Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz / Toruń > Święto walki z homofobią w Toruniu i Bydgoszczy (16-18 maja 2008 r.)

Informacja nadesłana
O języku, jakim mówi się o osobach homoseksualnych, będą dyskutować w Toruniu znani politycy i dziennikarze.

Trzeci rok z rzędu, 17 maja, toruński oddział stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii organizuje obchody "Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią". Dzień ten upamiętnia wykreślenie homoseksualności z listy chorób i problemów zdrowotnych Światowej Organizacji Zdrowia. Nastąpiło to 17 maja 1990 roku. - podkreśla Agnieszka Szpak z KPH Toruń. - Dlatego to tę datę wybrano aby przypominać, że to homofobia, a nie homoseksualność, jest problemem, z którym muszą sobie poradzić zwykli ludzie i całe społeczeństwa.

IDAHO od lat jest obchodzony w różnych krajach, gdzie prowadzi się walkę z homofobią, także w Polsce. Homofobia, czyli niechęć i agresja wobec lesbijek, gejów i osób biseksualnych, przybiera różne postacie. Jak pokazują badania KPH oraz Lambdy Warszawa, w Polsce jej najbardziej rozpowszechnioną formą jest język: lekceważący, obraźliwy i znieważający, wyrażający strach oraz podsycający nienawiść. Dlatego, jak tłumaczą organizatorzy, głównym punktem programu IDAHO 2008 w Toruniu będą dwa panele dyskusyjne poświęcone językowi - jeden o języku polskich polityków, drugi o języku polskich mediów - jako wpływających na resztę społeczeństwa.

Organizatorzy zgromadzili znane nazwiska. O języku polityków będą debatować: prof. Marian Filar, prof. Joanna Senyszyn, prof. Maria Szyszkowska, senator Jan Wyrowiński oraz zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei o języku mediów będą rozprawiać dziennikarze i publicyści: Tomasz Fenske z Radia GRA, Krystian Legiersk z TOK FM, Eliza Michalik z Superstacji oraz Adam Ostolski z pisma Krytyka Polityczna. Początek dyskusji będzie miał miejsce 17 maja w klubie "Od Nowa" o godz. 12. Liczymy na duże zainteresowanie publiczności. Przyjść, zadać pytanie i wypowiedzieć się może każdy. - zachęca Agnieszka Szpak.

Przygotowano także warsztaty, podczas których mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy będą mogli zdobyć nową wiedzę i umiejętności, jednocześnie dobrze się bawiąc. Tematyka warsztatów będzie szeroka: od asertywności przez zdrowie
seksualne do kwestii tożsamości płciowej. Szczegółowe informacje dot. warsztatów są dostępne w Internecie pod adresem www.torun.kampania.org.pl.

Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe "Gender" działające na UMK przygotowało dwa z warsztatów. Zbyt długo w Polsce ignorowane były zagadnienia związane uświadamianiem płci społecznej. Kultura, w której wyrastamy, narzuca nam podział ról na "męskie" i "kobiece". Ludzie w ogóle nie uświadamiają sobie wynikających z tego ograniczeń swojego rozwoju, wpływu na wyobrażenia o świecie i o innych ludziach. A są to korzenie wielu negatywnych zjawisk, w tym homofobii. - dodaje Przemek Szczepłocki z KPH Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska