Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy turyści na Drodze Głodu i w ciemnym tunelu pod górską przełęczą

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Bydgoscy turyści pod przewodnictwem Jerzego Bitnera przed wejściem do tunelu nieczynnej linii kolejowej po Przełęczą Kowarską
Bydgoscy turyści pod przewodnictwem Jerzego Bitnera przed wejściem do tunelu nieczynnej linii kolejowej po Przełęczą Kowarską Marek Weckwerth
Rudawy Janowickie, w czasach niemieckich nazywane Landeshuter Kamm, a krótko po wojnie Górami Łomnickimi, to pasmo górskie we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Zaglądamy na jej szczególny punkt – Przełęcz Kowarską i jej okolice, w tym do tunelu kolejowego.

Ale zanim tam się pojawimy, warto dodać, iż Rudawy Janowickie dzielą się na mniejsze fragmenty – na Góry Sokole (w północno- zachodniej części) oraz na Wzgórza Karpnickie (w zachodniej).

Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Ostra Mała (945 m n.p.m.), która jest jednym z wierzchołków Skalniaka. To centralna część Rudaw.

Na Przełęczy Kowarskiej

Przełęcz Kowarska (727 m n.p.m.) znajduje się właściwie na granicy Rudaw i Karkonoszy. To jednocześnie zachodnia granica Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Do centrum Kowar jest stąd około 4,5 km.

Przełęcz przecina kilka dróg (m.in. z Kowar i Kamiennej Góry), dzięki czemu można na nią bez problemu dojechać własnym autem, autokarem czy autobusem PKS-u (jest przystanek). Samochody bez trudu tu zaparkują na rozległym placu o gruntowej nawierzchni.

Do zakończenia II wojny światowej znajdowała się tu niemiecka karczma Schillerbaude, która słynęła z pięknego wystroju i panującego wśród personelu i gości dobrego humoru. W roku 1962 w dawnej karczmie uruchomiono polskie schronisko turystyczne, które w roku 1970 zostało zamknięte ze względu na zły stan technicznym, a 3 lata później rozebrane.

Krzyż pokutny w miejscu zbrodni

Na przełęczy przy węźle szlaków turystycznych można zobaczyć wykuty w kamieniu krzyż zwany potocznie pokutnym.
Jak czytamy na umieszczonej przy nim współczesnej tabliczce (uszkodzonej), krzyż powstał między XIV a XVI wiekiem i był ustawiony przez zabójcę na miejscu zbrodni. Takie przeznaczenie krzyża nie jest jednak solidnie potwierdzone.

W tunelu kolejowym

Pod Przełęczą Kowarską wykuto tunel kolejowy, który jest jednym z najdłuższych na terenach dzisiejszej Polski (1025 m). Znajduje się na nieczynnej jednotorowej linii kolejowej nr 308 Kowary – Jelenia Góra.

Tunel jest sporą atrakcją turystyczną. Niedawno przeszła nim wycieczka bydgoskich turystów (w tym autor tekstu i zdjęć) pod przewodnictwem Jerzego Bitnera. Lubią nim przejeżdżać motocykliści crossowi, by potem pomknąć znanymi sobie ścieżkami.

To też może Cię zainteresować

Tunel pod przełęczą przebito w skale i obudowano go ciosanym kamieniem, aby zmniejszyć nachylenie torów i zabezpieczyć pociągi przed osuwiskami skalnymi. Prace wykonano w latach 1901- 1905. W roku 1932 linię zelektryfikowano. Po wojnie władze radzieckie ogołociły ją z infrastruktury elektrycznej i na trasę musiały wrócić parowozy. Ostatni przejechał pod koniec lat 80. Linię zamknięto formalnie dopiero w roku 2007.

W tunelu brakuje fragmenty torów, co obrazuje „zaangażowanie” złomiarzy.

Przeszliśmy starym traktem

Z Kowar na Przełęcz Kowarską, a potem w dół w kierunku Ogorzelca, Szarocina do Kamiennej Góry prowadzi tzw. Droga Głodu (pierwotnie nazywana w języku niemieckim Hunger Weg lub Alte Straße).

To też może Cię zainteresować

Droga powstała na początku drugiej połowy XIX wieku w okresie wielkiego głodu, jaki dotknął ludność i Kowar i okolic po upadku przemysłu tkackiego i klaskach nieurodzaju. Wybuchły wtedy zamieszki, które władze pruskie postanowiły uśmierzyć uruchamiając roboty publiczne i płacąc za każdy dzień zatrudnionemu bochenek chleba i 60 fenigów.

Najważniejszą inwestycją w ramach tego pomysłu była zbudowana w latach 1855 – 1857 utwardzona Droga Głodu. Bydgoscy turyści przeszli fragmentem tego starego traktu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska