Bydgoska warownia wróci na miejsce, Jerzy Derenda: - W...

  Bydgoska warownia wróci na miejsce, Jerzy Derenda: - W Bydgoszczy może powstać park miniatur zabytków całego regionu

  Maciej Czerniak, maciej.czerniak@pomorska.pl, tel. 52 32 63 142

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn

  Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn ©Fot. Andrzej Bartniak

  Fortece <a href="http://kujawsko-pomorski.regiopedia.pl/wiki/chelmno">Chełmna</a>, <a href="http://kujawsko-pomorski.regiopedia.pl/wiki/grudziadz">Grudziądza</a> i Torunia w Bydgoszczy? To na razie tylko pomysł. Za to już w kwietniu doczekamy się zrekonstruowanego bydgoskiego zamku.
  Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn

  Budowa bydgoskiego zamku ruszyła w 1343 roku. Nad jego modelem w skali 1:20 pracują Bernadetta i Zenonowie Firyn ©Fot. Andrzej Bartniak

  pomorska.pl/bydgoszcz


  Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz  Od kilku miesięcy w warsztacie państwa Bernadety i Zenona Firynów w Świeciu trwa budowa bydgoskiej fortecy. Budowla już mierzy ponad 1,8 m wysokości. Zamek zostanie ustawiony na wzniesieniu, wtedy będzie się miał ponad 2 m.

  W królewskie urodziny

  - Model budujemy z bloczków betonowych farbowanych na czerwono - mówi Bernadeta Firyn, współwłaściciel świeckiej firmy Bud-Art. - Z tego samego materiału są wykonane dachówki. W całej konstrukcji nie będzie ani jednego elementu plastikowego.
  Model bydgoskiej warowni musi być odporny na deszcz, grad i mróz. Już od kwietnia będzie można go oglądać w Bydgoszczy, u zbiegu ulic Grodzkiej i Zamczysko. -

  Chcielibyśmy, by uroczyste odsłonięcie zamku w naszym mieście zbiegło się z urodzinami Kazimierza Wielkiego, 30 kwietnia - mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które zleciło budowę modelu warowni.
  Zamek zostanie ustawiony najwyżej kilkanaście metrów od miejsca, w którym faktycznie został pobudowany. - Obecnie mieści się tam przedszkole "Alf" - wyjaśnia Derenda. - Model mógłby stanąć na skraju jego terenu, albo po drugiej stronie ulicy Grodzkiej.

  Zamek w pełnej krasie

  Autorem projektu modelu zamku jest Robert Grochowski, bydgoski historyk: - W pracy nad jego wizualizacją korzystałem między innymi z rycin Szweda Erika Dahlberga i niemieckiego malarza Storna. Obie pochodzą z połowy XVII wieku. Pierwsza powstała w 1656 roku, a druga w 1661.

  Model zamku powstaje w skali 1:20. Główny gmach będą otaczają umocnienia i fosa. Tak wyglądał w XVII w, kiedy otoczono go dodatkowymi fortyfikacjami. - Bydgoska forteca została ostatecznie rozebrana w 1895 roku. Dopiero w latach 90. XX wieku przypomniał o niej bydgoski historyk Lech Łubik - dodaje Grochowski.

  Miniatury do Myślęcinka

  Model bydgoskiej warowni może być pierwszym z kilkunastu, które powstaną w naszym mieście. - W Bydgoszczy mógłby powstać park miniatur najciekawszych zabytków regionu - zastanawia się Derenda. - Mam na myśli choćby warownie Chełmna, czy Torunia.
  Robert Grochowski widzi tego typu atrakcję w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku: - Już teraz wspólnie z bydgoskimi bractwami rycerskimi staramy się o unijne dofinansowanie na budowę wieży rycerskiej nad stawami w Myślęcinku. Tego typu budowle były w XIV w rezydencjami magnatów.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy