Bydgoszcz otwarta na outsourcing

Materiał informacyjny
Bydgoszcz to mocny punkt na mapie nowoczesnych usług biznesowych w Polsce i ważna lokalizacja dla rozwoju kolejnych inwestycji. Potwierdzają to rosnące wskaźniki rozwoju sektora w mieście, jak i najnowsze branżowe raporty, plasujące Bydgoszcz wśród czołowych lokalizacji na krajowym rynku BPO/SSC.

Koncepcja „miasta otwartego na outsourcing”, konsekwentnie realizowana przez Miasto Bydgoszcz i Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego (BARR), przyniosła jak dotąd pozytywne efekty. Działa tu już ok. 60 centrów usług BPO, SSC, IT, R&D, a liczba miejsc pracy w sektorze przekracza obecnie 11 000, z czego ponad 80% generują usługi IT. Tak silna lokalna specjalizacja to zdecydowany wyróżnik Bydgoszczy na tle innych miast w Polsce – co podkreśla opublikowany w czerwcu raport ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2020”, w którym Bydgoszcz zaliczona została do czołowych miast, ważnych dla rozwoju rynku BPO/SSC w kraju.

Główni przedstawiciele sektora BSS w Bydgoszczy realizują projekty dla największych, globalnych firm IT, telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych czy automotive, potwierdzając najwyższy poziom świadczonych usług. Miasto zapewnia dostęp zarówno do wiedzy technicznej, jak i kompetentnych zasobów ludzkich oraz dogodnej infrastruktury.

- Oferta Bydgoszczy pozwala przyciągać inwestorów szukających dostępu do wykwalifikowanej kadry, przy jednocześnie konkurencyjnym poziomie wynagrodzeń i najmu powierzchni biurowej. Te przewagi konkurencyjne miasta pozwalają optymistycznie patrzeć na dalszy rozwój tego ośrodka w najbliższych latach - komentuje Dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych PAIH, Jan Kamoji-Czapiński, na łamach raportu „Focus on Bydgoszcz”, wydanego w maju 2020 r. przez Pro Progressio.

Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług idzie w parze z inwestycjami deweloperów powierzchni biurowych. - W ostatnich latach lokalny rynek wzbogacił się o ponad 30 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w najwyższym standardzie, doskonale ulokowanej w centrum miasta, z dostępem do komunikacji publicznej i licznych udogodnień, co jednocześnie wpływa na atrakcyjność oferowanych tam miejsc pracy - mówi Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu BARR. Według wyliczeń Agencji aktualne zasoby przekroczyły już 108 tys. mkw.

Na Bydgoszcz zwraca też uwagę Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie na temat alternatywnych lokalizacji w Polsce dla najemców z sektora BSS.

- Bydgoszcz jest doskonałym przykładem wschodzącego rynku biurowego w Polsce – miasto od kilku lat plasuje się w czołówkach rankingów, jako miejsce najlepsze na inwestycje. W ostatnich latach zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosły o około 30% i większość została wynajęta przez inwestorów z sektora BPO/SSC, a wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się poniżej poziomu 7%. Bez wątpienia wybór przez deweloperów lokalizacji na nowe budynki, które zlokalizowane są głównie w centrum miasta, jest zasługą ciągłego rozwoju infrastruktury, zaplecza kulturalnego oraz zapewnienia najlepszych warunków do życia z zachowaniem zasady work-life balance - mówi Katarzyna Ciszewska, Junior Negotiator w Cushman & Wakefield.

Perspektywy bydgoskiego rynku BSS w „nowej rzeczywistości”

Czas pandemii poddał próbie zarówno sektor BSS, jak też powiązany z nim rynek biurowy. Z uwagi na specyfikę branży, szczególnie w przypadku usług IT, w tym liczne doświadczenia bydgoskich ośrodków związane ze zdalną obsługą międzynarodowych projektów, w większości sprawnie udało się uruchomić tryb pracy zdalnej i zapewnić dobry poziom efektywności, a klienci docenili zdolność bydgoskich firm do nieprzerwanego świadczenia usług. Wyzwaniem pozostało natomiast podtrzymywanie odpowiedniej motywacji i zaangażowania załogi, jak też poczucia bezpieczeństwa w zakresie ciągłości zatrudnienia.

Kolejny krok to plan powrotu do „nowej normalności”, w tym przede wszystkim kwestia zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. W tym zakresie najemcy w nowych bydgoskich biurowcach wspierani są przez deweloperów. Zarządcy budynków szybko dostosowali je do wymagań reżimu sanitarnego, poprzez zapewnienie środków do dezynfekcji, częste czyszczenie powierzchni wspólnych, wprowadzenie szczególnych zasad przemieszczania się w budynku, korzystania z wind i toalet czy zaostrzonych procedur dla realizacji dostaw. Zabiegi te, w powiązaniu z działaniami najemców, związanymi z reorganizacją przestrzeni biurowej, systemu zarządzania i pracy zespołów, pozwalają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy – a w konsekwencji zachować ciągłość świadczenia usług.

Jak natomiast rysuje się dalsza perspektywa? Możliwe, że przyjęte tymczasowo rozwiązania wpiszą się na stałe w kulturę organizacyjną centrów usług biznesowych, a w przypadku zachowania odpowiedniego poziomu efektywności, praca zdalna może być już nie tylko dodatkowym benefitem pracowniczym, lecz powszechnie wykorzystywanym narzędziem. Spodziewana jest także redefinicja potrzeb w zakresie wymaganej powierzchni biurowej, pełniącej bardziej społeczną rolę miejsca spotkań czy kreatywnej pracy zespołowej. Na wartości i powszechności zyskają prawdopodobnie bardziej elastyczne formy najmu, np. przestrzenie coworkingowe czy umowy na czas realizacji konkretnego projektu. W oparciu o doświadczenia pracy zdalnej wzrasta też popularność koncepcji biur i zespołów satelickich, co stwarza nowe szanse dla takich miast, jak Bydgoszcz, aby bez konieczności relokacji umożliwić mieszkańcom dostęp do pracy dla korporacji ulokowanych w innych częściach kraju.

Na ostateczne efekty tej sytuacji trzeba zaczekać, jednak eksperci prognozują dalszy wzrost branży BPO/SSC, co potwierdziły też opinie i wnioski zaprezentowane podczas czerwcowego ABSL Digital Forum, którego głównymi partnerami były Miasto Bydgoszcz i BARR. Polska pozostanie pożądanym kierunkiem dla firm szukających możliwości przeniesienia części procesów do bardziej korzystnych kosztowo lokalizacji – to szansa dla miast, takich jak Bydgoszcz, które swoimi zasobami kadrowymi i biurowymi oraz ofertą wsparcia proinwestycyjnego ze strony lokalnych władz będą przyciągać nowych inwestorów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3