Bydgoszcz. 12. Mistrzostwa Świata Juniorów czas zacząć!

  Bydgoszcz. 12. Mistrzostwa Świata Juniorów czas zacząć!

  (TOMASZ FROEHLKE)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bydgoski Stadion Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka - arena zmagań młodych lekkoatletów

  Bydgoski Stadion Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka - arena zmagań młodych lekkoatletów ©Fot. Tytus Żmijewski

  Zaczyna się największa impreza w historii polskiego sportu.
  Bydgoski Stadion Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka - arena zmagań młodych lekkoatletów

  Bydgoski Stadion Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka - arena zmagań młodych lekkoatletów ©Fot. Tytus Żmijewski

  Bydgoszcz. 12. Mistrzostwa Świata Juniorów czas zacząć!


  Deszcz to zmora uczestników i organizatorów. Czy dziś niebiosa się zlitują? - Witajcie w polskiej stolicy lekkiej atletyki - tymi słowami legendarny ukraiński tyczkarz, a obecnie wiceprezydent IAAF Siergiej Bubka powitał tłum dziennikarzy na pierwszej oficjalnej konferencji prasowej. - Melduję, że Bydgoszcz jest całkowicie przygotowana do imprezy - raportował Konstanty Dombrowicz, prezydent miasta.

  Wyjątkowe i niezapomniane
  Na ten moment miasto przygotowywało się od wielu miesięcy.
  W niespełna rok powstał bardzo nowoczesny stadion, wyremontowano wiele ulic, chodników, mostów i kamienic. Na wielką, ogólnokrajową akcję promocyjną wydano grubo ponad milion złotych z niespełna 4 mln zł całego budżetu imprezy. Dzisiejszy dzień otwarcia kosztował około miliona, zatrudniono prawdziwe gwiazdy produkcji widowiska (m.in. choreograf Agustin Egurrola), estrady (m.in. Urszula Dudziak, fiński zespół Sunrise Avenue), nie żałowano na efektowną oprawę pirotechniczno-laserową. Wszystko po to, aby mistrzostwa były wyjątkowe i niezapomniane. Początek uroczystości o 20.30, czyli kilka minut po pierwszej dekoracji mistrzostw - męskiego pchnięcia kulą.

  Pierwsi do boju
  Dziś pierwszy dzień sportowych zmagań z dwoma wieczornymi finałami: pchnięcia kulą mężczyzn i 5000 m kobiet. Z dziewięciu zawodników z Kujaw i Pomorza do boju wyruszą dwaj przedstawiciele LIUKSKruszwica: Sławomir Zieliński w kuli i Jakub Krzewina na 400 m.

  W sumie zostanie dziś rozegranych trzynaście konkurencji. Finał 5000 m odbędzie się bez udziału reprezentantki Polski, za to kciuki będziemy trzymać za kilku naszych przedstawicieli w tym dwóch z Kruszwicy.

  A może niespodzianki?
  W pchnięciu kulą Zieliński będzie miał aż 36 rywali, w tym drugiego Polaka - Przemysława Krawczyka. W tym gronie legitymuje się 11. rekordem życiowym (19,48 m), ale jak zwykle podczas tego typu zawodów wszystko jest możliwe.

  W eliminacjach na 400 metrów pobiegnie jego kolega klubowy z Kruszwicy - Jakub Krzewina. Do konkurencji tej zgłoszonych zostało aż 70 zawodników. Z najlepszym wynikiem w kariwrze 47,54 nasz zawodnik do faworytów z pewnością nie należy, ale zawsze można liczyć na miłą niespodziankę. Zresztą już sam udział w tak ważnej i prestiżowej imprezie zawsze jest wielkim wyróżnieniem i doświadczeniem na przyszłość.

  Biało-czerwone starty
  W pozostałych konkurencjach także nie zabraknie Polaków: na 3000 m z przeszkodami pobiegnie Liliana Wodkowska; w dysku rywalizować będą Mateusz Suchocki i Robert Tracz; na 100 m wystartują Martyna Książek, Weronika Wedler i Ewa Zarębska oraz Bartosz Wojeciechowski i Artur Zaczek; w skoku w dal Zachariasz Dereziński i Tomasz Dula; w młocie Joanna Fiodorow i Dagmara Stala; w skoku wzwyż Martyna Bielawska i Michalina Kwaśniewska; na 800 m Wojciech Jarosz i Adam Kszczot oraz Alicja Benedyk i Ewa Jacniak; w oszczepie Karolina Mor; w trójskoku Anna Jagaciak oraz na 1500 m Szymon Sznura i Kamil Zieliński.

  Wielkie przeżycie
  - Historia pokazała, że wielcy sportowcy swoje pierwsze sukcesy odnosili właśnie na mistrzostwach świata juniorów, dlatego jestem mocno przekonany o tym, że w Bydgoszczy będziemy świadkami rywalizacji przyszłych medalistów olimpijskich - powiedział rekordzista świata w skoku o tyczce (6,14) Sergiej Bubka. - Impreza ta wzbudza zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wskazuje na to liczba akredytowanych dziennikarzy, jak i państw, które wystawiły swoje reprezentacje - podkreślił 35-krotny rekordzista świata. - Doświadczenia, które młodzi sportowcy zdobywają podczas rywalizacji, owocują w przyszłości. Widzą jak są organizowane duże zawody, biorą udział w swoich pierwszych konferencjach prasowych, udzielają wywiadów. Do tego wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, a mistrzostwa juniorów są świetną okazją do tego. W 1986 roku w Atenach, gdzie rozegrano pierwszą edycję mistrzostw świata juniorów, medale zdobyli reprezentanci 27 krajów, natomiast już dwa lata temu w Pekinie krążki odbierała młodzież z 44 państw. To świadczy o wielkim wzroście wagi tych zawodów.

  O wielkim przeżyciu, związanym ze startem przed własną publicznością mówił "Pomorskiej" Paweł Wojciechowski, tyczkarz Zawiszy Bydgoszcz, który ma czołowy wynik na świecie w tym roku (5,51): - Przyznam, że towarzyszy mi ogromny sters. Mam jednak nadzieję, że znajomi i rodzina będę dla mnie wielkim wsparciem.

  PROGRAM

  Bydgoszcz. 12. Mistrzostwa Świata Juniorów czas zacząć!


  WTOREK przed południem
  9.00 - 3000 m z przeszkodami kobiet (I runda); rzut dyskiem mężczyzn (kwalfikacje, grupa A);
  9.35 - 400 kobiet (I runda);
  9.45 - pchnięcie kulą mężczyzn (kwalifikacje, grupy AB);
  10.10 - 400 m mężczyzn (I runda);
  10.20 - rzut dyskiem mężczyzn (kwalifikacje);
  10.50 - 100 m kobiet (I runda)
  11.00 - skok w dal mężczyzn (kwalifikacje);
  11.40 - rzut młotem kobiet (kwalifikacje, grupa A);
  12.00 - 100 m mężczyzn ( I runda);
  13.00 - rzut młotem kobiet (kwalifikacje, grupa B);

  WTOREK PO POŁUDNIU
  17.00 - 800 m mężczyzn (I runda); skok wzwyż kobiet (kwalifikacje, grupy AB);
  17.05 - rzut oszczepem kobiet (kwalifikacje, grupa A);
  17.40 - 800 m kobiet (I runda)
  17.50 - trójskok kobiet (kwalifikacje, grupy AB);
  18.15 - 1500 m mężczyzn (I runda);
  18.25 - rzut oszczepem kobiet (kwalifikacje, grupa B);
  18.35 - pchnięcie kulą mężczyzn - FINAŁ;
  18.50 - 100 kobiet (półfinały);
  19.15 - 100 m mężczyzn (półfinały);
  19.40 - 5000 m kobiet - FINAŁ
  20.24 - pchnięcie kulą - ceremonia dekoracji nr 1
  20.30 - ceremonia otwarcia mistrzostw

  Z regionu startują: Sławomir Zieliński (LIUKS Kruszwica) w kuli i Jakub Krzewina (LIUKS Kruszwica) na 400 m.

  Gdzie kupić bilety?

  Kasy przed nową trybuną główną stadionu od ul. Gdańskiej 163 (czynne codziennie w godz. 9-18).

  Dystrybucją zajmuje się firma "Eventim". Wszelkie informacje o punktach w całej Polsce oraz zamówienia przez internet na stronie www.eventim.pl. W Bydgoszczy ma trzy stoiska: sklep "Saturn" w galerii "Focus Park", sklep Kolporter w markecie Carrefour-Glinki i Music Shop przy ul. Niedźwiedziej.

  Ceny
  60 zł - karnet na wszystkie dni (8-13 lipca)
  40 zł - bilet na dzień otwarcia (8 lipca)
  20 zł - karnet na dni 9-13 lipca
  6 zł - bilet jednodniowy normalny (poza dniem otwarcia)
  3 zł - bilet jednodniowy (dzieci i młodzież szkolna do 18. roku życia, emeryci i renciści)

  Za darmo wchodzą małe dzieci, siedzące na kolanach rodziców lub opiekunów.

  Bydzia ciekawska

  Wolontariuszka Kasia Mikołajczyk, ma pod opieką Ketskadę Phengsawatha, sprintera Laosu: - Przyleciał do Polski sam, bez żadnego opiekuna, a przy tym mówi jedynie w swoim ojczystym języku. Nie odstępuję go na krok, a mimo, dzisiaj rano mi zginął. Umówiliśmy się, że przyjadę po niego do hotelu. W hotelu go nie było, okazało się, że sam pojechał na stadion pierwszym autobusem. Jak wszedł na obiekt, to zostanie jego tajemnicą. Koleżanki wolontariuszki, które akurat tam przebywały, dały mi znać, że jest w pomieszczeniach akredytacyjnych. Szybko do niego dołączyłam i mam nadzieję, że ponownie mi się nie zgubi. Jak się z nim porozumiewam? Wszelkimi możliwymi sposobami.
  (kf)

  Dużo szczęścia miał lekkoatleta z Wysp Dziewiczych, który w drodze z Warszawy do Bydgoszczy zgubił w samolocie paszport. Gdyby nie pomoc Henryka Bokowskiego z biura mistrzostw i kilku wolontariuszy, Leslie Murray nie wystartowałby w mistrzostwach.- Samolot odbył lot techniczny do Zielonej Góry i dopiero tam znaleziono dokument. Zgodnie z procedurą znalezione dokumenty straż graniczna wysyła do ambasady. Na szczęście, dzięki operatywności wolontariuszy i ich rodziców pracujących w różnych instytucjach straż graniczna z Bydgoszczy porozumiała się z oddziałami w Zielnej Górze i Warszawie i udało się ominąć procedury.
  (ps)

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo