W ubiegłym tygodniu przekazano plac pod budowę. Odwierty powstały już 10 lat temu. Ciepłownia ma być oddana pod koniec stycznia 2020 r.

Cytowany przez dziennik "Rzeczpospolita" za TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk powiedział, że kilka dni temu ruszyła budowa ciepłowni geotermalnej, z której ciepło ma trafić do sieci ciepłowniczej PGE Toruń.

Nowa ciepłownia geotermalna ma wykorzystać istniejące otwory geotermalne TG-1 i TG-2.

"Ciepłownia ma być oddana pod koniec stycznia 2020 r. Temperatura wody z geotermii ma mieć ok. 62 stopni Celsjusza. Jest o dużo za niska jak na potrzeby sieci ciepłowniczej" - podaje portal energetyczny WNP.

Odbiorcą ciepła z ciepłowni będzie spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła, czyli ciepłowniczego segmentu wchodzącego w skład Polskiej Grupy Energetycznej.

Gorąca woda z odwiertów trafi do mieszkańców Torunia. Posłuży również do ogrzania budynków WSKSiM, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także powstającego Muzeum Pamięć i Tożsamość - podaje WNP.

Przeczytaj też: 19,5 mln na toruńską geotermię. Umowa podpisana

"Rz" przytacza wypowiedź Lidii Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowej fundacji Lux Veritatis, która powiedziała, że ostatnie blokujące inwestycję przeszkody udało się pokonać po tym jak sieć ciepłownicza w Toruniu zmieniła właściciela. Według niej poprzedni właściciel - EDF, robił wszystko, aby nie odbierać ciepła z ciepłowni geotermalnej. Teraz ciepłownicze aktywa EDF-u w Toruniu należą do PGE.

Czytaj również: O. Tadeusz Rydzyk nie dogaduje się z Francuzami

- PGE Toruń w ramach podjętej współpracy z Geotermią Toruń i Fundacją Lux Veritatis jest w stałym kontakcie z jej przedstawicielami, z którymi na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym - cytuje wypowiedź PGE Toruń portal WNP.