Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywy karp na na święta 2019? Markety rezygnują z takiej sprzedaży

AGW
Andrzej Banas / Polska Press
Karp na świątecznym stole to tradycja. Wielu z nas nie wyobraża sobie wigilii i samego Bożego Narodzenia bez tej ryby. Zanim trafi na talerze, karpia trzeba kupić. Jedni sięgną po mrożonego, inni po takiego schłodzonego, a jeszcze kolejna grupa woli kupić jeszcze pływającą rybę. W 2019 roku kolejne markety zrezygnowały ze sprzedaży żywego karpia.

Na początku sieć hurtowni Selgros Cash&Carry poinformowała, że wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi od 2019 roku. Selgros stopniowo ograniczał sprzedaż żywego karpia, w zeszłym roku wycofał żywe ryby z co trzeciej hali. To nie jest jedyna sieć, która podjęła taką decyzję.

Sprawdź koniecznie

Karpie stopniowo wypływają z marketów

Podobnie nieco wcześniej zadeklarował Auchan. Sieć sklepów ogłosiła wycofanie ze sprzedaży żywych karpi. Ta decyzja również będzie obowiązywała od najbliższych świąt. Auchan, tak, jak wspomniany wcześniej Selgros Cash&Carry stopniowo ograniczał sprzedaż żywego karpia. W 2018 roku można było je kupić w 11 sklepach sieci.

Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR: "Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z polskimi hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoje rodzinne hodowle na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o potrzebach klientów".

Obrońcy zwierząt zabiegają o dobrostan karpi

Decyzję Selgros komentowała Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki: - Cieszymy się, że kolejna sieć handlowa decyduje się na ważny krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Sprzedaż żywych ryb wiąże się z ich ogromnym cierpieniem, zarówno w trakcie transportu, jak i samej sprzedaży. Liczymy na to, że reszta sieci sklepów także podejmie etyczną decyzję i tym samym spełni oczekiwania coraz liczniejszego grona konsumentów.

To Cię może też zainteresować

Cezary Wyszyński z Fundacji Viva: – Bardzo cieszymy się z decyzji sieci Auchan - to wspólny sukces sieci, ale również organizacji, które tak jak nasza od lat uświadamiały konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć. Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów.

Jak podają Otwarte Klatki, sieciami, w których nie kupimy żywych karpi, są poza Auchan i Selgros Cash&Carry, także Lidl, Biedronka, Bi1, Tesco. Organizacja o nazwie CIWF Polska na liście ma również markety sieci Piotr i Paweł, Aldi.

Uśmiercanie ryb w punktach sprzedaży, czyli karp na targowisku i nie tylko

Nie wszystkie markety rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, niewątpliwie sami hodowcy z karpiami przyjadą na targowiska, ustawią stoiska w miastach i miasteczkach w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Na takich straganach znajdziemy żywe kapie. Prawo nie zabrania handlu żywymi rybami, ważne, by zaoszczędzić im cierpienia, uśmiercać ryby w sposób humanitarny.

Szereg zaleceń postępowania z karpiami opracował Główny Inspektorat Weterynarii.
"Uśmiercanie ryb używanych w procedurach naukowych następuje poprzez uderzenie w część czołową czaszki powodujące utratę świadomości w połączeniu z mechanicznym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub dekapitację po uprzednim ogłuszeniu lub porażenie prądem elektrycznym. Są to jedyne humanitarne metody uśmiercania ryb wskazane w przepisach powszechnie obowiązujących, które mogą mieć zastosowanie dla ryb uśmiercanych w punktach sprzedaży detalicznej".

Nikt nie powinien się temu przyglądać

Miejsce do uśmiercania karpi ma być wydzielone, np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu; zapobiegającym udziałowi osób postronnych w szczególności dzieci. Personel uśmiercający karpia musi mieć ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe lub 3-letnie doświadczenie przy hodowli ryb.

Zasady przetrzymywania żywych ryb

  • baseny - szczelne, o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach;
  • woda - czysta, natlenowana lub napowietrzana; wymiana wody nie rzadziej niż co 48 h
  • zagęszczenie - maksymalne zagęszczenie przy stosowaniu natlenowania wody 1kg masy/l wody;
  • optymalna temp. wody 10oC (+/- 5oC)
  • ryby bez widocznych uszkodzeń - ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

GIW: Najbardziej zalecana jest sprzedaż ryb po uprzednim ich uśmierceniu

Żywy karp na na święta 2019? Markety rezygnują z takiej sprzedaży
Andrzej Banas / Polska Press

Jak przenieść karpia ze sklepu czy straganu do domu?

Jeśli karp nie zostanie uśmiercony przed sprzedażą, inspektorat przygotował sposób postępowania uwzględniający dobrostan ryb oraz minimalizujący ich cierpienie. Opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego:

  • bez wody, pozwalające karpiom na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry - zasadą stosowania takiego opakowania jest to, aby ryba nie stykała się całą powierzchnią skóry z opakowaniem, jak to np. ma miejsce, gdy ryba zostanie owinięta torbą foliową. W celu zapewnienia wymiany gazowej opakowanie powinno posiadać elementy odsuwające ciało ryby od powierzchni opakowana np. pojemniki z „ożebrowaniem” lub odpowiednio perforowany wkład z tworzywa umieszczony wokół ciała ryby. Dodatkowo torba, w której umieszczona jest ryba, musi pozostawać niezawiązana.
  • z wodą - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do masy wody.

Przenoszenie żywych ryb po zakupieniu. GIW zaleca
- aby czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu, niezależnie od zastosowanego opakowania był jak najkrótszy;
- aby po zakupie żywej ryby, opakowanej w sposób opisany wyżej, nie zmieniać ww. sposobu opakowania w czasie dostarczania żywej ryby domu, tj.:

  • w przypadku opakowań bez wody - nie usuwać elementów pozwalających na odsunięcie ciała ryby od opakowania;
  • w przypadku opakowania z wodą, nie wylewać wody;
  • oraz w obu przypadkach nie uszczelniać opakowania, nie zawiązywać torby
  • tak, aby umożliwić swobodny dopływ powietrza i tlenu.
Żywy karp na na święta 2019? Markety rezygnują z takiej sprzedaży
Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Źródła: Główny Inspektorat Weterynarii, informacje prasowe

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 13

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska