Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena karpia 2018. Ile kosztuje karp przed świętami? [23 grudnia 2018]

AGW
pixabay.com
Cena za kilogram karpia interesuje nas tym bardziej, im bliżej świąt. Ile musimy zapłacić za tę rybę w 2018 roku? Wielu z nas nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia.

Karp może być smażony i podawany podczas wigilii. W czasie Bożego Narodzenia chętnie jemy go zapiekając w piekarniku albo robiąc w galarecie. Niebawem ruszymy po jego zakup. Ile będzie kosztował podczas świąt 2018? Zamierzamy śledzić ceny, promocje i kapiowe akcje w województwie kujawsko-pomorskim!

Gdzie kupić karpia w woj. kujawsko-pomorskim?

Odłowy karpia w gospodarstwach rybackich zakończyły się już 3-4 tygodnie temu. Bezpośrednio do takiego miejsca można wybrać się na zakupy. Karpie hoduje się m.in. w Ślesinie (k. Nakła), Szpetalu Górnym (k. Włocławka) czy w Ostrówku (na granicy z woj.wielkopolskim). W grudniu dostępne są oczywiście w sklepach, marketach, a bliżej świąt na dodatkowych straganach. Karpie pojawiły się już w ofercie marketów. Przykłady cen z 6 grudnia:

  • Lidl: polski karp płat 2,99 zł/100g
  • Biedronka: karp świeży patroszony (z głową) 1,90 zł/100g
  • Carrefour: karp świeży patroszony 18,99 zł/kg, dzwonka 21,99 zł/kg, tusza 20,99 zł/kg

Cena karpia na wigilijny stół

Rok temu karp świeży niepatroszony kosztował 16,24 zł za kilogram. Tak wskazywały dane Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za listopad 2017. Na tegoroczne dane GUS trzeba jeszcze kilka dni zaczekać.

O ceny karpia w 2018 roku pytamy eksperta. Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb: - Była szansa na podwyżki cen karpi uzasadniona wzrostem kosztów produkcji. Jednak po tym jak dwie sieci handlowe okroiły o połowę planowane zakupy tych ryb, szanse na podwyżki zmalały. Nie sądzę, by w tym roku markety oferowały żywe karpie poniżej 10-11 zł/kg. Sieci będą sprzedawały te ryby częściej po 13-14 zł/kg, na bazarkach ceny mogą dojść do 18-20 zł/kg.

Jak rozpoznać, czy karp jest świeży? Spójrz mu w oczy

Oczy karpia muszą się szklić - przekonują fachowcy. To dowód tego, że karp był złowiony niedawno. A takie przecież chcielibyśmy podać rodzinie podczas świąt. Jeśli oko jest mętne, wręcz białe - lepiej taką rybę zostawić. Przyjrzyjmy się również czy ryba nie jest uszkodzona, poobijana, z odkształceniami. Istotny jest także naturalny kolor i zapach. Łuski pokrywające karpia powinny lśnić i przylegać do ryby.

Jak filetować karpia? Opowiada Jan Bagrowski ze Ślesina:

Wyciągamy wnętrzności i skrzela. Pierwsze cięcie powinno iść pod przednią płetwą i dalej wzdłuż linii widocznej na rybie. W ten sposób oddzielamy polędwicę karpia od grzbietu. Drugi sposób filetowania pozwala wydobyć cały filet. Tniemy za przednią płetwą i wzdłuż grzbietu, drugie cięcie pod częścią brzuszną. Z głowy i grzbietu można zrobić supę rybną, polędwicę nacinamy nie przecinąc skóry. Zobacz na wideo, jak to zrobić:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska