grafik, rzeźbiarz. Studiował w latach 1892-1895 w szkole sztuk Pięknych w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, L. Löfflera, J. Matejki, a w latach 1895-1899 w klasie mistrzowskiej u Leona Wyczółkowskiego. W latach 1901-1902 kontynuował studia we Florencji i Rzymie. Od 1907 wykładał malarstwo w krakowskiej ASP. Od 1913 profesor i trzykrotny rektor tej uczelni, prowadził pracownię grafiki. Od 1898 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", wystawiał z wiedeńską Secesją, a od 1922 uczestniczył w wystawach Carnegie Institut w Pittsburghu.

Wojciech Weiss był artystą malującym portrety, sceny rodzajowe, akty, kompozycje symboliczne, pejzaże, martwe natury. Obok malarstwa zajmował się grafiką i ilustracją do czasopism, projektował plakaty. W latach 1898-1904 uprawiał grafikę warsztatową - litografię, akwafortę, akwatintę, miękki werniks - inspirując się współczesną sztuką francuską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska