Bydgoszcz. Copernicanum po remoncie

  Bydgoszcz. Copernicanum po remoncie

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Remont Copernicanum pochłonął 13 mln zł

  Remont Copernicanum pochłonął 13 mln zł ©Fot. Jarosław Pruss

  Po kilkuletniej przerwie budynek Copernicanum znów tętni życiem. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wyremontował zabytek za 13 milionów złotych.
  Remont Copernicanum pochłonął 13 mln zł

  Remont Copernicanum pochłonął 13 mln zł ©Fot. Jarosław Pruss

  Chociaż wczoraj nastąpiło oficjalne przekazanie budynku społeczności akademickiej uczelni, to w gmachu już w październiku pojawili się studenci mechatroniki i informatyki UKW.
  Obiekt ma ponad sto lat, a ostatni poważny remont przechodził 50 lat temu - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Kiedy więc otrzymaliśmy budynek, zapadła decyzja, że potrzebny jest kapitalny remont.

  Copernicanum zbudowano w latach 1905-1906.
  Budynek powstał według projektu berlińskich architektów Carla Zaara i Rudolfa Vahla. Od momentu powstania gmach u zbiegu ulicy Paderewskiego i Kopernika pełnił rozmaite funkcje. Był między innymi siedzibą wyższej szkoły realnej, miejskiego gimnazjum matematyczno-przyrodniczego, a od 1952 mieściło się tutaj Technikum Kolejowe oraz Zespół Szkół nr 13. Tylko raz budynek pełnił funkcję inną niż szkolna. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w Copernicanum szpital wojskowy.

  W 1992 roku budynek wpisano do rejestru zabytków województwa bydgoskiego. Dwanaście lat później miasto przekazało gmach Copernicanum Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. Istniejący w budynku ZS nr 13 istniał jeszcze do końca sierpnia 2007 roku.


  Remont Copernicanum pochłonął 13 milionów złotych. Część pieniędzy pochodziła z budżetu państwa, część z kasy województwa kujawsko-pomorskiego. Swoją część dołożył też UKW. - Remont może nie był tani, ale pamiętajmy, że to zabytkowy budynek. Staraliśmy się przywrócić wygląd Copernicanum z początków XX wieku - podkreśla Tomasz Zieliński.
  - Odtworzyliśmy wiele detali, między innymi zegar słoneczny na frontowej ścianie. Nawet kolor ścian czy drzwi jest dokładnie taki sam, jak ponad sto lat temu - dodaje rzecznik.
  W budynku wymieniono wszystkie instalacje, okna. Położono nowy dach. W sali gimnastycznej urządzono aulę, wyremontowano stylową salę audytoryjną na drugim piętrze.


  Copernicanum służy obecnie nie tylko studentom mechatroniki i informatyki UKW. W budynku znalazło się również studio nagraniowe Instytutu Edukacji Muzycznej, a w sali koncertowej planuje się urządzanie koncertów dla bydgoszczan. - Wspólnie z Akademią Muzyczną i Filharmonią Pomorską nasz budynek tworzy muzyczną dzielnicę - dodaje rzecznik UKW.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy