Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film: Premiery

MISI
Silny obraz kobiety z "Fish tank "Fot. Syrena
Silny obraz kobiety z "Fish tank "Fot. Syrena
{ARS, KINO POD BARANAMI}

Silny obraz kobiety z "Fish tank "Fot. Syrena

Fish Tank

Reżyseria: Andrea Arnold. Występują: Katie Jarvis, Kierston Wareing, Rebecca Griffith.

Nagrodzony przez jury tegorocznego festiwalu w Cannes film w reżyserii uhonorowanej Oscarem i Złotym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym Andrei Arnold to przejmująca opowieść o dorastaniu i walce o swoje marzenia.

Mia ma 15 lat. Nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie potrzebuje nikogo. Jej silny charakter i agresywna postawa budzą strach rówieśników. Gdy jest sama - tańczy. I wierzy w to, że kiedyś spełni swoje marzenia. Pewnego dnia jej matka przyprowadza do domu tajemniczego mężczyznę o imieniu Connor. Jego nieoczekiwana obecność wzburzy krew. Uwolni emocje, których nikt się nie spodziewał.

Pomysł na film zrodził się z obrazu, który zwrócił uwagę Arnold. - Wszystkie moje filmy zaczęły się od konkretnego obrazu - mówi reżyserka. - Zwykle jest to bardzo silny obraz, który wydaje się pochodzić znikąd. Na początku go nie rozumiem, zaczynam go zgłębiać, by dowiedzieć się więcej, poznać jego sens. Tak zaczynam pisać.

Od samego początku Arnold chciała obsadzić jak najwięcej naturszczyków. 17-letnia Katie Jarvis, która nie miała żadnego doświadczenia aktorskiego, wcieliła się w rolę Mii. - Zawsze chciałam, żeby Mię zagrał ktoś prawdziwy - mówi Arnold. - Chciałam kogoś, kto naprawdę by mnie poruszył, dziewczynę, która nie musiałaby grać, po prostu byłaby sobą. Katie odkryliśmy na Stacji Tilbury, kiedy kłóciła się ze swoim chłopakiem. Nie wierzyła, że chodzi o film i nie chciała nam dać swojego numeru. Ta dziewczyna ma charakter, ale jednocześnie wrażliwość, która wydawała się bardzo trafiona. Ona pochodziła ze świata, który my w naszym filmie chcieliśmy pokazać.

"Fish Tank" to ostatni projekt Andrei Arnold i kolejny sukces artystyczny reżyserki po debiucie pełnometrażowym "Red Road". Pierwszy film Arnold zdobył Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes 2006, pięć szkockich nagród BAFTA, Nagrodę Carla Foremana przyznawaną przez Brytyjską Akademię Filmową oraz Nagrodę Sutherlanda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Londynie 2006. Wcześniej Arnold zrobiła trzy filmy krótkometrażowe. "Wasp" zdobył aż 38 międzynarodowych nagród, w tym Oscara w kategorii Best Live Action Short 2005 i Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jej film "Dog" zdobył Nagrodę Jameson 2003, z kolei "Milk" był pokazywany w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes 1998. (MISI)

Astro Boy

{CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Reżyseria: David Bowers. Polskie głosy: Krzysztof Banaszyk, Grzegorz Wons, Kajetan Lewandowski.

Animowana ekranizacja przygód kultowego bohatera kreskówek to kolejny przebój twórców "Wojowniczych żółwi ninja".

Odległa przyszłość. Metro City to tętniąca życiem metropolia, zawieszona w gwiezdnej przestrzeni. Tam, w supernowoczesnym laboratorium, doktor Tenma, ojciec współczesnej robotyki, tworzy Astro Boya, który ma mu zastąpić zmarłego syna. Naukowiec wyposaża swe dzieło nie tylko we wszystkie cechy ludzkie, lecz także w niezwykłą super-moc. Astro Boy nie potrafi jednak umniejszyć bólu ojca po stracie syna i zostaje porzucony przez doktora Tenmę. Chłopiec-robot zostaje zraniony podwójnie: dowiaduje się bowiem także, że nie jest człowiekiem, lecz robotem.
Astro Boy ma w swoim ciele Niebieski Rdzeń, źródło energii stworzone z "pozytywnej" energii kosmicznej, której zdobycie jest obsesją paramilitarnych oddziałów Prezydenta Stone'a. Prezydent za wszelką cenę chce wejść w posiadanie Niebieskiego Rdzenia, aby uruchomić Pacyfikatora, robota mającego być bronią w walce o zapanowanie na Ziemi. Uciekając przed oddziałami Stone'a, Astro Boy spada na powierzchnię Ziemi. Zagubiony, niepewny swojej tożsamości, próbuje odnaleźć sobie miejsce w nowym świecie.

Do grupy bohaterów filmów animowanych, którzy wywarli ogromny wpływ na światową popkulturę i inspirowali kilka pokoleń widzów, należy Astro Boy. Ten mały robot po raz pierwszy pojawił się w 1951 roku, jako bohater legendarnego dziś japońskiego komiksu autorstwa Osamu Tezuki. W 1963 roku czarno-biały serial z chłopcem-robotem w roli głównej gościł na ekranach japońskiej telewizji. Jego wielkie, pełne ekspresji oczy stały się standardem nowego typu animacji, która potem zyskała międzynarodową popularność - anime. W tym samym roku Astro Boy zagościł na ekranach telewizorów w USA, a następnie w nowych telewizyjnych produkcjach, podbijał serca kolejnych pokoleń w 1980 i 2003 roku. Tezuka, wielbiony jako "bóg mangi" i "ojciec anime", wraz ze swym animowanym "synem" stali się w Japonii prawdziwymi bohaterami, którzy nawet zostali uwiecznieni w serii znaczków pocztowych. W 2004 roku Astro Boy został wprowadzony do Galerii Sław, gdzie stanął obok C-3PO z "Gwiezdnych Wojen" i Robota Robby'ego z "Zakazanej planety".

(MISI)

Każdy ma swoje kino

{MIKRO}

Reżyseria: 38 wielkich twórców. Występują: mnóstwo świetnych aktorek i aktorów.

Niezwykły film nowelowy zrealizowany na zamówienie festiwalu w Cannes w roku 2007. Obraz był dotąd pokazywany w Krakowie tylko na jednym jedynym pokazie w kinie Agrafka, rozpoczynając cykl "Kino krytyka".

Piękny to kalejdoskop, od czytania samych nazwisk reżyserów kinoman może nabawić się gęsiej skórki. Spróbujmy wymienić tylko najważniejszych z ważnych (proszę nie zważać na kolejność wpisów): David Lynch, Roman Polański, Lars von Trier, Gus Van Sant, Wim Wenders, David Cronenberg, Wong Kar Wai, Nanni Moretti, Takeshi Kitano, Bille August, bracia Coen, Atom Egoyan, Abbas Kiarostami, Claude Lelouch, Yimou Zhang, Walter Salles, Michael Cimino, Alejandro Gonzalez Inarritu, Ken Loach, Kaige Chen, Aki Kaurismäki, Manoel de Oliveira, Theodoros Angelopoulos, bracia Dardenne i inni.

Wszyscy oni oddają hołd kinu, każdy na swój sposób, mając zaledwie 3 minuty na opowiedzenie historii. Ogląda się to z olśnieniem, bo każdy z twórców potrafi zaskoczyć i oczarować. A jednocześnie z zaciekawieniem, bo dopiero na końcu nowelek umieszczono nazwiska autorów. Jest to więc permanentna zagadka rozpisana na 38 aktów, w czasie których uważny widz stara się zgadnąć, z czyim dziełem obcuje. To poszukiwanie charakterystycznych cech filmowego języka Mistrzów, ich blizn, znamion, znaków szczególnych wizualnego stempla, który odbili na taśmie. Jest tu miejsce na śmiech, dramat, sarkazm, jest powaga i niepowaga, są emocje i nic-nie-dzianie-się. Są wielkie gwiazdy i twarze aktorów, z którymi dotąd się nie spotkaliśmy. Krótko mówiąc - jest tu kino, które znamy. Cały ten magiczny wehikuł skondensowany do 120 minut.
(RS)

Toy Story 3D

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KIJÓW.CENTRUM}

Reżyseria: John Lasseter. Polskie głosy: Robert Czebotar, Jerzy Dominik, Krzysztof Krupiński.

Przed premierą trzeciej części cyklu do dystrybucji ponownie trafia klasyk animacji z 1995 r. podrasowany przy pomocy technologii 3D. Film odniósł ogromny sukces kasowy: w samych tylko Stanach Zjednoczonych wpływy przekroczyły 100 milionów dolarów zaledwie po czterech tygodniach wyświetlania, a najpoważniejsze magazyny, w tym "Variety", "Time" i "Newsweek" uznały "Toy Story" za wydarzenie artystyczne.

Pod nieobecność ludzi zabawki z sypialni Andy'ego żyją własnym życiem. Przewodzi im kowboj Chudy, drewniana kukiełka obdarzona dużą samoświadomością. Chudy zdaje sobie sprawę, że jest tylko zabawką, której powołaniem jest niesienie radości Andy'emu. Taki też system wartości od dawna wpaja pozostałym zabawkom, wśród których są: sprężynowy jamnik Cienki, Pan Bulwa, znerwicowany dinozaur Rex, pasterka owieczek Bou, świnka-skarbonka Hamm i zastęp plastikowych żołnierzyków. Wszystkie zabawki są bardzo przywiązane do Andy'ego, stąd też każde jego urodziny oraz święta Bożego Narodzenia napawają ich lękiem. Zabawki boją się, że zostaną zastąpione przez inne, nowsze i efektowniejsze. Pewnego dnia w sypialni pojawia się nowy przybysz: Buzz Astral, nowoczesna zabawka rodem z filmów science fiction.

(MISI)

Adam

{CINEMA CITY BONARKA}

Reżyseria: Max Mayer. Występują: Hugh Dancy, Rose Byrne, Peter Gallagher.

Komediodramat z nutką romantyzmu. Życie głównego bohatera - tytułowego Adama - utrudnia wrodzony zespół Aspergera. Przez chorobę relacje międzyludzkie wydają mu się niesłychanie poplątane i pełne nieporozumień. Jego los zmienia się po poznaniu nowej sąsiadki, Beth. Piękna, pełna życia dziewczyna pokazuje Adamowi świat, którego wcześniej nie znał. Ich znajomość zmienia się w zażyłą relację. Okazuje się, że ludzie wiodący zupełnie inny tryb życia mogą stać się dla siebie osobami, bez których nie mogą egzystować.

Tytułową rolą w filmie gra Hugh Dancy ("Wyznania zakupoholiczki", "Rozważni i romantyczni - Klub miłośników Jane Austen"). Aktor twierdzi, że zapragnął zagrać tytułową rolę już po kilku przeczytanych stronach scenariusza: - Adam to fascynująca i tajemnicza postać. Jest człowiekiem z krwi i kości, a jednocześnie na tyle nietypowym, że niełatwo oddać jego dziwactwa. W scenariuszu Maxa ujęło mnie przede wszystkim to, że nie przedstawił głównego bohatera jako ciekawostki medycznej. Adam to zwykły człowiek - ma swoje wady, zalety i problemy. A przede wszystkim spotyka go najlepsze, co może nas w życiu spotkać - miłość. Nie miałem pojęcia czym jest zespół Aspergera. Teraz moja wiedza na ten temat jest znacznie większa. Zrozumiałem jak niewiele wiemy o tym zaburzeniu.

(MISI)

Randka w ciemno

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KIJÓW.CENTRUM}

Reżyseria: Wojciech Wójcik. Występują: Katarzyna Maciąg, Borys Szyc, Tomasz Kot.

Co by było, gdyby faceci z "Testosteronu" stanęli do konfrontacji z ostrymi dziewczynami z "Lejdis"? Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy komedii "Randka w ciemno".

Oto w wyniku szalonego zakładu z kumplami, Karol (Borys Szyc) decyduje się na udział w popularnym programie telewizyjnym "Randka w ciemno". Nie podejrzewa, że tym samym pakuje się na pierwszą linię frontu wojny żeńsko-męskiej, na której trup ściele się gęsto, a obie płcie imają się wszelkich sposobów, żeby przechylić szale zwycięstwa na swoją stronę. Do programu zgłasza się również Majka (Katarzyna Maciąg), która nie może dojść do siebie po rozstaniu z Cezarym (Bogusław Linda). Jednak od czego są zwariowane koleżanki? Za ich sprawą Majka zostaje kandydatką do "Randki w ciemno" i - w efekcie - wygrywa egzotyczną podróż w towarzystwie przekonanego o swojej nieodpartej atrakcyjności Karola.

W wojażach towarzyszą im przebojowa i bezwzględna dziennikarka Kinga (Anna Dereszowska) oraz patrzący na swoją szefową z przymrużeniem oka kamerzysta (Zbigniew Zamachowski). Jednak o względy Majki upominają się dwaj inni mężczyźni. Zakochany w dziewczynie po uszy jej najlepszy przyjaciel Kuba (Leszek Żurek) i skruszony eks-narzeczony Cezary. Majkę czeka także konfrontacja z pajacowatym gwiazdorem "Randki w ciemno" (Tomasz Kot), który w walce o wyniki oglądalności wyznaje zasadę, że wszystkie, nawet najbardziej błazeńskie chwyty są dozwolone.

W obsadzie komedii można zobaczyć prawdziwą plejadę gwiazd i gwiazdeczek. Obok Borysa Szyca ("Testosteron", "Wojna polsko-ruska"), Tomasza Kota ("Lejdis", "Testosteron"), Leszka Żurka ("Mała Moskwa"), Katarzyny Maciąg ("Teraz albo nigdy"), Bogusława Lindy ("Tato", "Sara", "Psy") oraz Anny Dereszowskiej ("Lejdis"), w filmie zagrali również Zbigniew Zamachowski ("Zmruż oczy") i Danuta Stenka ("Nigdy w życiu!"). Wspiera ich piękna Petra Tumova, playmate z czeskiej edycji magazynu "Playboy".

(MISI)

Oświadczyny po irlandzku

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Reżyseria: Anand Tucker. Występują: Amy Adams, John Lithgow, Matthew Goode.

To nie dokument o Alicji Bachledzie-Curuś i Colinie Farrellu, lecz komedia romantyczna. Amerykanka z Bostonu, Anna, ma zamiar dotrzeć do Dublina, aby 29 lutego w roku przestępnym, oświadczyć się swojemu chłopakowi, kardiologowi Jeremy'emu. Zgodnie bowiem ze starą irlandzką tradycją, jeśli tego dnia kobieta oświadczy się swojemu wybrankowi, musi on powiedzieć "tak". Niestety, fatalna pogoda krzyżuje plany Anny. Zdeterminowana dziewczyna chce jednak dotrzeć do swojego chłopaka z oświadczynami, zanim skończy się dzień. Czeka ją więc przeprawa przez pół kraju. Pomaga jej przypadkowo poznany barman, Declan. Początkowo ta wyjątkowo niedobrana z pozoru para się nie znosi. Annę i Declana różni pochodzenie i temperament - ale w miarę trwania podróży emocje między nimi całkowicie się zmieniają...
Deborah Kaplan i Harry Elfont od lat tworzą scenopisarski duet, specjalizujący się w tworzeniu popularnych komedii. Pracowali razem nad "Przetrwać święta" (2004) z Benem Affleckiem i Christiną Applegate czy też filmem "Moja dziewczyna wychodzi za mąż" (2008) z Patrickiem Dempseyem i Michelle Monaghan. Nowy pomysł wpadł Kaplan do głowy przypadkiem. - Odbierałam właśnie e-maile, kiedy zobaczyłam baner "Kobiety w Irlandii oświadczają się w Leap Year", czyli 29 lutego - wspomina scenarzystka. - To mi wygląda na świetny pomysł na film, powiedziałam do Harry'ego. Zgodził się ze mną. Rzuciliśmy w kąt to, nad czym wtedy pracowaliśmy i w rezultacie po dwóch tygodniach mieliśmy pierwszy szkic scenariusza. A po następnych dwóch sprzedaliśmy tekst wytwórni Spyglass. W chwilę później aktorka Amy Adams wyraziła zainteresowanie naszym pomysłem. I wszystko potoczyło się bardzo szybko. (MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski