ZOBACZCIE WIDEO
  ZAPRASZAMY!

  13 Marketingowych Newsów Miesiąca. Zobacz wideo!

  Rozwiń
  ZOBACZCIE WIDEO
  Zwiń

  13 Marketingowych Newsów Miesiąca. Zobacz wideo!

  Listopad można by określić miesiącem stories, gdyż zawitały one na LinkedIn oraz na YouTube. Już brakuje nam platform, na których nie ma tego elementu.

  Bydgoska podróż w czasie już wkrótce dla wszystkich

  Bydgoska podróż w czasie już wkrótce dla wszystkich

  TOMASZ FROEHLKE tomasz.froehlke@pomorska.pl

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przed laty żużlowcy w parach walczyli o taki „Złoty kask”. To akurat trofea, które zdobyli zawodnicy Polonii Bydgoszcz.

  Przed laty żużlowcy w parach walczyli o taki „Złoty kask”. To akurat trofea, które zdobyli zawodnicy Polonii Bydgoszcz. ©fot. Tytus Żmijewski

  Kolce Teresy Ciepły, w której zdobywała medale olimpijskie? A może cały garnitur Zdzisława Krzyszkowiaka plus krawat z sympatycznym misiem Miszką z Moskwy? Albo wiosło Beaty Mikołajczyk, którym przecinała wodę w Pekinie, pędząc po wicemistrzostwo olimpijskie? Już niedługo każdy będzie mógł to zobaczyć, a może i dotknąć. W Bydgoszczy.
  Przed laty żużlowcy w parach walczyli o taki „Złoty kask”. To akurat trofea, które zdobyli zawodnicy Polonii Bydgoszcz.

  Przed laty żużlowcy w parach walczyli o taki „Złoty kask”. To akurat trofea, które zdobyli zawodnicy Polonii Bydgoszcz. ©fot. Tytus Żmijewski


  Kilkuosobowa ekipa pod dowództwem Macieja Łopatto zwija się jak w ukropie, aby pod koniec kwietnia otworzyć Galerię Sportu Bydgoskiego w budynku głównym kompleksu "Zawisza". Pomysł, aby powstała nowa placówka kulturalno-sportowa, pielęgnująca i historię zrodził się w połowie ubiegłego roku. Ciężar utrzymania wziął na siebie bydgoski Ratusz, który rezerwuje na ten cel pieniądze w budżecie. Przekazuje je Galerii Miejskiej BWA, której Galeria Sportu jest nowym działem.
  W tym roku zaplanowany budżet BWA to milion 679 tys. 360 zł. Oczywiście, pozyskiwane są także pieniądze w inny sposób (bilety z wystaw czy wernisaży, sponsorzy, fundusze europejskie) i z części tej całkowitej puli finansowane są potrzeby Galerii Sportu Bydgoskiego.

  Olimpijskie serce

  W pomieszczeniach panuje jeszcze pozorny bałagan, ale już po chwili można zorientować się, jaki ogrom pracy przez kilku ludzi już został wykonany. - Nie nazywajmy tego muzeum. To będzie nowoczesna instytucja z największym w Polsce zbiorem różnych pamiątek, ale również prężnie edukująca młodzież, organizująca spotkania z byłymi i obecnymi gwiazdami sportu, również miejsce odrodzenia Klubu Bydgoskich Olimpijczyków, w którym zawsze będzie się można spotkać i powspominać - mówi Łopatto, kierownik działu Galerii Miejskiej BWA-Galeria Sportu Bydgoskiego, bo tak oficjalnie nazywa się to stanowisko.
  Sercem galerii będzie ponad 120-metrowe pomieszczenie na pierwszym piętrze. Właśnie tam konstruowana jest stała ekspozycja, upamiętniająca wszystkich bydgoskich medalistów olimpijskich. Było ich dwudziestu - od brązowej wioślarskiej czwórki ze sternikiem BTW z 1928 roku z Amsterdamu do wicemistrzów "na wodzie" z ubiegłego roku w Pekinie - kajakarki UKS Kopernik Beaty Mikołajczyk i wioślarzy RTW Lotto/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy - Bartłomieja Pawełczaka i Miłosza Bernatajtysa.

  - Na otwarcie uroczyście odsłonimy specjalne tablice z siedmioma naszymi olimpijczykami-medalistami: Zdzisławem Krzyszkowiakiem, Teresą Ciepły, Markiem Leśniewskim, Robertem Syczem, Beatą Mikołajczyk, Bartłomiejem Pawełczakiem i Miłoszem Barnatajtysem. Mamy nadzieję, że uczestnikami ceremonii będą sami sportowcy, a także ich najbliżsi - mówi Marta Ratajczak, kurator wystaw. - W ciągu roku chcemy wyeksponować wszystkich medalistów i będziemy to robić przy konkretnych okazjach. Przykładowo - w sierpniu w Bydgoszczy odbędzie się mecz piłkarzy Polska - Grecja, będzie więc okazja do uhonorowania Arkadiusza Onyszko. W Poznaniu o mistrzostwo świata w sierpniu walczyć będą wioślarze, więc to doskonała okazja do odsłonięcia wizerunku medalistów z Amsterdamu, Moskwy czy Barcelony.

  Nie tylko olimpijczycy

  W stałej ekspozycji zabraknie pochodzącego z Bydgoszczy wioślarza Teodora Kocerki oraz kajakarki Danieli Walkowiak-Pileckiej, która broniła barw czterech bydgoskich klubów. Wszystko dlatego, że swoje medale olimpijskie zdobywali dla AZS Warszawa i Sparty Warszawa. - Ale to niczemu nie przeszkadza - zastrzega Łopatto. - Nie wyobrażamy sobie, żeby nie upamiętniać wszystkich wielkich sportowców. Będą również wystawy czasowe i na pewno poświęcimy je m.in. Andrzejowi Brończykowi, Tomaszowi Gollobowi, Zbigniewowi Bońkowi, czy Irenie Szewińskiej.

  Galeria ma być bardzo nowoczesna - wykorzystywane będą techniki audiowizualne o co troszczy się Artur Owczarczak, ekspozycja będzie momentami nietypowa (m.in. kawałek niebieskiej bieżni, która pokrywa stadion główny), a w planach jest otwarcie również sali, gdzie każdy będzie sam mógł spróbować swoich sił, np. na ergometrze lub rowerze. Nad całością wyglądu czuwa architekt Violetta Kuś.
  - To wszystko zależy od pieniędzy, ale plany mamy bardzo ambitne. Na przykład odtworzenie głosów komentatorów słynnych wydarzeń sportowych. Świetnie współpracuje mi się z Wacławem Kuczmą, szefem BWA oraz całym jego personelem z Ewą Szubargą na czele. Mają wiele ciekawych pomysłów - mówi Łopatto.

  Oglądaj i zwiedzaj

  Odzew na apel o przekazywanie różnych pamiętek był niesamowity. Prawie 400 trofeum od razu przekazał Zawisza, niewiele mniej Astoria, Łączność, czy BKS i Polonia. Z pewnością włączą się również inne kluby, jak Pałac, czy Brda. - Obecnie mamy dokładnie 774 puchary i to jest największa kolekcja w Polsce. Trzy osoby przez cztery dni je myły i czyściły, a potem je fotografowaliśmy i katalogowaliśmy - opowiada pracownik Piotr Kubowicz.

  Na puchary i statuetki wykonane w różnych technikach przeznaczone będzie całe pomieszczenie na parterze. Tuż przy nim znajdują się drzwi wyjściowe na stadion, który będzie udostępniony do zwiedzania.

  Od razu wielkim przyjacielem galerii stał się kolarz Marek Leśniewski, wicemistrz olimpijski z Seulu, wówczas reprezentant Rometu. Przekazał swój rower, trykoty i wiele innych pamiątek. Rzucił również pomysł reaktywacji Koła Bydgoskich Olimpijczyków i regularnych spotkań w galerii. Patron stadionu - Zdzisław Krzyszkowiak - będzie miał miejsce szczególne, o co zatroszczyła się żona - Krystyna. Przekazała m.in. cały garnitur, w którym mąż uczestniczył w igrzyskach w Moskwie, ręczniki czy laur olimpijski. Będzie można z bliska obejrzeć medale i kolce Teresy Ciepły, w których zdobywała dwa medale olimpijskie w 1964 r. w Tokio; złamane wiosło Roberta Sycza; wiosło Beaty Mikołajczyk, którym wiosłowała wraz z Anetą Konieczną w Pekinie; powołanie olimpijskie, które przekazał Miłosz Bernatajtys. Mężczyzna z Gdańska przekazał z kolei rower "Huragan" z lat 60., pierwszy model produkowany seryjnie przez bydgoski "Romet". Będzie nawet spadochron czy śmigło wypożyczone z aeroklubu. - Musieliśmy było podpisać oświadczenie, że użyjemy je tylko do celów wystawienniczych. Niektórzy montują je bowiem do ciągników - przyznają pracownicy galerii.

  Niektórzy już traktują galerię, jako kopalnię wiedzy i wspomnień o swoich przodkach. Zgłosił się syn Romana Krefta (w 1955 roku przebiegł 800 m w 1.48,90), który szukał pamiątek po ojcu czy wnuk wioślarza Edmunda Jankowskiego (brąz w 1928 r. w Amsterdamie).

  Zatrzymane na klatkach

  Osobny dział to fotografie. Jest ich już około 40 tysięcy! Można zobaczyć m.in., czyn społeczny na Zawiszy z transparentem w tle "Udziałem w ogólnopolskim czynie pomnażamy dorobek naszej ludowej ojczyzny"; młodego Edmunda Mileckiego, budującego stadion, odwiedziny generała Jaruzelskiego czy prałata Jankowskiego.

  - Bardzo nam pomógł w opisaniu wielu z nich Jerzy Bruszkowski, były archiwista przy Zawiszy. Na bieżąco współpracujemy z Wojciechem Woźniakiem, fotografikiem i archiwistą Muzeum im. Wyczółkowskiego - przyznaje Maciej Łopatto.

  W głównej sali królować będzie wielkie panoramiczne zdjęcie stadionu (280x90) podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów. A obok niego inne, obrazujące jak obiekt zmieniał się na przestrzeni lat. - Mamy też ogrom negatywów. Może uda się stworzyć całą bibliotekę sportową przy UKW? - planuje Łopatto.

  Już za około dwa tygodnie ruszy strona internetowa Galerii Sportu Bydgoskiego pod adresem: www.galeria-sportu.pl. Wstęp do galerii będzie bezpłatny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo