Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kulturowe w bydgoskich Młynach Rothera?

Anna Stasiewicz
Młyny Rothera należą do miasta od końca 2013 roku. Zabytek już długo czeka na swoją szansę. Potrzebne są jednak pieniądze
Młyny Rothera należą do miasta od końca 2013 roku. Zabytek już długo czeka na swoją szansę. Potrzebne są jednak pieniądze Dariusz Bloch
Projekt przygotowała pracownia Nizio Design International.

Rewitalizacja dawnych przestrzeni produkcyjnych ma polegać na przekształceniu ich w przestrzenie wiedzy. Wejście do Centrum Kulturowego ma rozpoczynać się w foyer Młynów Rothera. Tutaj na wysokości wszystkich trzech kondygnacji, poprzez połączenie historycznej tkanki, aktywności zwiedzających oraz multimedialnych i fizycznych przedmiotów, odbywać ma się swoiste przedstawienie. Stąd zwiedzający udadzą się do kolejnych ekspozycji i funkcji w skrzydłach Centrum Człowieka.

Pomiędzy fundamentami budynków, na poziomie lustra wody, zostanie zlokalizowane Muzeum Młynów. Znajdując się na poziomie "-1" będzie można zwiedzać ekspozycję wśród szumu rzeki Brdy tuż za ścianą.
Zmienić ma się też w otoczeniu młynów. Projekt zakłada uzupełnienie funkcji parku o krajobrazowe, wielofunkcyjne audytorium - dach teatru. W wypadku koncertu pełni ono funkcję widowni, na co dzień miejsce do opalania, punktu widokowego, zarówno na rzekę, miasto, jak i same Młyny Rothera. Powstaną też nowe pomosty nad wodą, stopnie schodzące ku wodzie oraz taras kawiarniany przy zachodnim spichlerzu. Od strony Opery Nova powstaną nowe punkty cumownicze.

Przygotowano też wstępne założenia scenariusza ekspozycji Muzeum Człowieka zlokalizowanego w foyer. Autorami są Edwin Bendyk i Paweł Walewski, dziennikarze działu naukowego "Polityki". Ekspozycja ma opierać się na czterech żywiołach: wodzie, ziemi, ogniu i powietrzu.

- Materiał to efekt pracy pracowni doświadczonej w tego typu realizacjach. Jednak nie zamyka to drogi innym projektantom i pomysłom - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.
Projekt koncepcyjny obejmuje 11 pozycji, m.in. przeprowadzenie procesu badawczego, na podstawie którego zostały określone funkcje w obiektach, analiza przepustowości obiektu. Koszt - ponad 70 tys. zł brutto.
Miasto przygotowuje się do przetargu na rewitalizację Młynów Rothera obejmującą prace konserwatorskie i ogólnobudowlane oraz zagospodarowania terenu wokół obiektu.

Szacunkowy koszt będzie znany po opracowaniu dokumentacji projektowej i kosztorysu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto