Bydgoska Wenecja. Szkło, cegła i biura nad wodą

  Bydgoska Wenecja. Szkło, cegła i biura nad wodą

  Maciej Czerniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bydgoska Wenecja. Szkło, cegła i biura nad wodą

  ©Wizualizacja: TBiArchitekci

  Przy ulicy Przyrzecze, w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stał budynek z wypisanym na ścianie wierszem Wojciecha Banacha, powstanie nowoczesny biurowiec.
  Bydgoska Wenecja. Szkło, cegła i biura nad wodą

  ©Wizualizacja: TBiArchitekci

  Elewacja z czerwonej cegły, a przez oszklone balkony prześwitują stalowe elementy konstrukcyjne - tak ma wyglądać budynek, który wyrośnie w sąsiedztwie zabytkowych kamienic nad Brdą Młynówką. Budowę finansuje przedsiębiorstwo TB.Inwvest.

  Na kawę nad Młynówkę
  - Inwestycję nazwaliśmy "Centrum Przyrzecze" - wyjaśnia Aleksandra Rudzka z TB. Invest. - Będzie to nowoczesny gmach biurowy z obszernym holem i portiernią. Zmieści się tam również dwukondygnacyjna restauracja oraz kawiarnia. Planujemy również, by w budynku znalazła się też klimatyzowana sala konferencyjna.

  Prace budowlane nad Młynówką mają ruszyć już z początkiem wiosny. Natomiast planowany termin ukończenia budowy to 2011 rok. Już jednak ponad miesiąc temu z krajobrazu bydgoskiej Wenecji zniknął stary budynek, który stał w miejscu planowanej inwestycji. Kamienica została zburzona, a wraz z nią zniknął wiersz bydgoskiego poety Wojciecha Banacha.

  "(...) Masz szansę zrozumieć i odczuć, że czasu starczy ci co najmniej na całe życie" - spacerowicze na pewno pamiętają końcowe słowa utworu, wypisane białą farbą na kamienicy.

  Poezja pozostanie?
  - Chcielibyśmy aby wiersz przetrwał kolejne lata. Autor projektu, Magdalena Brzezińska z TBiArchitekci zakłada umieszczenie treści wiersza na przedniej fasadzie budynku, który powstanie w tym miejscu - dodaje Rudzka.

  Inwestycja przy ulicy Przyrzecze to zaledwie jedna z pierwszych jaskółek, które sygnalizują budzące się zainteresowanie dewloperów Bydgoską Wenecją.

  - O ile Wyspa Młyńska pięknieje z dnia na dzień, to na drugim brzegu Młynówki wciąż straszą odrapane rudery - mówi pan Rafał Małecki, którego spotkaliśmy wczoraj tuż przy mostku Krzysztofa Klenczona. Duże pole do popisu dla inwestorów w Bydgoskiej Wenecji widzi też Szymon Priebe, mieszkaniec Wyżyn. I wskazuje na starą pralnię przy ulicy św. Trójcy: - To piękny budynek. Gdyby został odnowiony i zaadaptowany, np. na tak modne ostatnio lofty, inwestor na pewno nie by nie czekał długo na chętnych do zamieszkania w tym miejscu.

  W pralni ma powstać hotel
  Mieszkania w poprzemysłowych budynkach na razie nie powstaną w naszej Wenecji. Właściciel terenu byłej pralni chemicznej chce jednak przekształcić gmach w hotel.

  - Z zewnątrz budynek nie zmieni swojego wyglądu. Jedynie jego elewacja zostanie odnowiona - zapowiada inwestor, który chce pozostać anonimowy. - Wewnątrz powstanie za to 110 pokoi gościnnych. Mam nadzieję, że prace budowlane ruszą pełną parą wiosną przyszłego roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza

  1 3 4 »

  Wiadomości z Bydgoszczy