Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Prapremier zaczyna się w sobotę

Redakcja
Przyjedzie Katarzyna Figura z „Kaliną” i Jan Peszek z zespołem ...
Przyjedzie Katarzyna Figura z „Kaliną” i Jan Peszek z zespołem ... Marta Czarnecka
Przyjedzie Katarzyna Figura z „Kaliną” i Jan Peszek z zespołem Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa. Bydgoszcz na tydzień będzie teatralną stolicą Polski.

Festiwal Prapremier 2013 - bilety, repertuar


A stanie się tak dzięki kolejnej, dwunastej już edycji Festiwalu Prapremier, który w sobotę rozpocznie się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.


W kryzysie, ale wciąż ciekawie

- Na pewno Prapremiery znowu będą miały mocny i szukający nowych form wyrazu charakter - zapowiada Paweł Łysak, dyrektor TPB. Zaraz jednak dodaje: - Niestety, nie udało się powiększyć festiwalowego budżetu. Dlatego impreza nie rozwija się i chyba możemy już mówić, że przechodzi kryzys. Szkoda, bo pomysłów jest sporo - od prezentacji innych form teatralnych, przez połączenie teatru z filmem i muzyką, po sprowadzanie zagranicznych prapremier. Na to jednak nie wystarczy nawet mocno powiększony budżet. Trzeba go przynajmniej pomnożyć.

Mimo tych wyraźnych narzekań program tegorocznego festiwalu robi ogromne wrażenie. Do tego ponownie pojawią się gwiazdy polskich scen i ekranów: Katarzyna Figura, którą obejrzymy w monodramie „Kalina” oraz Jan Peszek z zespołem Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa.

Organizatorzy festiwalu podkreślają jednak, że obsada gwiazd w spektaklach nigdy nie była kryterium podczas konstrukcji programu FP. Przeciwnie, zgodnie z zapowiedziami Pawła Łysaka w tym roku w konkursie weźmie udział dziewięć spektakli, które zaprezentują różną tematykę, ale też nowe formy wyrazu stosowane we współczesnym teatrze.

Bydgoskie otwarcie

Prapremiery otworzy bydgoska „Podróż zimowa” w reżyserii Mai Kleczewskiej, która w ubiegłym sezonie zebrała wiele świetnych recenzji na festiwalach i pokazach w całym kraju.

Potem obejrzymy „Firmę” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, która opierając się na historii zmian na polskich kolejach jest przykładem ostrej wypowiedzi politycznej.

„Morrison/Śmiercisyn” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zabierze nas - jak pisze Bartłomiej Miernik z branżowego portalu sztukawspolczesna.org: „(...) w oniryczną podroż po snach, po narkotycznych wizjach Morrisona. Prowadzi przez jego życie: od wydostania się z dusznej rodzinnej atmosfery, przez podróż na sam szczyt amerykańskiego snu o potędze. Aż po śmierć.” Ale ten spektakl będzie też idealnym przykładem teatru formy.

Natomiast osoby pamiętające Kalinę Jędrusik, królową seksapilu czasów PRL-u, powinny wybrać się na „Kalinę”, monodram w wykonaniu Katarzyny Figury.

Bardzo ciekawą propozycją na pewno będą „Balladyny i romanse”. Spektakl powstał w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza, a w Bydgoszczy pokaże go zespół Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi.

„Klub miłośników filmu Misja” z Janem Peszkiem to natomiast ciekawy obraz porównujący fabułę tytułowego filmu traktującego o początkach podboju Nowego Świata do sytuacji współczesnego Krakowa. I o dziwo porównanie to wypada całkiem trafnie.

Na koniec nie można pominąć spektaklu, który zamknie Prapremiery - „Requiemaszyna” w reżyserii Marty Górnickiej z Instytutu Teatralnego w Warszawie. Według różnych opinii będzie to jeden z głównych, obok m.in. „Podróży zimowej” TPB, kandydat do festiwalowego Grand Prix i tytułu najlepszego spektaklu poprzedniego sezonu. „To esej o relacji języka i władzy. Punktem wyjścia dla tej pracy stał się rytmiczno-robotyczny język wierszy Broniewskiego i jego wstrząsający poetycki życiorys (...) Zależało mi na tym, by obnażyć totalitaryzm współczesnych strategii nadzoru i dyscypliny; mechaniz my, które zmieniają mieszkańców neoliberalnego raju w armię robotników/robotów (...)” - tak o przedstawieniu mówi jego reżyserka.

Na cały tegoroczny festiwal złoży się wiele innych pozycji. Znajdziemy wśród nich między innymi pokazy dwóch, potężnych koprodukcji, które Teatr Polski w Bydgoszczy tworzył z aktorami ze: Szwajcarii, Chorwacji, Niemiec czy Anglii. Będą też prezentacje twórczości młodych dramaturgów i inne spektakle.

W kasach TPB są jeszcze pojedyncze bilety na poszczególne przedstawienia. Kosztują od 25 do 100 złotych.

Zdecydowanie warto w nie zainwestować!

Bogdan Dondajewski

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto