MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz > Wyrok na Zbigniewa Rostka jest nieważny

hanka sowińska
Zbigniew Rostek, ofiara mordu sądowego z 1952 r., działał na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uznał wczoraj za nieważny wyrok śmierci, który zapadł 55 lat temu.

10 marca 1952 r. Zbigniew Rostek stanął przed plutonem egzekucyjnym. Skazano go z dekretu z 1946 r. o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa.
Rostek, niepogodzony z utratą suwerenności, zawiązał w drugiej połowie lat 40. grupę konspiracyjno-wywiadowczą. Wciągnął do niej wielu młodych ludzi z okolic Gniewkowa, Inowrocławia, Torunia i Aleksandrowa Kujawskiego, których zadaniem był m.in. kolportaż nielegalnych wydawnictw, przemycanych z Niemiec. Grupa wpadła w 1950 r. Aresztowano wówczas około 40 osób, w tym Wandę, siostrę Zbigniewa, która zmarła w więzieniu w Grudziądzu. Rostek dostał 15 lat. Odsiadywał wyrok w bydgoskim więzieniu karno-śledczym. Wtedy zaplanował ucieczkę - chciał obezwładnić strażnika, odebrać mu klucze, pootwierać cele, w których siedzieli koledzy i całą grupę wyprowadzić do lasu.
- W rzeczywistości wyrok śmierci był za zamiar ucieczki i planowane uwolnienie kolegów. Umarł za to, że chciał nam podarować wolność - mówi Tadeusz Ćwikliński, kolega Rostka z konspiracji, emerytowany prawnik z Warszawy.
Przez kilkanaście lat rodzina rodzeństwa Rostków zabiegała o stwierdzenie nieważności orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Dopiero wczoraj bydgoski sąd unieważnił wyrok sprzed pół wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska