Bronisław Malinowski – sportowa ikona regionu

Materiał informacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Otwarcie wystawy poświęconej Bronisławowi Malinowskiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie wystawy poświęconej Bronisławowi Malinowskiemu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Rok 2021 jest w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Bronisława Malinowskiego, związanego z naszym regionem wybitnego polskiego długodystansowca, złotego i srebrnego medalisty olimpijskiego, do dziś niepokonanego rekordzisty kraju w biegach długich. W poniedziałek (24 maja) przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu otwarto mobilną wystawę plenerową poświęconą tej wybitnej postaci. Dziś (4 czerwca) fotografie trafią do Grudziądza.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz radni województwa (m.in. starszy brat Bronisława Robert Malinowski).

- Niech postawa Bronisława Malinowskiego, jego wytrwałość, umiejętność wykorzystania talentu i wiara będą naszą inspiracją – mówił podczas otwarcia wystawy marszałek Piotr Całbecki.

- Bronisław Malinowski jest postacią, która może stać się autorytetem dla młodych ludzi. To oni powinni czerpać garściami z jego osobowości, podejścia do sportu i rywalizacji, a także z jego dumy, że jest Polakiem – podkreśliła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Mobilna wystawa plenerowa składa się z 16 plansz prezentujących Bronisława Malinowskiego w dekadzie jego największych sportowych sukcesów. Zobaczymy fotografie m.in. z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972 rok) i Moskwie (1980 rok) oraz z biegu po złoto podczas mistrzostw Europy w Rzymie w 1974 roku. Ciekawostką są zdjęcia spoza bieżni, m.in. z treningu z Ryszardem Szczepańskim w meksykańskich górach i Ireną Szewińską przed zawodami. Fotografie prezentowane na wystawie to zdjęcia archiwalne ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Wystawę przygotował Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu we współpracy z Anną Wajler i Łukaszem Panfilem.

Wystawę będzie można zobaczyć w 12 miejscowościach regionu podczas imprez biegowych organizowanych w ramach Grand Prix Województwa: w Inowrocławiu, Piotrkowie Kujawskim (powiat radziejowski), Unisławiu (powiat chełmiński), Żninie, Brześciu Kujawskim (w powiecie włocławskim), Ciechocinku (powiat aleksandrowski), Lipnie, Rypinie, Lubiewie (powiat tucholski), Grudziądzu, Tucholi i Gniewkowie (w powiecie inowrocławskim).

Dziś (4 czerwca), w 70. rocznicę urodzin Bronisława Malinowskiego Urząd Marszałkowski organizuje bieg sztafetowy. Sportowcy wystartują z Bydgoszczy i Torunia, połączą się w Chełmnie, a następnie ruszą wzdłuż prawego brzegu Wisły przez Górne Wymiary (powiat chełmiński) i Szynych (w powiecie grudziądzkim) do Grudziądza. Meta na stadionie Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia – macierzystego klubu Bronisława Malinowskiego.

Bronisław Malinowski miałby dziś 70 lat, od jego śmierci w wypadku samochodowym na grudziądzkim moście – śmierci trzydziestolatka w pełnym rozkwicie świetnie rozwijającej się kariery sportowej - mija lat 40. Urodził się w 1951 roku w Nowem nad Wisłą niedaleko Grudziądza. Bardzo wcześnie, jeszcze jako chłopiec, ujawnił talent biegacza i wkrótce rozpoczął treningi w grudziądzkim klubie Olimpia, któremu pozostał wierny do końca, także jako dojrzały już zawodnik i międzynarodowa gwiazda lekkoatletyczna.

Jego domeną były biegi długie. Do dziś nikt nie pobił jego rekordów Polski w biegach na 3 i 5 kilometrów oraz na 2 mile, a także na 3 kilometry z przeszkodami - choć dziś za wynikami w sportowym wyczynie stoją całe sztaby szkoleniowców i lekarzy i praktycznie nieograniczone środki.

Lista jego sportowych sukcesów jest imponująca. Srebrny medal olimpijski w Montrealu (1976), olimpijskie złoto w Moskwie (1980), dziesięciokrotne mistrzostwo Polski i dwukrotne mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata w przełajach (1979) to tylko najważniejsze z nich.

„Wykorzystywał swój sukces, by pomagać innym, wspierał finansowo m.in. podopiecznych domu dziecka w Bąkowie w powiecie świeckim” – czytamy w stanowisku sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego o ogłoszeniu Roku Bronisława Malinowskiego w naszym województwie.

Region świętuje

Koncerty, wydarzenia online, mobilna wystawa Galerii Rusz, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre wydarzenia, na które zaprosimy mieszkańców z okazji dorocznego Święta Województwa. Wśród oficjalnych wydarzeń znalazły się uroczysta sesja sejmiku województwa i msza w intencji mieszkańców regionu, które odbędą się w Bydgoszczy. Więcej informacji na plakacie poniżej i na www.kujawsko-pomorskie.pl

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Tu podaj tekst alternatywny

Fot. Freepress.pl

Tu podaj tekst alternatywny

Wyróżnimy terapeutów zajęciowych

Najskuteczniejsi i najbardziej zaangażowani specjaliści terapii zajęciowej zostaną w tym roku po raz trzeci uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Do zgłaszania kandydatów zapraszamy podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych.

Wnioski można składać do 30 czerwca:

  • osobiście w punkcie informacyjno-podawczym w pawilonie przed Urzędem Marszałkowskim w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Najlepszy Terapeuta Zajęciowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego”
  • za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres:

Tu podaj tekst alternatywny

Ubiegłoroczna laureatka konkursu Magdalena Karwecka z podopiecznymi. Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Departament Spraw Społecznych

plac Teatralny 2, 87-100 Toruń.

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularze na www. kujawsko-pomorskie.pl

Dodaj ogłoszenie